Հակառակ հրապարակային շռայլ գովասանքներին՝ ԱՄՆ խորապես մտահոգված է Էրդողանով
Մի քանի ամիս առաջ ես հոդված էի գրել` «Օբաման շահագործում է թուրք ղեկավարների շողոքորթության մարմաջը» վերնագրով` բացատրելով, որ Միացյալ Նահանգների նախագահը կարողանում է համոզել Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որ կատարի իր պահանջները՝ օգտվելով շռայլ գովասանքների հանդեպ նրա ունեցած թուլությունից:
Նրանք, ովքեր ծանոթ են Էրդողանի բնավորության բռնատիրական բնույթին, որն ամբողջովին դրսևորվեց վերջերս Ստամբուլում և Թուրքիայի այլ քաղաքներում ցուցարարների դեմ դաժան հարձակումների ժամանակ, խորապես մտահոգված են Միացյալ Նահանգների իշխանությունների կողմից Էրդողանի բռնակալական վարչակարգի հաճախակի կեղծ ներկայացմամբ՝ որպես «իսլամական աշխարհի համար տիպար երկիր»:
Նման գնահատականների կեղծությունը բացահայտվեց, երբ «Վիկիլիքսի» կողմից հրապարակվեցին Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատան հազարավոր դիվանագիտական գաղտնի հեռագրերը, ցույց տալով, որ Էրդողանի մասին ամերիկացի պաշտոնատարների իսկական կարծիքը՝ ճիշտ հակառակն է նրանց հրապարակային արտահայտությունների:
Գերմանական «Դեր Շպիգել» ամսագրում հրապարակված դեսպանատան զեկույցներում Թուրքիայի վարչապետը բնութագրվում է որպես «իշխանատենչ իսլամիստ՝ շրջապատված կոռումպացված և անիրազեկ նախարարներով»: ԱՄՆ դեսպանատան 2005 թ. մայիսի հեռագրում կասկած է հայտնվում, որ Էրդողանը երբեք իրատեսական աշխարհայացք չի ունեցել և հավատացել է, որ նա ընտրվել է Աստծո կողմից՝ Թուրքիան ղեկավարելու համար: Իրազեկ աղբյուրները տեղեկացրել են ամերիկացի պաշտոնատարներին, որ Թայիփը հավատում է Աստծուն ... սակայն չի վստահում նրան»:
ԱՄՆ դիվանագետները հաղորդում են, որ վարչապետն իր գրեթե բոլոր տեղեկությունները ստանում է իսլամիստական ուղղվածություն ունեցող թերթերից՝ անտեսելով իր նախարարների առաջարկները: Թուրքական ռազմական և հետախուզական ծառայություններն իրենց որոշ զեկույցներն այլևս նրան չեն ուղարկում: Նա ոչ մեկին լիովին չի վստահում՝ շրջապատելով իրեն «քծնող (բայց անբարտավան) խորհրդականների երկաթյա օղակով»: Չնայած Էրդողանի գոռոզ պահվածքին՝ նա սարսափում է իր իշխանությունը կորցնելուց:
Թեև, թուրք առաջնորդն իր պաշտոնն առաջին անգամ ստանձնելիս, պատերազմ էր հայտարարել կոռուպցիայի դեմ, սակայն իրազեկիչները ԱՄՆ դեսպանատան պաշտոնատարներին հայտնել են, որ կոռուպցիան առկա է երկրի բոլոր մակարդակներում, նույնիսկ Էրդողանի ընտանիքի ներսում: Մի բարձրաստիճան պետական խորհրդական գաղտնաբար հայտնել է լրագրողին, որ վարչապետը հարստացել է պետական նավթային զտարանի սեփականաշնորհման միջոցով: Էներգետիկայի նախարարության մի պաշտոնյա պնդել է, որ Էրդողանը խնդրել է իրանցիներին գազամուղի վերաբերյալ գործարք կնքել թուրքական մի ընկերության հետ, որը պատկանում է իր վաղեմի դասընկերոջը: Բացի այդ, ամերիկյան երկու աղբյուրներ պնդում են, որ վարչապետն ունեցել է շվեյցարական ութ բանկային հաշիվներ: Էրդողանը հերքում է նման բոլոր մեղադրանքները՝ պնդելով, որ իր հարստությունը, հիմնականում, գոյացել է իր որդու հարսանեկան նվերներից և հաստատել, որ մի անանուն թուրք գործարար վճարել է իր չորս զավակների կրթության ծախսերը Միացյալ Նահանգներում: Ամերիկայի դեսպանատան կողմից նման բացատրությունները դիտվել են որպես «անհամոզիչ»:
Դեսպանատան հեռագրերում պարունակվում են նաև շատ այլ ցնցող մեղադրանքներ Էրդողանի դեմ: Իրազեկիչները Միացյալ Նահանգների պաշտոնատարներին ասել են, որ երբ նրա կուսակցության թեկնածուն պարտվել է Տրապիզոնի քաղաքապետի ընտրություններում, իբր թե վարչապետը պետական գաղտնի հաշվից միլիոնավոր դոլարներ է փոխանցել իր մտերիմ ընկերոջը՝ Ֆարուկ Նաֆիզ Օզակին, ում նշանակել էր «Տրաբզոնսփոր» ֆուտբոլային ակումբի ղեկավար: Դրամը նախատեսված էր լավագույն խաղացողներ ձեռք բերելու համար, որպեսզի ֆուտբոլային թիմի հաղթանակներն ստվերեին ընտրված քաղաքապետի ձեռքբերումները:
Ըստ ԱՄՆ նախկին դեսպան Էրիկ Էդելմանի ուղարկած հեռագրին՝ Էրդողանի կողմից նշանակված պաշտոնյաները չունեին «մասնագիտական խորություն»: Մինչ ոմանք «կարծես թե, ի վիճակի են սովորելու աշխատանքի ընթացքում, մյուսները անճարակ են կամ, թվում է, հետապնդում են անձնական... շահեր»: Բարձրաստիճան թուրք պաշտոնատարները Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատանը հայտնել են, որ նրանք ցնցված են վարչապետի աշխատակազմից: Ըստ տեղեկությունների՝ Էրդողանն իր տեղակալի պաշտոնում նշանակել է «անիրազեկություն, նախապաշարմունք և տգիտություն» ցուցաբերած մի անձնավորության: Պարզվում է, որ կանանց հարցերով նախարար Նիմեթ Չուբուկչուն՝ ամուսնական անհավատարմության քրեականացման ջատագովը, իր պաշտոնը ձեռք է բերել, որովհետև եղել է վարչապետի կնոջ ընկերուհին: Մեկ այլ նախարար մեղադրվում է «հովանավորչության, հերոինի մաքսանենգության և անչափահաս աղջիկների նկատմամբ ունեցած հակումների համար»:
Միացյալ Նահանգների իշխանությունների կողմից հրապարակավ բարձր գնահատվող արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն ևս գտնվում է թաքուն քննադատության թիրախում: Ըստ ամերիկյան դեսպանատան գաղտնի հեռագրերի՝ Դավութօղլուն «շատ քիչ է հասկանում քաղաքականությունից՝ Անկարայից դուրս»: Ըստ էության, Միացյալ Նահանգների դիվանագետները անհանգստացած են «նրա իմպերիալիստական տոնով... և նեոօսմանյան տեսլականով»: 2010 թ. հունվարի զեկուցագրում, Ամերիկայի դեսպանը հայտնել է, որ Թուրքիան ունի «Ռոլս Ռոյսի հավակնություններ, բայց Ռովերի ռեսուրսներ»: Պաշտպանության նախկին նախարար Մեհմեդ Գյոնուլը նույնպես քննադատաբար է մոտեցել արտաքին գործերի նախարարին՝ ամերիկյան իշխանություններին նախազգուշացնելով նրա՝ «Էրդողանի վրա ունեցած իսլամիստական ազդեցության» մասին և նրան անվանելով «բացառիկ վտանգավոր»:
Հրապարակային շռայլ գովասանքներով շփացնելով Էրդողանին, չնայած ներքուստ գիտակցելով նրա բնավորության թերությունները, Միացյալ Նահանգների իշխանություններն այժմ պետք է լիովին պատասխանատվություն կրեն՝ երկրի ներսում և արտերկրում վարչապետի կործանարար վարքագծի համար:

Despite Lavish Public Praise, U.S. is Deeply Troubled by Erdogan
Some months ago I wrote a column titled “Obama is Exploiting Turkish Leaders’ Craving for Flattery,” explaining that the U.S. President is able to persuade Prime Minister Recep Tayyip Erdogan to do his bidding by taking advantage of his weakness for lavish praise!
Those aware of Erdogan’s authoritarian streak -- on full display during the recent brutal attacks on protesters in Istanbul and other Turkish cities -- have been deeply troubled by U.S. officials’ repeated mischaracterization of the Prime Minister’s dictatorial regime as ‘a role model for the Islamic world.’
The insincerity of such assessments was exposed when WikiLeaks made public thousands of confidential diplomatic cables from the U.S. Embassy in Ankara, indicating that American officials’ real opinion about Erdogan is the exact opposite of what they have been stating in public.
The Embassy dispatches, published by the German magazine Der Spiegel, described the Turkish Prime Minister “as a power-hungry Islamist surrounded by corrupt and incompetent ministers.” In a May 2005 cable, the U.S. Embassy surmised that Erdogan never had a realistic view of the world and believes he was chosen by God to lead Turkey. A knowledgeable source told American officials that “Tayyip believes in God … but does not trust him.”
U.S. diplomats report that the Prime Minister gets almost all his information from Islamist-leaning newspapers, ignoring the input of his own ministers. The Turkish military and intelligence services no longer share with him some of their reports. He trusts no one completely, surrounding himself with “an iron ring of sycophantic (but contemptuous) advisors.” Despite Erdogan’s macho behavior, he is reportedly terrified of losing his grip on power.
Although the Turkish leader declared war on corruption when he first assumed office, informants told U.S. Embassy officials that corruption exists at all levels, even within the Erdogan family. A senior government advisor confidentially told a journalist that the Prime Minister enriched himself from the privatization of a state oil refinery. An Energy Ministry official alleged that Erdogan asked Iranians to sign a gas pipeline deal with a Turkish company owned by an old schoolmate. Furthermore, two American sources claimed that the Prime Minister had eight Swiss bank accounts. Erdogan has denied all such allegations, insisting that his wealth is mostly derived from gifts received at his son’s wedding, and acknowledging that an anonymous Turkish businessman has been paying the expenses of his four children to study in the United States. Such explanations are viewed by the American Embassy as “lame.”
The Embassy’s cables contain many other startling accusations against Erdogan. Informants have told U.S. officials that when his political party’s candidate lost the Trabzon mayoral race, the Prime Minister allegedly funneled millions of dollars from a secret government account to his close friend Faruk Nafiz Ozak whom he had named as head of the local Trabzonspor football club. The money was for hiring top players so that the soccer team’s victories would overshadow the accomplishments of the elected mayor.
According to a cable sent by former U.S. Ambassador Eric Edelman, Erdogan’s appointees lacked “technocratic depth.” While some “appear to be capable of learning on the job, others are incompetent or seem to be pursuing private … interests.” High-ranking Turkish officials have informed the American Embassy in Ankara that they are appalled by the Prime Minister’s staff. Erdogan reportedly appointed as his undersecretary a man exhibiting “incompetence, prejudices and ignorance.” The Women’s Minister Nimet Cubukcu, an advocate of criminalizing adultery, obtained her position because she happened to be a friend of the Prime Minister’s wife. Another minister is accused of “nepotism, links to heroin smuggling, and a predilection for underage girls.”
Foreign Minister Ahmet Davutoglu, highly-praised by U.S. officials in public, also comes under private scrutiny and criticism. According to confidential American Embassy cables, Davutoglu “understands little about politics outside of Ankara.” In fact, U.S. diplomats are alarmed “by his imperialistic tone … and his neo-Ottoman vision.” In a January 2010 dispatch, the American Ambassador reported that Turkey has “Rolls Royce ambitions but Rover resources.” Former Defense Minister Mehmet Gonul was also critical of the Foreign Minister, warning American officials about his “Islamist influence on Erdogan,” and calling him “exceptionally dangerous.”