Դատապարտվել է նոտարի աշխատասենյակը հրկիզելու համար
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը ապացուցված է համարել փաստաթղթեր կեղծելու և օգտագործելու, կնիքներ հափշտակելու, գույքը դիտավորությամբ վնասելու, խարդախություն և ավազակություն կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն պահելու համար Մ. Բատիկյանին առաջադրված մեղադրանքը և դատապարտել ազատազրկման:
Դատարանը հիմնավորված է համարել, որ 2008թ. դեկտեմբերի 28-ի լույս 29-ի գիշերը Մ. Բատիկյանը Վ, Խաչատրյանի միջոցով կազմակերպել է Երևանի «Նոր Նորք» նոտարական տարածքի նոտար Գ. Ենգիբարյանի կնիքի ռետինե շերտի ու ինքնասոսնձվող պաշտպանիչ պիտակների հափշտակությունը և այդ փաստը թաքցնելու նպատակով կազմակերպել է հրկիզման եղանակով նոտարի աշխատասենյակի գույքի դիտավորյալ վնասումը:
Այնուհետև Մ. Բատիկյանը, նախնական համաձայնության գալով իր ծանոթ Ն. Խաչատրյանի հետ, 2008թ. դեկտեմբերից մինչև 2009թ. ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում վերոհիշյալ պաշտպանիչ պիտակների օգտագործմամբ փաստաթղթեր կեղծելու և դրանք օգտագործելու միջոցով Երևանում գտնվող մոտ 1,5 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ 7-8 բնակարանի նկատմամբ ձեռք է բերել սեփականության իրավունք:
Բացի դրանից` Մ. Բատիկյանը, նախնական համաձայնության գալով Հ. Անդրեասյանի և Ա. Ներսիսյանի հետ, 2009թ. օգոստոսի 7-ին ավազակային հարձակում է կատարել Ջրվեժ գյուղում բնակվող, հնահավաք Մ. Մարգարյանի տան վրա և հափշտակել 6 154 970 դրամ արժողության գույք:
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի` 26.05.2011թ. դատավճռով Մ. Բատիկյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 38-324-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 34-178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 238-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և դատապարտվել 13 տարվա ազատազրկման` գույքի 50 տոկոսի բռնագրավմամբ:
Ա. Ներսիսյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 238-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և դատապարտվել 11 տարվա ազատազրկման` գույքի 50 տոկոսի բռնագրավմամբ, իսկ Հ. Անդրեասյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 238-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և դատապարտվել 9 տարվա ազատազրկման` գույքի 50 տոկոսի բռնագրավմամբ:
Վ. Խաչատրյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 185-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 324-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և դատապարտվել 1 տարի 6 ամիս ազատազրկման և ՀՀ Ազգային ժողովի «Համաներում հայտարարելու մասին» որոշման հիման վրա Վ. Խաչատրյանը ազատվել է պատիժը կրելուց:
«Սույն դատավճիռը պաշտպանական կողմը բողոքարկել է ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարան»,- հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը:

Sentenced for Burning Notary's Office
The Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts sentenced M. Batikyan to imprisonment for committing theft, forgery and usage of documents and seals, willful destruction of property, banditry and swindling and illegal carrying of weapons.
The Court found that on December 29, 2008 at night, with V. Khachatryan's help, M. Batikyan organized the theft of the rubber layer of the seal and protective labels from the office of the notary G. Yengibaryan and in order to hide the theft they burned the notary's office.
Later, M. Batikyan came to an agreement with N. Khachatryan, and from December 2008 to April 2009, they forged documents by using the above mentioned labels and acquired the property right of 7-8 apartments in Yerevan in the amount of 1,5 million USD.
Besides, by coming to a prior agreement with H. Andreasyan and A. Nersisyan, on August 7, 2009 M. Batikyan broke into antiquarian M. Margaryan's house in Jrvezh and took property in the amount of 6 154 970 drams.
By the decision of the Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts made on March 26, 2011, M. Batikyan was found guilty according to the RA Criminal Code Articles 38-185, part 2, point 1, 38-324, part 2, 325, part 2, 34-178, part 3, point 1, 175, part 3, point 1, 235, part 1 and 238, part 4, point 2 and was sentenced to 13 years of imprisonment with confiscation of half property.
A. Nersisyan was found guilty according to the RA Criminal Code Articles 175, part 3, point 1, 235, part 1 and 238, part 4, point 2 and was sentenced to 11 years of imprisonment with confiscation of half property and H. Andreasyan according to the Articles 175, part 3, point 1 and 238, part 4, point 2 and was sentenced to 9 years of imprisonment with confiscation of half property.
V. Khachatryan was found guilty according to the RA Criminal Code Articles 185, part 2, point 1 and 324, part 2 and was sentenced to 1,5 years of imprisonment but he was not punishment based on the RA National Assembly's decision "On announcing amnesty".
"The defense appealed the decision of the Court to the RA Court of Criminal Appeals", Prosecutor General's Office of RA reports.