ՀԿԵ. ապրիլից նկատվող փոխադրումների կրճատման միտումը գագաթնակետին է հասել հունիսին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը այսօր կայացած խորհրդակցության ժամանակ ամփոփեց ընկերության առաջին կիսամյակի գործունեության արդյունքները: Ապրիլից նկատվող փոխադրումների կրճատման միտումը գագաթնակետին է հասել հունիսին՝ չնայած առաջին եռամսյակի դրական արդյունքներին:
«Փոխադրումների նախատեսված ցուցանիշը 2013 թ. հունվար-հունիսին կատարված է 95,6%-ով, իսկ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ փոխադրումները կրճատվել են 8,4%-ով: Չնայած նրան, որ կատարվել է բեռնման նախատեսված ցուցանիշը, այնուամենայնիվ, անցյալ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ բեռնումը կրճատվել է 3,2%-ով»,- ասաց Վիկտոր Ռեբեցը:
2013 թ. հունվար-հունիսին բեռնումը արտահանման հաղորդակցությունում կատարվել է 93%-ով՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 1,3%-ով: Իսկ բեռնումը տեղական հաղորդակցությունում կրճատվել է 4,5%-ով կամ 35 հազ. տոննայով:
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ բեռնումը ներմուծման հաղորդակցությունում կրճատվել է 22,6%-ով կամ 140 հազ. տոննայով: Օրական բեռնաթափման ցուցանիշը հունվար-հունիսին կրճատվել է 60 վագոնով:
Միևնույն ժամանակ Վիկտոր Ռեբեցը դրական միտումներ արձանագրեց ուղևորափոխադրումների ոլորտում՝ ասելով, որ 2012 թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ուղևորաշրջանառությունն աճել է 28,9%-ով: Վիկտոր Ռեբեցը հանձնարարեց շարունակել աշխատանքն ուղևորափոխադրումների ծավալների աճի և պահանջարկի խթանման ուղղություններով:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենը հանձնարարեց աշխատել երկաթուղի փոխադրումների նոր ծավալների ներգրավման, ընկերության հանդեպ ունեցած բեռնափոխադրումների պարտքերի մարման, ինչպես նաև դրված խնդիրների կատարման ուղղություններով:

ЮКЖД. прослеживающаяся с апреля динамика снижения объемов перевозок достигла своего пика в июне
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец на состоявшемся сегодня совещании подвел итоги работы компании за первое полугодие 2013 года. Прослеживающаяся с апреля динамика снижения объемов перевозок достигла своего пика в июне, хотя результаты первого квартала года были достаточно успешными.
«Плановый показатель по перевозкам в первом полугодии был выполнен на 95,6%, а по сравнению с первым полугодием 2012 года объем перевозок сократился на 8,4%. Погрузка, хотя и выполнена в соответствии с плановым показателем, тем не менее, сокращена по сравнению с первым полугодием 2012 года на 3,2%»,- сказал Виктор Ребец.
В экспортном сообщении в первом полугодии 2013 года погрузка была выполнена на 93% к плану, увеличившись по сравнению с показателем аналогичного периода прошлого года на 1,3%. Погрузка в местном сообщении по сравнению с январем-июнем 2012 года сократилась на 4,5% или на 35 тыс. тонн.
Погрузка в импортном сообщении в первом полугодии сократилась на 22,6% или на 140 тыс. тонн. Ежесуточная выгрузка уменьшилась на 60 вагонов.
Вместе с тем Виктор Ребец отметил положительные подвижки в сфере пассажирских перевозок, подчеркнув, что по сравнению с первым полугодием прошлого года пассажирооборот увеличился на 28,9%. Виктор Ребец поручил продолжить работу в направлении восстановления спроса на пассажирские перевозки, увеличения темпов пассажирских перевозок.
Подводя итоги совещания, генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» поручил провести работу по поиску новых объемов перевозок, сокращению задолженности грузоперевозчиков перед Компанией, а также выполнению поставленных задач.