Մետաքսի ճանապարհի սևծովյան միջանցքի ծրագիրը կմեկնարկի Նորավանքում
Հուլիսի 16-ին Մետաքսի ճանապարհի սևծովյան միջանցքի (BSSRC) ծրագրի հայ, վրացի և թուրք գործընկերները կազդարարեն անդրտարածաշրջանային ծրագրի պաշտոնական մեկնարկը Վայոց ձորի Նորավանքի տաճարի մոտ:
BSSRC-ն Վրաստանի, Հունաստանի, Թուրքիայի և Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների միջև համատեղ ծրագիր է, որի նպատակն է 3000 կիլոմետրանոց զբոսաշրջային ուղի ստեղծել, որը հունական Սալոնիկ քաղաքից կձգվի մինչև հայկական Մեղրի:
Ծրագիրը, ի թիվս տարբեր նախագծերի, կներառի սմարթֆոնների հավելվածներ iPhone-ների, iPad-ների, ինչպես նաև Android և Windows օպերացիոն համակարգով աշխատող հեռախոսների և պլանշետների համար:
BSSRC ծրագիրը ֆինանսավորում է Եվրամիության Սևծովյան համագործակցության ծրագիրը, Հայաստանում՝ նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը՝ իր «Ի-Դի-Էմ-Սի» ծրագրի միջոցով:
Միջոցառման մասնակիցները կդիտեն Արենի և Շատին գյուղերից պարողների և երաժիշտների կատարումները, կմասնակցեն տեղի գյուղացիների աղուհացի միջոցառմանը, կշրջեն Նորավանքի համալիրի տարածքում և կայցելեն մոտակա գինու գործարանը:
Միջոցառմանը ներկա կլինեն Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, Հայաստանում Հունաստանի, Վրաստանի, Իտալիայի և Չինաստանի դեսպանները, Հայաստանի մշակույթի, էկոնոմիկայի, տրանսպորտի և կապի նախարարությունների և Մայր աթոռ սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչները:

Black Sea Silk Road Corridor Opening Event to Take Place in Noravank
The Armenian, Georgian, Greek, and Turkish partners of the Black Sea Silk Road Corridor (BSSRC) Project will celebrate the official trans-regional launch of the project at Noravank Monastery in Vayots Dzor, Armenia on July 16.
BSSRC is a joint-project between NGO partners in Georgia, Greece, Turkey, and Armenia to create a 3000 kilometer-long tourist trail stretching from Thessalonica, Greece to Meghri, Armenia.
The project will also develop and introduce applications for iPhones, iPads, Android and Windows smart phones and tablets.
The BSSRC Project is funded by the EU office through its Black Sea Basin Joint Operational Programme, with co-financing for Armenia from the United States Agency for International Development (USAID) through its Enterprise Development and Market Competitiveness (EDMC) project.
Participants will watch performances from the Areni and Shatin Village dancers and musicians, take part in a bread and salt ceremony with local villagers, tour the Monastery complex, and visit a local winery.
U.S. Ambassador to Armenia John Heffern, Head of the EU Delegation to Armenia Traian Hristea, Ambassadors of Greece, Georgia, Italy and China, representatives from the Armenian Ministries of Culture, Economy, Transport and Communication, as well as the Holy See Etchmiadzin will attend the event.