ԱՄՆ դեսպանատան «Հայաստանը և շրջակա միջավայրը» խորագրով մրցույթում հաղթել է 25-ից ավելի աշխատանք
Հուլիսի 18-ին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը շնորհավորեց այն լուսանկարիչներին ու նկարիչներին, որոնց աշխատանքները դեսպանության կողմից անցկացված «Հայաստանը և շրջակա միջավայրը» խորագրով մրցույթում ճանաչվել էին լավագույնը: Ընտրված 25-ից ավելի ստեղծագործությունից պատրաստվել են մեծ վահանակներ, որոնք ներկայում զարդարում են դեսպանատան պարսպապատը Ծովակալ Իսակովի պողոտայի և դեսպանատան կայանատեղիի երկայնքով: Այնտեղ Հայաստանի բնապատկերների հետ կողք կողքի ներկայացված են նաև ամերիկյան բնապատկերներ:
Լուսանկարների ընտրության համար դեսպանության ֆեյսբուքյան էջի միջոցով «Հայաստանը և շրջակա միջավայրը» թեմայով լուսանկարիչների մրցույթ անցկացվեց: Ներկայացվել էր ավելի քան 300 լուսանկար: Լուսանկարներից բացի՝ վահանակներին ներկայացված են հայտնի ամերիկյան բնապահպանների մտքեր և թևավոր խոսքեր: Իսկ նկարիչների ստեղծագործություններն ընտրել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը: Հիմնադրամը տեղական բնապահպանական կազմակերպություն է, որը նպատակ ունի բարձրացնել Հայաստանի եզակի բնական ժառանգության պահպանման վերաբերյալ իրազեկվածությունը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը գործակցում է մի շարք հայկական կազմակերպությունների հետ, որոնք կանաչ միջավայրի ջատագովներ են և կարևորում են ծառատունկերը, երեխաների բնապահպանական կրթությունը և շրջակա միջավայրի վերաբերյալ այլ հարցեր: Դեսպանատան պարսպապատի երկայնքով տեղադրված վահանակները յուրօրինակ հիշեցում կլինեն բոլոր համար և այն մասին, թե ինչքան գեղեցիկ է մեր մոլորակը, և այն պահպանելու ու հետագա սերունդներին փոխանցելու հարցում բոլորի պարտավորության ու պատասխանատվության մասին:

25 Photographers and Artists Win US Embassy Contest "Armenia and the Environment"
On July 18, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern congratulated over 25 photographers and artists whose photographs and drawings won the embassy contest "Armenia and the Environment." The winning works were made into panels that are now hung on the outside embassy walls facing the embassy parking lot and Isakov Avenue. The panels include photographs of both American and Armenian nature and scenery.
The photographers were chosen from a contest announced on the embassy Facebook page, and over 300 submissions were considered. The theme of the contest was "Armenia and the Environment," and the panels also contain inspirational quotes from famous American environmentalists. In addition, the drawings chosen were from the NGO "The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC)," a local environmental organization whose goal is to raise awareness for the preservation of Armenia's unique nature and environment.
The U.S. Embassy in Armenia has partnered with a variety of Armenian organizations committed to "green" behavior, such as planting trees and supporting environmental education for children. The panels outside the embassy will serve as a reminder of both how important and beautiful our planet is, and our joint responsibility in ensuring it is preserved for future generations.