Էրդողանին հաջողվեց թշնամանալ թե՛ արաբների, թե՛ հրեաների հետ
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկրի ներսում իր բռնապետական իշխանության դեմ բողոքի զանգվածային ալիքը դաժանորեն ճնշելուց հետո այժմ կանգնած է մեկ այլ լուրջ խնդրի առաջ` «հաջողեցնելով» իր դեմ միավորել արաբներին և հրեաներին:
Թուրքիայի վարչապետն արդեն հակադրվել էր Իսրայելին և Սիրիային իր թշնամական գործողություններով ու հայտարարություններով: Վերջին օրերին նա հասցրել էր նաև վիրավորել միլիոնավոր եգիպտացիների՝ մերժելով նրանց նոր կառավարությունը՝ զինվորականների կողմից նախագահ Մուրսիին հեռացնելուց հետո: Չնայած Էրդողանի ձևական առարկությանը Եգիպտոսի «ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված նախագահի» տապալմանը, ակնհայտ է, որ նա ավելի շատ մտահոգված է իր սեփական կաշին փրկելով՝ վախենալով պատմականորեն հեղաշրջման հակում ունեցող թուրքական զինված ուժերի կողմից նման զավթումից:
Անցյալ շաբաթ Հալեպի համալսարանը Էրդողանին զրկեց միջազգային հարաբերություններում պատվավոր դոկտորի կոչումից, որը նրան շնորհվել էր 2009 թվականին, երբ Սիրիան ու Թուրքիան վայելում էին կարճատև սիրո բերկրանքը: Համալսարանի նախագահ Խոդր Օրֆալին Էրդողանին մեղադրեց «Սիրիայի ժողովրդի դեմ դավադրություններ» հրահրելու և Թուրքիայում ցուցարարների դեմ «բռնապետական» ուժ կիրառելու մեջ:
Թուրքիայի վարչապետն արաբական մրցանակը կորցնելուց հետո կարող է հաջորդը զրկվել «Խիզախության դիմագիծ» մրցանակից, որը նրան շնորհվել է Ամերիկայի հրեական կոնգրեսի կողմից 2004 թվականին՝ «մշակույթների միջև խաղաղության խթանման» համար: Անցյալ ամիս հրեական «Քոմենթարի» ամսագրում հրապարակված հոդվածում Մայքլ Ռուբինը կոչ արեց հրեական կոնգրեսին չեղյալ համարել նրա շնորհած մրցանակը՝ Էրդողանին նկարագրելով որպես «Համասի առաջատար երկրպագու, ահաբեկչության հովանավոր և տարածաշրջանը ապակայունացնող ուժ»: Այնուհետև Ռուբինը պնդեց, որ «Էրդողանը Ստամբուլի քաղաքապետի պաշտոնավարության ընթացքում արդեն ուներ կատաղի հակասեմականության և դավադրական տեսություններով հարուստ անցյալ»:
Ռուբինը նաև քննադատեց նախագահ Օբամային «Էրդողանին գովաբանելու» համար և Կոնգրեսում Թուրքիայի աջակցության խմբի 135 անդամներին «Թուրքիայի վատթարագույն խախտումները արդարացնելու» համար, ներառյալ՝ «կամայական ձերբակալություններ, ոստիկանական բռնություններ, արցունքաբեր գազի բացթողում հյուրանոցներում և հյուպատոսություններում, ազատ մամուլի վրա հարձակում, հակասեմական մերկացուցիչ ճառերի արտաբերում և բժշկական անձնակազմի ձերբակալության պատվիրում»: Ռուբինը կասկածի տակ առավ Ներկայացուցիչների պալատի այդ անդամների շարժառիթներն ու հարց առաջ քաշեց, թե արդյոք նրանք «վայելում են թուրքական իշխանությունների հյուրասիրությունները Ստամբուլ կամ Անկարա կատարած իրենց այցելությունների ընթացքում որպես հատուցում» Թուրքիայի աջակցության խմբում անդամության համար: Նա կոչ արեց Կոնգրեսի անդամներին «կասեցնել, եթե ոչ՝ հրաժարվել իրենց անդամությունից»:
Ռուբինը լուրջ խորհուրդ տվեց Ամերիկայի հրեական կոնգրեսին և հրեական այլ կազմակերպություններին «պարգևներ տրամադրել ամբողջ կյանքի ընթացքում ձեռքբերումների համար, այլ ոչ թե ցանկալին որպես իրականանություն ներկայացնել: Այլապես, հրեական կոնգրեսի առաքելությանը հակասող դիրքորոշումներին օրինականություն շնորհելու վտանգը շատ մեծ է: Էրդողանին Ամերիկայի հրեական կոնգրեսի շնորհած մրցանակը ոչ միայն չկանգնեցրեց նրա հակասեմականությունը, այլ, ավելի շուտ, ծառայեց այն երկար ժամանակով քողարկելուն: Թերևս կազմակերպությունը կարող է մեղմել իր հասցրած վնասը, ինչպես նաև չեզոքացնել Էրդողանի խեղկատակությունը՝ նրան հրապարակայնորեն զրկելով իր մրցանակից»:
Ցավոք, Ռուբինը ինը տարի ուշացումով է քննադատում Ամերիկայի հրեական կոնգրեսի կողմից Էրդողանի մեծարումը: Դեռևս 2004 թվականին, պարգևատրման արարողության օրերին ես քննադատական հոդված գրեցի Ամերիկայի հրեական կոնգրեսի և նրա նախագահ Ջեկ Ռոսենի հասցեին, ով անհեթեթորեն հայտարարել էր, թե իր կազմակերպությունը մեծարում է Էրդողանին որպես «օրինակելի մահմեդական երկրի» ղեկավարի:
Այժմ, երբ ամբողջ աշխարհն «օրինակելի մահմեդական երկրի» ղեկավարի ֆասադի հետևում տեսավ Էրդողանի իսկական դեմքը, շատ ուրիշները ևս պետք է վերանայեն իրենց մրցանակները, որոնք առատորեն պարգևել են այս անարժան ղեկավարին:
Օրինակ՝ հրեական «Ընդդեմ զրպարտությունների լիգան» (ADL) պետք է չեղյալ համարի իր հեղինակավոր «Հոգատար արիության մրցանակը», որը շնորհել է Էրդողանին 2005 թվականին: Այդ «երջանիկ» առիթով Թուրքիայի վարչապետը «Ընդդեմ զրպարտությունների լիգայի» ազգային տնօրեն Աբրահամ Ֆոքսմանին մատնանշեց Թուրքիայի «սերտ հարաբերությունները Իսրայելի հետ» և խոստացավ «զրոյական հանդուրժողականություն հակասեմական ելույթների» համար:
Ահա Էրդողանին շնորհված մի քանի այլ պարգևներ, որոնք պետք է հետ վերցվեն.
Պետական մեդալներ.
- Ռուսական պետական մեդալ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից (1 հունիսի 2006 թ.)
- «Բյուրեղյա Հերմես» մրցանակ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելից (15 ապրիլի 2007 թ.)
- «Նիշան է Պակիստան», Պակիստանի բարձրագույն մրցանակը (26 հոկտեմբերի 2009 թ.)
- Ֆեյսալ թագավորի միջազգային մրցանակ «Իսլամին ծառայելու համար» (12 հունվարի 2010 թ.)
- Վրաստանի «Ոսկե գեղմ» շքանշան (17 մայիսի 2010 թ.)
- Լիբիայի նախագահ Մուամար Քադաֆիի միջազգային մրցանակը մարդու իրավունքների պաշտպանության համար (29 նոյեմբերի 2010 թ.)
- Քուվեյթի «Կարկառուն դեմք իսլամակամ աշխարհում» մրցանակ (11 հունվարի 2011 թ.)
Պատվավոր դոկտորի կոչում.
- Նյու Յորքի Սենտ Ջոնս համալսարան (26 հունվարի 2004 թ.)
- Մադրիդի եվրոպական համալսարան (18 մայիսի 2010 թ.)
- Մոսկվայի պետական համալսարան (16 մարտի 2011 թ.)
- Շանհայի միջազգային ուսումնասիրությունների համալսարան (11 ապրիլի 2012 թ.)
- Ալժիրի համալսարան (5 հուլիսի 2013 թ.)
Պատվավոր քաղաքացի.
- Հարավային Կորեա (փետրվար, 2004 թ.)
- Իրան (փետրվար, 2009 թ.)
- Կոսովո (նոյեմբեր, 2010 թ.)
Բոլոր նրանք, ովքեր պարգևատրել են Էրդողանին, ուղղակի անպատվել են իրենք իրենց: Որքան շուտ նրանք չեղյալ համարեն իրենց պարգևները, այնքան շուտ կազատվեն իրենց նախկին ապաշնորհ արարքից:

Erdogan Succeeds in Antagonizing both Arabs and Jews
The Turkish Prime Minister had already antagonized Israel and Syria with his hostile actions and statements. In recent days, he also managed to offend millions of Egyptians by rejecting their new government after Pres. Morsy was deposed by the military. Despite Erdogan’s professed objection to the overthrow of Egypt’s ‘democratically elected President,’ it is evident that he is far more concerned about saving his own neck, fearing a similar takeover by the historically coup-prone Turkish military.
Last week, Aleppo University stripped Erdogan of his honorary doctorate in international relations, awarded to him in 2009, when Syria and Turkey were enjoying a short-lived love fest. Khodr Orfaly, President of the University, accused Erdogan of instigating “plots against the Syrian people" and using "arbitrary" violence against protesters in Turkey.
After losing an Arab award, the Turkish Prime Minister may next be deprived of the “Profiles in Courage” prize given to him by the American Jewish Congress (AJC) in 2004 for “promoting peace between cultures.” In an article published last month in the Jewish “Commentary” magazine, Michael Rubin urged the AJC to revoke its award, describing Erdogan as “Hamas’s leading cheerleader, a promoter of terrorism, and a force for instability in the region. Rubin further asserted that “Erdogan already had a history of embracing rabid anti-Semitism and harboring conspiracy theories during his tenure as Istanbul’s mayor.”
Rubin also criticized Pres. Obama for “toasting Erdogan” and the 135 members of the Congressional Turkey Caucus for running “interference for Turkey’s worst excesses,” including “arbitrary arrests, police violence, launching tear gas into hotels and consulates, attacking the free press, launching anti-Semitic diatribes, and ordering the arrest of medical personnel.” Rubin questioned the motives of these House members and wondered whether they “enjoy the wining and dining Turkish authorities arrange on trips to Istanbul or Ankara as a reward for membership” in the Turkey Caucus. He urged the members of Congress to “suspend if not resign their membership.”
Rubin strongly advised the American Jewish Congress and other Jewish organizations to “base awards on lifetime achievement, not only wishful thinking. The risk of bestowing legitimacy on platforms that run contrary to the AJCongress’ mission is otherwise too great. The AJCongress’ award to Erdogan not only did not stop Erdogan’s anti-Semitism, but rather it for too long provided cover for it. Perhaps the organization can now mitigate the damage it has caused -- and also deflate Erdogan’s buffoonery -- by publicly revoking its award.”
Regrettably, Rubin is nine years too late in criticizing AJC’s honoring of Erdogan. Back in 2004, within days of the award ceremony, I wrote a column critical of AJC and its President Jack Rosen who had absurdly announced that his organization was honoring Erdogan as leader of “a model Moslem country.”
Now that the whole world has seen Erdogan’s true colors under the façade of leading “a model Moslem country,” many others need to reconsider the awards they had lavishly heaped on this undeserving leader.
For example, the Anti-Defamation League (ADL) should revoke its prestigious “Courage to Care Award” presented to Erdogan in 2005. On that ‘happy’ occasion, the Prime Minister pointed out to Abraham Foxman, ADL’s National Director, Turkey’s “close relationship with Israel,” and pledged “zero tolerance” for “anti-Semitic diatribes.”
Here are some other honors given to Erdogan that should be rescinded:
State Medals:
-- Russian state medal from Pres. Vladimir Putin (June 1, 2006)
-- Crystal Hermes Award from German Chancellor Angela Merkel (April 15, 2007)
-- Nishan-e-Pakistan, the highest civilian award of Pakistan (Oct. 26, 2009)
-- King Faisal International Prize for "Service to Islam" (Jan. 12, 2010)
-- Georgia's Order of Golden Fleece (May 17, 2010)
-- Libyan President Muammar Qaddafi’s International Prize for Human Rights (Nov. 29, 2010)
-- Kuwait’s "Outstanding Personality in the Islamic World Award" (Jan. 11, 2011)
Honorary Doctorates:
-- St. John's University, New York (Jan. 26, 2004)
-- European University of Madrid (May 18, 2010)
-- Moscow State University (March 16, 2011)
-- Shanghai International Studies University (Apr. 11, 2012)
-- University of Algiers (July 5, 2013)
Honorary Citizenship:
-- South Korea (February 2004)
-- Iran (February 2009)
-- Kosovo (November 2010)
All those who have honored Erdogan have simply dishonored themselves. The sooner they revoke their accolades, the sooner they will redeem themselves from their disgraceful acts.