Հայկական Կարմիր խաչը մարդասիրական օգնություն է տրամադրել կարկուտից տուժած 983 ընտանիքների
Մինչև հուլիսի 15-ը ՀԿԽԸ Աղետներին արձագանքման թիմը կազմակերպեց 4.020 շահառուի (983 ընտանիք) մարդասիրական օգնության տրամադրման գործընթացը, որը ներառում էր 2.090 սննդի և հիգիենիկ պարագաների ծանրոցներ և հաշվարկված էր շահառու ընտանիքի սննդի և հիգիենիկ կարիքները 2-3 ամսով բավարարելու համար:: Բաշխումը իրականացվեց նախապես մշակված բաշխման չափանիշների և շահառուների ցուցակի համաձայն:
Մարդասիրական օգնության տրամարումը հնարավոր դարձավ Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի /ԿԽԿՄ ՄՖ/ Արտակարգ իրավիճակներին արձագանքման հիմնադրամի /ԱԻԱՀ/ կողմից հատկացված 197.155 եվրո միջոցով, որից 157,724 եվրո հատկացրեց Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության վարչությունը՝ նախաձեռնած մարդասիրական արձագանքին աջակցելու համար:
Հիշեցնենք, որ 2013թ. մայիսի 12-ից 17-ը աղետալի կարկուտի հետևանքով լուրջ վնաս հասցվեց Արմավիրի մարզի 46 գյուղական համայնքներին: Համաձայն Գյուղատնտեսության նախարարության և Արմավիրի արտակարգ իրավիճակների մարզային հանձնաժողովի հաշվետվությունների՝ ամբողջովին կամ մասնակի վնաս է հասցվել 46 համայնքների գյուղատնտեսական նշանակության դաշտերին ու այգիներին, տուժել է 12.800 ընտանիք, իսկ նախնական վնասի չափը գնահատվում է 28,268,56 միլիարդ դրամ կամ 60 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
Եվրոպական հանձնաժողովը ԿԽԿՄ ՄՖ հետ ստորագրել է 3 մլն եվրոյի մարդասիրական աջակցության պայմանագիր՝ աջակցելու Ֆեդերացիայի ԱԻԱ հիմնադրամին: ԱԻԱ հիմնադրամը գումարները հիմնականում տրամադրում է փոքրամաշտաբ աղետների դեպքում, երբ այն չի վերածվում ֆորմալ միջազգային կոչի: Այս մասին հաղորդում է ԵՄ Մամուլի և տեղեկատվության բաժինը:

The Armenian Red Cross Society (ARCS) has distributed humanitarian relief to 14 rural communities seriously affected by the hailstorm in May 2013. As a result, by 15 July, the ARCS Disaster Response Team (DRT) had reached 4.020 beneficiaries (983 families) providing humanitarian assistance that included 2.090 food and hygiene parcels covering the needs of the affected families for 2-3 months. Distribution was based on the preliminary developed criteria and beneficiary list.
The humanitarian response operation became possible through the allocation of EUR 197,155 from the Disaster Relief Emergency Fund (DREF) of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC), which included EUR 157,724 provided by the European Commission Humanitarian Aid and Civil Protection Department (ECHO) to support this humanitarian response.
From 12 to 17 May, 2013 a disastrous hail seriously damaged 46 rural communities of Armavir region. According to the reports from the Ministry of Agriculture and Armavir Regional Emergency Commission, agricultural fields and gardens of 46 rural communities were partially or fully destroyed, 12.800 families were affected and the preliminary damage was estimated at 28,268,56 bln. AMD or 60 mln. USD.
The European Commission has signed a €3 million humanitarian contribution agreement with the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) to support the Federation's Disaster Relief Emergency Fund (DREF). Funds from the DREF are mainly allocated to “small-scale” disasters – those that do not give rise to a formal international appeal.