Հայփոստի լոգիստիկ նոր սխեմա Գեղարքունիքում
Երեկ տեղի ունեցավ Գեղարքունիքի մարզի Սեւան քաղաքի արդիականացված փոստային մասնաճյուղի եւ թիվ 01 բաժանմունքի բացման պաշտոնական արարողությունը:
Շինարարական եւ արտաքին հարդարման աշխատանքներից բացի, այստեղ ևս նորացվել են կիրառվող աշխատանքային ստանդարտները, ներդրվել են միջազգային դրամական փոխանցումների նոր համակարգեր, տեղադրվել են արդի համակարգիչներ եւ ծրագրեր, ամբողջությամբ նորացվել է ավտոմեքենաների կազմը, տեղադրվել են անվտանգության արդիական համակարգեր, վերապատրաստվել է աշխատակազմը:
Հայփոստ ՓԲԸ հավատարմագրային կառավարիչ Հայփոստ Թրաստ Մենեջմենթի 2013 թ.-ի ծրագրով շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության փոստային կապի ազգային օպերատորի արդիականացման եւ զարգացման լայնամասշտաբ ծրագիրը, որի համաձայն մինչեւ տարեվերջ նախատեսվում է արդիականացնել եւ նոր ստանդարտներին համապատասխանեցնել 60 փոստային բաժանմունք եւ մասնաճյուղ: Ըստ նոր ծրագրի, 8 փոստային բաժանմունք կարդիականացվի Երեւանում, 52-ը`մարզերում:
Ֆրանսիական փոստի ազգային օպերատոր « Լա Փոստե»- ի հետ համատեղ Հայփոստը մշակում եւ ներդնում է լոգիստիկ նոր սխեմա, որի կիրառումը զգալիորեն կբարելավի փոստային կապի որակը: Այս ծրագրով` Սեւանի մասնաճյուղում ստեղծվել է փոստի տեսակավորման մարզային նոր կենտրոն, որտեղից 6 նոր մեքենաները կիրականացնեն Գեղարքունիքի մարզի փոստային փոխանակումը: Նոր սխեմայի կիրառումը` մարզում փոստի փոխանակման օպերատիվությունն ու արագությունը կավելացնի ավելի քան 40 տոկոսով:
Ռենո եւ Դեու մակնիշի բոլոր 6 մեքենաները հագեցած են GPS համակարգով, որը թույլ է տալիս հետևել մեքենաների ճշգրիտ շարժին և օժանդակել մեքենաների անվտանգության ապահովմանը:
Սեւան քաղաքում այսօր ներկայացվեց նաեւ Փոստմարկետի նոր`4-րդ կատալոգը` բաղկացած 180 էջից: Եթե 2012թ. գարնանը տպագրված 1-ին կատալոգում ներկայացված էին 4 գործընկերների 117 ապրանքատեսակներ, ապա այս նոր կատալոգում ներկայացված են 27 գործընկերների 1777 ապրանքատեսակներ, որոնք կատալոգով հաճախորդները կարող են պատվիրել Հայփոստի ցանկացած բաժանմունքում: Մեկ տարվա ընթացքում հարմարավետության, մատչելի գների եւ մատուցվող բարձր ծառայության շնորհիվ Փոստմարկետի կատալոգային վաճառքներն աճել են ավելի քան 12 անգամ:
Նոր կատալոգում առանձնահատուկ կարեւորություն է տրված գրքերի վաճառքին եւ տարածմանը: Առանձին բաժին է «Գրքի ակումբը», որտեղ ներկայացված գրականությունը հաճախորդին կհասցվի առանձնահատուկ մատչելի գներով:
Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ-ն առանձնակի ուշադրություն է դարձնում մարզերում Հայփոստ-ի պատշաճ ներկայությանը, փոստային և հարակից ծառայություների զարգացմանը:
Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթը մտադիր է Հայաստանի Հանրապետությունում զարգացնել ավանդական փոստային ծառայությունները, ներդնել ավելի ժամանակակից սուրհանդակային, ֆինանսական եւ կոմերցիոն ծառայություններ` Հայփոստը դարձնելով ազգային առաջատար փոստային օպերատոր տարածաշրջանում:

New Logistics Scheme of HayPost in Gegharkunik
The official opening ceremony of “HayPost” CJSC renovated Sevan Post Branch and Post Office N 01 in Sevan city, Gegharkunik region, took place on July 25th of this year.
In addition to the complete construction and renovation of the facilities, new logistics and operation model has also been introduced; new international money transfer systems have been introduced; new modern computers and software have been installed; the vehicle fleet has been totally renewed; modern security systems have been installed; the staff competence has been improved with several trainings.
By virtue of 2013 program of HayPost Trust Management B.V., Trust Manager of “HayPost” CJSC, wide-scale modernization and development program of National postal operator of the Republic of Armenia is being continued, according to which it is planned to upgrade and bring in compliance with new standards 60 Post Offices and Branches until the end of the year. As per the new program, 8 Post Offices will be modernized in Yerevan and 52 in regions.
Jointly with the national postal operator of France “LaPoste”, “HayPost” CJSC is developing and introducing a new logistics system, which will enable to improve significantly the quality of the postal communication. According to this program, new regional postal sorting center was created, where with 6 new dedicated vehicles will carry out the post exchange of Gegharkunik region. The application of the new scheme in the region will increase the efficiency and the speed of the post exchange by more than 40%.
All the 6 Renault and Daewoo vehicles are equipped with GPS system, which enables to control the vehicles’ exact position, helping to ensure their safety and security.
At the same time, the 4th new catalogue of PostMarket consisting of 180 pages was presented today in Sevan city. If the 1st catalogue published in spring 2012 was offering 117 products from 4 partners, this new catalogue offers 1777 products from 27 partners, which might be ordered by customers at any post office of “Haypost” CJSC. Due to the comfortable, high quality service and affordable prices, the catalogue sales of PostMarket increased more than 12 times in a year.
The new catalogue particularly emphasizes the sales and distribution of books. There is a separate “Book Club” section, offering books to the clients for especially affordable prices.
HayPost Trust Management draws a special attention to the appropriate presence of “HayPost” CJSC in the regions and the development of the postal and associated services.
HayPost Trust Management is planning to develop the traditional postal services in the Republic of Armenia, to introduce the latest courier, financial and commercial services, making “HayPost” CJSC the leading National postal operator of the region.