Պետք է վեր կանգնենք էգոյում եղած «թագուհի/թագավորից ու ստրուկից»
Շատ լավ է: Կարծում եմ` Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության դերակատարները մեծ առաջընթաց են ապրում ինքնակազմակերպման հմտությունների, ակտիվ քաղաքացիության դիսկուրսի և ֆորմատների զարգացման իմաստով: Դրական փոփոխություններ են տեղի ունենում կամավորական ակտիվիզմի զարգացման, քաղաքացիական ակտիվիզմի ընդունման, ակտիվ քաղաքացիության կոնցեպտի ընկալման և իրագործման մեջ, և այս ամենն ընդամենը մի քանի տարվա ընթացքում: Ներկա փուլում, իմ կարծիքով, մեծագույն մարտահրավերը ոչ այնքան ինքնակազմակերպման հմտությունների և դիսկուրսային տեխնիկաների զարգացումն է, որքան դրանից այն կողմ` մարդու իրավունքների վրա հիմնված, դեմոկրատական ակտիվ քաղաքացիության բոլոր արժեքների ՀԱՐԳՈՒՄՆ ու ԳՈՐԾԱԴՐՈՒՄԸ:
Նկատի ունեմ, օրինակ, մարդկային արժանապատությունը, հանդուրժողականությունը, մտածելու և բանավիճելու ազատությունը, քննադատական միտքը, սոլիդարությունը և համագործակցությունը: Ես չէի կարող համաձայնել այն բանի հետ, ինչ որոշ ակտիվիստներ արեցին «հանրային քննարկման» ժամանակ (Հանրային խորհրդի մասնակցությմաբ): Ինձ համար հիմնական խնդիրը հեռուստաընկերություններին «բոյկոտելը կամ չբոյկոտելը» չէ, այլ դրական փոփոխություն կառուցելու ՄՇԱԿՈՒՅԹԸ, իսկ այդ «հանրային քննարկման» ժամանակ այս մշակույթը բացակայում էրնչպես նաև ընդհանրապես միմյանց հետ գրավոր կամ բանավոր հաղորդակցության մեջ): Այդտեղ տիրում էր ամբոխավարության, անհանդուրժողականության, «մեր դեմ խաղ չկա»-ի, ագրեսիվության, մարդկային արժանապատվության անտեսման մի խառնուրդ: Մեր նոր սերունդը ժառանգել է նման մշակույթն ավագ սերդնից, որն էլ ստեղծել է այն հասարակությունը, որում ապրում ենք այժմ:
Անհրաժեշտ է ինքնառեֆլեքսիա կատարել արժեքային և մշակութային հարթությունում: Էական է այն, թե ԻՆՉՊԵՍ ենք մենք, այսինքն՝ այն մարդիկ, ովքեր ուզում են դրական փոփոխություն բերել, նոր հասարակություն կառուցում` փոխելով վարքագծերը, մտածողությունը և շարունակաբար համատեղ ստեղծագործելով: Կազմակերպական և գործունեության ձևերն ընդամենը «ձևականություն» են, եթե բովանդակությունը չի համապատասխանում այն արժեքներին, որոնք մենք ԻՐԱԿԱՆՈՒՄ կրում ենք, կիրառում ենք և օրինակ ենք ծառայում մեր վարքագծով:
Մենք պետք է վեր կանգնենք մեր էգոներից, մեր էգոյում եղած «թագուհի/թագավորից ու ստրուկից», որպեսզի ընդունակ լինենք մշակութային և վարքագծային մակարդակներում ինքնառեֆլեքսիա կատարել: Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունն ու ակտիվ քաղաքացիությունը ՀԻՄԱ՝ զարգացման այս փուլում, այս հիմնական մարտահրավերի առջև են կանգնած:

Opinion: We Should Overcome Our Egos and "the Slave and Queen/ King" in Our Ego
Well done... I believe the civil society actors in Armenia are making a great progress in terms of self organisation skills, active citizenship discourse and format development. The positive changes are occurring in terms of volunteer activism, the recognition of civic activism, the receptivity of active citizenship concept and implementation... and all this in few years time.
The big challenge at this stage, in my opinion, is more than skills development in the fields of self organisation and discourse techniques.  It is to go beyond and RESPECT and APPLY all values of democratic active citizenship based on human rights such as, respect of human dignity, tolerance, freedom of thinking and debate, solidarity, cooperation. I could not agree with what some of the activists did on "public hearing" (the one with Public Council participation).
For me, the main issue is not whether or not to "boycott" of TV channels. IT IS THE CULTURE of making positive change and that culture was absent at that "public hearing". It was mixture of mobism, intolerance, " no game against us", aggressivity, disregard of human dignity. This is exactly the culture that the new generation has inherited from the old generation that created the society we live in at present.
The self refection is key on the value and cultural dimension and HOW the one's who want to bring positive change, how us, we build a new society based on those values by changing our behaviors, our mindsets, and co-create with each other all the time. The formats are "formal" like we have now at state level if the substance is not in accordance with those values that we REALLY carry, use and give example by our behaviors.
We should overcome our egos and "the slave and the queen/ king" in our ego in order to be capable of self reflection on this dimension , the cultural and behavioral dimension. Armenian civil society and active citizenship is, at this stage of its development, NOW facing this key challenge.