Դատախազը հարուցել է քրգործ՝ Մաշտոցի բաժնի ոստիկանների կողմից բռնություն գործադրելու փաստի առթիվ
Դատախազը վերացրել է քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մաշտոցի քննչական բաժնի որոշումը և հարուցել քրեական գործ ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի աշխատակիցների կողմից ոստիկանության բաժին բերման ենթարկված Ֆելիքս Գևորգյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու փաստի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով։
ՀՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազը, ուսումնասիրելով ՀՀ ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի աշխատակիցների կողմից Ֆ.Գևորգյանին խոշտանգումների ենթարկելու մասին Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ 2013թ. հունիսի 17-ի գրության հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նախապատրաստվող նյութերը, պարզել է, որ նախաքննական մարմնի կողմից գողության մեջ մեղադրվող Ֆ.Գևորգյանը 2012թ. ապրիլի 28-ի դատավճռով ճանաչվել է անպարտ և արդարացվել:
Արդարացման հիմքում դատարանը դրել է նաև այն եզրահանգումը, որ դեռևս նախաքննության ընթացքում Ֆելիքս Գևորգյանն իր խոստովանական ցուցմունքը պայմանավորել է ոստիկանության աշխատակիցների կիրառած խոշտանգմամբ, սակայն տվյալ հայտարարության հիման վրա հետագա քննությունը կատարել և դատավարական որոշումը կայացրել է կրկին ոստիկանության քննիչը։
Այսինքն՝ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկվել կիրառված ֆիզիկական բռնությունների վերաբերյալ մեղադրյալի հայտարարությունների ստուգման և նրան ենթադրաբար խոշտանգած անձանց պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ, ինչը հանգեցրել է «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» Եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ, Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի ու պատժի դեմ ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածների, ՀՀ Սահմանադրության, ինչպես նաև ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 11-րդ հոդվածի 7-րդ մասից բխող պահանջների անտեսմանը։
Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի հիշյալ դատավճիռը գործով մեղադրողի կողմից բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան, որի 2012թ. հուլիսի 9-ի որոշմամբ ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճիռը բեկանվել է, գործն ուղարկվել նույն դատարան՝ նոր քննության՝ սահմանելով նոր քննության ծավալ։
Վերաքննիչ դատարանը համարել է, որ Ֆելիքս Գևորգյանի դիմում-բողոքի հետ կապված դեպքին առնչվող անձանցից անկախ մարմնի՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից քրեական գործի քննության դեպքում է միայն հնարավոր խոսել արդյունավետ քննության նվազագույն չափորոշիչներից մեկն ապահովելու մասին և միայն այդպիսի քննությունը կարող է պատասխանել այն հարցին՝ անձի նկատմամբ խոշտանգումներ կիրառվել են, թե ոչ։ Հետևաբար, նախաքննության ընթացքում խոշտանգումների ենթարկվելու վերաբերյալ Ֆելիքս Գևորգյանի դիմում-բողոքը քննության առարկա պետք է դառնա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում և միայն դրանից հետո դատարանը կարող է եզրահանգման գալ ամբաստանյալի մեղավորության կամ անմեղության մասին։
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2012թ. հուլիսի 9-ի որոշումն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո քրեական գործը վերադարձվել է Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան, որի 2013թ. հունիսի 17-ի գրությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունն իրազեկվել է օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի պահանջի մասին, կից ուղարկվել է նաև իրեն խոշտանգումների ենթարկելու վերաբերյալ Ֆելիքս Գևորգյանի 2011թ. հոկտեմբերի 17-ի դիմում-բողոքը։
Նկատի ունենալով վերոգրյալը՝ դատախազը վերացրել է Ֆ.Գևորգյանի դիմում-բողոքի հիման վրա քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին ՀՀ ոստիկանության ՔԳՎ Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մաշտոցի քննչական բաժնի՝ 2011թ. նոյեմբերի 28-ի որոշումը և նրա նկատմամբ բռնություն գործադրելու, վերջինիս իրավունքներին ու օրինական շահերին էական վնաս պատճառելու փաստի առթիվ հարուցել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ քրեական գործն ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն՝ նախաքննություն կատարելու համար:

Criminal Case Initiated for Committing Violence by Policemen against a Person Brought to Police
The prosecutor annulled the decision of Mashtots Investigation Division of Yerevan Investigation Department of General Investigation Department of RA Police on not starting criminal prosecution and initiated a criminal case for committing violence against Feliqs Gevorgyan brought to police by the employees of Mashtots Police Division pursuant to the Part 2 of the Article 309 of RA Criminal Code.
Senior prosecutor of RA Prosecutor General's Office, studying the materials prepared in RA Special Investigation Service based on the writ of the Court of First Instance of Ajapnyak and Davitashen administrative districts dated 17 June, 2013 on subjecting F. Gevorgyan to torture by the employees of RA Police Division of Mashtots, had found out that F. Gevorgyan charged with theft was found undefeated and justified by the verdict of 28 April, 2012.
Justification was also based on the conclusion that during the preliminary investigation Feliqs Gevorgyan's confession was conditioned by the torture committed by police employees, however, on the base of the mentioned announcement, the further investigation and the procedural decision were made again by the police investigator.
That is, during the preliminary investigation of the criminal case no proper measures were assumed to examine the defendant's announcements on torture and to bring the persons who had presumably committed torture to account. This has brought to negligence of the requirements of the article 3 of European Convention ''For Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms'', the article 4 of UNO Convention ''Against Torture and other Inhuman or Degrading Treatment or Punishment'', the Constitution of the Republic of Armenia, as well as the part 7 of the article 11 of RA Criminal Procedure Code.
The mentioned verdict of the Court of First Instance of Ajapnyak and Davitashen administrative districts of Yerevan was appealed to RA Court of Criminal Appeals by the defendant. By its decision dated 9 July, 2012 the verdict of the Court of First Instance was reversed, the case was sent to the same court for new investigation defining a new investigation volume.
The Court of Appeals found that it is possible to speak about providing one of the minimal standards of efficient investigation only if the criminal case is investigated by an independent body, that is not related to the case – RA Special Investigation Service, and only this kind of investigation can give an answer to the question whether or not the person had been tortured. Accordingly, Feliqs Gevorgyan's complain letter on being tortured during preliminary investigation shall become a subject of investigation in RA Special Investigation Service and only after it the court can decide whether or not the defendant is guilty.
After the decision of RA Court of Criminal Appeals dated 9 July, 2012 had come into force, the criminal case was returned to the Court of First Instance of Ajapnyak and Davitashen administrative districts by the writ of which dated 17 June, 2013 RA Special Investigation Service was informed about the requirement of the judicial act, Feliqs Gevorgyan's complain letter on being tortured dated 17 October, 2011 was attached, as well.
Taking the above-mentioned into consideration the prosecutor annulled the decision of Mashtots Investigation Division of Yerevan Investigation Department of General Investigation Department of RA Police dated 28 November, 2011 on not starting criminal prosecution based on F. Gevorgyan's complain letter and initiated a criminal case for committing violence against him, offending the latter's rights and legal interests pursuant to the Part 2 of the Article 309 of RA Criminal Code.
Prosecutor General's Office of RA reports that the criminal case was sent to RA Special Investigation Service for preliminary investigation.