Ջերմոցներ՝ սահմանային Բերքաբեր գյուղը վերստին բերքառատ դարձնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ - ONEArmenia-ն սկսել է իր չորրորդ քարոզարշավը, որով օգնում է հաստատուն ջերմոցներ կառուցել սահմանային Բերքաբեր գյուղի շուրջ 500 բնակչի համար: Բերքաբերը գտնվում է Հայաստանի հյուսիս-արևելքում՝ Տավուշի մարզում:
Վերջին 20 տարում Բերքաբերի գյուղացիները հնարավորություն չեն ունեցել զբաղվել հողագործությամբ, քանի որ գյուղի ջրամբարի մյուս ափին գտնվող նրանց հողը գրավել է Ադրբեջանի զինուժը: Բարեբախտաբար, լուծումը գտնվել է: «Սահման» ՀԿ-ի մասնակցությամբ ONEArmenia-ն գյուղի չորս տների ետնաբակերում կկառուցի մեկական ջերմոց՝ ստեղծելով ոչ միայն մշտական սննդի, այլև կայուն եկամտի աղբյուր յուրաքանչյուր ընտանիքի համար, քանի որ բերքը կարող է վաճառվել և սակարկվել շուկայում տարվա երեք եղանակին: Յուրաքանչյուր ջերմոց կունենա 100 քառակուսի մետր տարածություն և կարող է տալ մինչև 50 կգ. բերք մեկ օրում: Ջերմոցում աճող արտադրանքը ամբողջովին բնական է, իսկ ոռոգումը կատարվում է շրջակա միջավայրին չվնասող կաթիլային համակարգի միջոցով:
Ըստ «Սահման» ՀԿ-ի՝ սա գյուղատնտեսության նոր ոլորտ է Բերքաբերում: Ուստի, գյուղատնտեսների խումբը պարբերաբար կայցելի գյուղ, որպեսզի վերապատրաստի գյուղացիներին, թե ինչպես հետևել ջերմոցներին և ընդլայնել դրանք: Կառուցումից հետո ջերմոցները համապատասխանորեն կարտադրեն բնական աճեցված միրգ և բանջարեղեն, այնպես որ գյուղացիները կարող են դա վաճառել հարևան գյուղերին և որպես կոոպերատիվի մաս՝ մոտակա Իջևան քաղաքի շուկայում:
Բազմաթիվ երկրների տնտեսական հիմքը և զարգացող երկրների համար տնտեսական աճի ամենահավանական աղբյուրը գյուղատնտեսությունն է: Այս փոքր գյուղի վրա չորս ջերմոցի ազդեցությունը կարող է բավական մեծ լինել: Ջերմոցների ստեղծումն, այսպիսով, մեղմում է չքավորությունը՝ օգնելով համայնքին աճեցնել իր սեփական սնունդը:
Քարոզարշավը կտևի մինչև օգոստոսի 31-ը: Ցանկանո՞ւմ ես աջակցել: Այցելիր ONEArmenia-ի Indiegogo էջ:
ONEArmenia շահույթ չհետապնդող ֆինանսավորման հարթակը ստեղծվել է 2012-ի սեպտեմբերին, որպեսզի կանգնի փոփոխություն բերող անհատների և նրանց ներկայացնող կազմակերպությունների կողքին՝ կիրառելով սոցիալական մեդիան և հանրային ֆինանսավորումը որպես միջոց, որով համացանցից օգտվող ցանկացած մարդ կարող է ներգրավվել և աջակցել Հայաստանում այս պահին շոշափելի փոփոխություններ անելուն միտված նախագծերին: ONEArmenia ցանցը հնարավոր է դարձնում ոչ միայն գումարների հանգանակումը Հայաստանում արվող նախագծի համար որպես համաշխարհային հանրություն, այլև հետևում է տվյալ նախագծի ընթացքին ֆինանսական տեղեկատվության կատարյալ հասանելիությամբ:

Greenhouses to Make Border Village of Berkaber Plentiful Again
YEREVAN - ONEArmenia has launched its fourth campaign to help build sustainable greenhouses for over 500 residents in the border village of Berkaber, located in the Tavush region of northeastern Armenia.
For the past 20 years, the farmers in Berkaber have not been able to farm because their land, located on the other side of the village's reservoir, is under the occupation of Azeri military forces. Thankfully, there is a solution. With the partnership of Sahman NGO, ONEArmenia will build four greenhouses in the backyards of four homes in Berkaber, creating not only a regular source of food but also a pathway to steady income for each family, as produce can be sold and traded at market rates for three seasons out of the year. Each greenhouse will measure 100 square meters and can yield up to 50 kilograms of produce per day. The produce grown inside the greenhouses is all-organic, and water is dispersed throughout the structure using an eco-friendly drip system.
According to Sahman NGO, this type of farming is new to Berkaber. However, a team of agriculturists will visit the village regularly to train farmers on how to maintain and expand their greenhouses. Once built, the greenhouses will consistently produce organically-grown fruits and vegetables that the farmers can then sell to neighboring villages and as part of a co-op at the bazaar in nearby Idjevan.
Agriculture is the economic foundation of most countries, and for developing countries the most likely source of economic growth. The impact that four greenhouses can make on this tiny village is quite significant. The creation of greenhouses thus alleviates poverty by empowering the community to grow its own food.
The campaign is due to last until August 31st. Want to support? Visit ONEArmenia’s Indiegogo page!
Non-profit funding platform ONEArmenia was founded in September 2012 to stand side-by-side with the change-making individuals and the organizations they represent, using social media and crowd-funding to involve anyone with an Internet connection in boosting projects that are geared toward making tangible change in Armenia. The non-profit is based on its three-pillar commitment to global collaboration, freshness and transparency. This means that the ONEArmenia network makes it possible to not only raise money for a project based in Armenia as a worldwide community, but to also track the progress of said project with complete access to financial information.