Ջերմոցներ՝ սահմանային Բերքաբեր գյուղը վերստին բերքառատ դարձնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ - ONEArmenia-ն սկսել է իր չորրորդ քարոզարշավը, որով օգնում է հաստատուն ջերմոցներ կառուցել սահմանային Բերքաբեր գյուղի շուրջ 500 բնակչի համար: Բերքաբերը գտնվում է Հայաստանի հյուսիս-արևելքում՝ Տավուշի մարզում:
Վերջին 20 տարում Բերքաբերի գյուղացիները հնարավորություն չեն ունեցել զբաղվել հողագործությամբ, քանի որ գյուղի ջրամբարի մյուս ափին գտնվող նրանց հողը գրավել է Ադրբեջանի զինուժը: Բարեբախտաբար, լուծումը գտնվել է: «Սահման» ՀԿ-ի մասնակցությամբ ONEArmenia-ն գյուղի չորս տների ետնաբակերում կկառուցի մեկական ջերմոց՝ ստեղծելով ոչ միայն մշտական սննդի, այլև կայուն եկամտի աղբյուր յուրաքանչյուր ընտանիքի համար, քանի որ բերքը կարող է վաճառվել և սակարկվել շուկայում տարվա երեք եղանակին: Յուրաքանչյուր ջերմոց կունենա 100 քառակուսի մետր տարածություն և կարող է տալ մինչև 50 կգ. բերք մեկ օրում: Ջերմոցում աճող արտադրանքը ամբողջովին բնական է, իսկ ոռոգումը կատարվում է շրջակա միջավայրին չվնասող կաթիլային համակարգի միջոցով:
Ըստ «Սահման» ՀԿ-ի՝ սա գյուղատնտեսության նոր ոլորտ է Բերքաբերում: Ուստի, գյուղատնտեսների խումբը պարբերաբար կայցելի գյուղ, որպեսզի վերապատրաստի գյուղացիներին, թե ինչպես հետևել ջերմոցներին և ընդլայնել դրանք: Կառուցումից հետո ջերմոցները համապատասխանորեն կարտադրեն բնական աճեցված միրգ և բանջարեղեն, այնպես որ գյուղացիները կարող են դա վաճառել հարևան գյուղերին և որպես կոոպերատիվի մաս՝ մոտակա Իջևան քաղաքի շուկայում:
Բազմաթիվ երկրների տնտեսական հիմքը և զարգացող երկրների համար տնտեսական աճի ամենահավանական աղբյուրը գյուղատնտեսությունն է: Այս փոքր գյուղի վրա չորս ջերմոցի ազդեցությունը կարող է բավական մեծ լինել: Ջերմոցների ստեղծումն, այսպիսով, մեղմում է չքավորությունը՝ օգնելով համայնքին աճեցնել իր սեփական սնունդը:
Քարոզարշավը կտևի մինչև օգոստոսի 31-ը: Ցանկանո՞ւմ ես աջակցել: Այցելիր ONEArmenia-ի Indiegogo էջ:
ONEArmenia շահույթ չհետապնդող ֆինանսավորման հարթակը ստեղծվել է 2012-ի սեպտեմբերին, որպեսզի կանգնի փոփոխություն բերող անհատների և նրանց ներկայացնող կազմակերպությունների կողքին՝ կիրառելով սոցիալական մեդիան և հանրային ֆինանսավորումը որպես միջոց, որով համացանցից օգտվող ցանկացած մարդ կարող է ներգրավվել և աջակցել Հայաստանում այս պահին շոշափելի փոփոխություններ անելուն միտված նախագծերին: ONEArmenia ցանցը հնարավոր է դարձնում ոչ միայն գումարների հանգանակումը Հայաստանում արվող նախագծի համար որպես համաշխարհային հանրություն, այլև հետևում է տվյալ նախագծի ընթացքին ֆինանսական տեղեկատվության կատարյալ հասանելիությամբ:

Теплицы для воссоздания изобилия в приграничной деревне Беркабер
ЕРЕВАН - ONEArmenia запустила свою четвертую кампанию, чтобы помочь построить устойчивые теплицы для более 500 жителей в пограничной деревне Беркабер, расположенный в Тавушской области на северо-востоке Армении.
За последние 20 лет, фермеры в Беркабер не смогли заниматься сельским хозяйством, потому что их земля, расположенные на другой стороне водохранилища деревни, находится под оккупацией азербайджанских вооруженных сил. К счастью, решение было найдено. В партнерстве с общественной организацией Sahman, ONEArmenia построит по одной теплице на задворках четырех домов в деревне, создавая не только постоянный источник питания, но и путь к стабильному доходу для каждой семьи, так как продукцию можно будет продавать и торговать на рынке в течении трех сезонов в году. Каждая теплица будет измеряться 100 квадратных метров и может дать до 50 кг продукта в день. Продукты, выращенные в теплицах, абсолютно органические, а орошение делается через экологически чистую капельную систему.
Согласно организации Sahman- этот тип хозяйства является новым для Беркабер. Поэтому команда агрономов посетит деревню регулярно и проведет тренинг с фермерами о том, как поддерживать и расширять их теплицы. После ввода в эксплуатацию, теплицы будут постоянно производить органически выращенные фрукты и овощи, так что фермеры могут продавать это в соседних деревнях, и, как часть кооператива, на базаре в ближайшем городе Иджеван.
Сельское хозяйство является экономической основой большинства стран, и для развивающихся стран- наиболее вероятным источником экономического роста. Четыре теплицы на этой маленькой деревне могут иметь довольно значительное воздействие. Создание теплиц, таким образом, снижает уровень бедности путем расширения возможностей общины наращивать свою собственную пищу.
Кампания продлится до 31 августа. Хотите поддержать? Посетите страницу ONEArmenia’s Indiegogo!
Некоммерческая финансовая платформа ONEArmenia была основана в сентябре 2012 года, чтобы стоять бок о бок с личностями, которые вызывают изменения и с организациями, которые их представляют- используя социальные медиа и краудфандинг для привлечения всех, кто подключен к Интернету,- в поддержку проектов, которые направлены к созданию ощутимых изменений в Армении сейчас. Сеть ONEArmeniа, как мировое общество, позволяет не только собрать деньги для проекта, учрежденного в Армении, но также и следить за развитием данного проекта, реализуемого с полным доступом к финансовой информации.