Բնապահպանության նախարարությունը ստելով ո՞ւմ պատվերն է կատարում
Վերջերս մամուլում հրապարակվեց Մեղրի քաղաքի ավագանու ուղերձը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է, որ մետաղական հանքավայրերի շահագործման հետևանքով տարածաշրջանում արդեն աղետալի իրավիճակ է ստեղծվել, այդուհանդերձ 14 նոր հանքավայրերի ուսումնասիրության ու շահագործման արտոնագրեր են տրվել: Ուղերձին կցվել է «Հայաստանի ուրան պարունակող հանքային դաշտերի և հանքային շրջանների քարտեզը», որպեսզի ցույց տրվի ցրված ուրանի առկայությունը նաև իրենց տարածաշրջանում:
Զարմանալի է, որ ՀՀ նախագահին հղած ուղերձին պատասխանել է բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը,ով համարձակորեն գրում է. «Նախագահին հղած ուղերձումԼիճք, Տաշտուն և Լիճքավազ-Թեյ հանքավայրերը ներկայացված են որպես ուրանի և թորիումի առավել բարձր պարունակությունների օբյեկտներ, ինչպես նաև ներկայացված «Հայաստանի ուրան պարունակող հանքային դաշտերի և հանքային շրջանների քարտեզը» իրականությանը չեն համապատասխանում»,միաժամանակ թվարկելով, թե Մեղրու տարածաշրջանում նորանոր ինչ հանքավայրեր են շահագործվելու:
Բնապահպանության նախարարությունըմեղրեցիներին ծայրահեղ հուսահատության մեջ գցող այս պատասխանով, փաստորեն ժխտում է Հայաստանի Հանրապետությունում ուրանի և թորիումիառկայությունը,այն դեպքում, երբ բազում են դրանցտարածվածությունն ապացուցող փաստերը:
Խորհրդային տարիներինՀայաստանը դիտարկվել է որպես ռադիոակտիվ հումքի հեռանկարային շրջան: Ահա թե ինչու1948-ից այստեղգործել ենԽորհրդային միությանՄինգեոյի մասնագիտացված Գրոմովյան, իսկ 1965-1975թթ.՝ Կոլցովյան արշավախմբերը:Ուրանի և ռադիոակտիվ այլ տարրերի որոնման այդ աշխատանքներին մասնակցել են նաև հայ գիտնականներ ուտարբերբնագավառների մասնագետներ: Արդյունքում ձևավորված փաստաթղթերը, որպես հույժ գաղտնի նյութեր, հիմնականում տեղափոխվել են Ռուսաստան:
Երկրաբանական գիտությունների դոկտորՊ.Գ. Ալոյանը «Ураноносность геологических формаций Армении» (Ереван, ГЕОИД, 2010) գրքում գրում է, որ իր այդ աշխատությունում օգտագործել է հրապարակված և գլխավորապես Ա.Ե. Քոչարյանի, Բ.Ի. Պիգուլսկու, Վ.Վ. Շելխովսկու, Մ.Դ. Զագայնովի, Ա.Պ. Պանչենկոյի, Վ.Ա. Մարկովիչի, Մ.Ա. Ենգոյանի, Լ.Ս. Ռուդիցկայի, Գ.Ե. Քոչինյանի, Ա.Մ. Անտրոպցևի, Է.Լ. Սարուխանյանի, Ի.Բ. Խառատովայի, Գ.Կ. Պետոյանի, Բ.Կ. Արխիպովի ֆոնդային նյութերը:
Այս գրքից բերենք որոշ քաղվածքներ՝
«Ըստ կատարված երկրաբանահետախուզական աշխատանքների, Հայաստանի տարածքում պայմանականորեն կարելի է եզրագծել ռադիոակտիվ էլեմենտների հեռանկար ունեցող 4 խոշոր շրջաններ՝ 1. Սյունիքյան՝ Զանգեզուրի խորքային խզվածքի գոտում՝ Որոտան-Ողջի-Արաքս գետերի միջագետք, 2. Վանաձոր-Դիլիջանյան՝ Սևան-Շիրակյան խորքային խզվածք, 3.Արզական-Փարաքարյան՝ Հրազդան գետի հյուսիս-արևելյան տարածք, 4. Վեդի-Վայքյան՝ Արաքսի ձախ ափ և Արփայի ներքին միջնահոսք:Դրանցից բացի. Շամլուղյան և Ջերմուկյան ոչ մեծ գոտիներ»(էջ 13-14):
«Փխրուտյան երևակումը գտնվում է Քաջարանի պղնձամոլիբդենային հանքավայրից 5-6 կմ արևելք, Մեղրու խորքային մագմայական մարմնի (պլուտոնի)հյուսիս-արևելյան գոտում, Ողջի գետի կիրճի լանջերում: Հետախուզված է Ողջի, Լեռնաձոր և Փխրուտ տեղամասերը: Այս տեղամասերում, ավելի քան 300 մ խորությամբ,որոնվել ենուրան-մոլիբդենայինավելի քան 20 հանքային մարմիններ՝ 0,2% ուրանի միջին պարունակությամբ (էջ 20-21): Փխրուտ-Լեռնաձորյան հանքային դաշտին հարող Անդյան երևակումումառկա 22 հանքային մարմիններից համեմատաբար մանրազնին ուսումնասիրված է Առաջին հանքային մարմինը՝ ուրանի միջին պարունակությունը 0,2-0,3%: 1968 թվին Առաջինի հանքաքարից 2,5 տոննա վերամշակվել է»(էջ 22-23):
«Ուրան-ոսկի-բազմամետաղ հանքերևակումներից են Կայատեղի (ք. Վայք, Արփա գետի աջ ափին, ուրանի միջին պարունակությունը 0,06 %) և Ատդարի տեղամասերը...»(էջ 29):
«Ուրան-մոլիբդենային հանքերևակումներից է Անտառայինի (Աղվերան գետի ձախ ափին՝ ուրանի պարունակությունը 0,03-0,14%)... Ուրան-թորիում-հազվագյուտհողեր հանքերևակումներից է Ուլյաշիկ գետի վերին հոսանքում գտնվող Թեժսարի տեղամասը(Փամբակի լեռնաշղթա). ուրանի պարունակությունը հասնում է մինչև 0,086 %»(էջ 30-33):
«Նոր փաստացի նյութերը և մետալուրգիական հատուկ փորձերի արդյունքները գրականության և ֆոնդային նյութերի հետ մեկտեղ մեզ հիմք են տալիս Մեղրու խզվածքը ..., դրա տակ փռված Մեղրու խորքային մագմայական մարմնի (պլուտոնի) գրանիտոիդների հետ մեկտեղ,դիտարկել որպես ոսկի-ուրան-հազվագյուտ մետաղների հանքայնացման կանխատեսումայինհեռանկարային խոշոր հանքավայր»(էջ 65):
«Ներկայումս տնտեսապես նպատակահարմար է համարվում 0,05-0,07 % ուրանի օքսիդ պարունակող հանքանյութի վերամշակումը: Խորհրդային շրջանում տարրալվացվել են 0,012-0,02% ուրան պարունակող հանքանյութերը, որը կարող է լավ կողմնորշիչ լինել այնպիսի երկրի համար, ինչպիսին Հայաստանն է»(էջ 126):
«Փաստացի նյութը վկայում է, որ մոտակա տարիներին, հանրապետությունում կարելի է ստեղծել հանքավառելիքային հումքի պաշարներ ատոմային էներգետիկայիհամար, որոնք կապահովեն ոլորտի զարգացումն ապագայում: Այս պարագայում անհրաժեշտ է առանձնացնել ռադիոակտիվ հումքի տեսակետից հեռանկարային հանքային դաշտերը, հանքավայրերը և դրանց տեղամասերը: Ուսումնասիրվածության արդի վիճակով Հայաստանի համար առավել հեռանկարային են ուրան-մոլիբդենային, ուրան-ոսկի-բազմամետաղային, ուրան-մկնդեղային հանքավայրերն և ուրանինիտ-ֆլյուորիտ-բիոտիտային տեսակի հազվագյուտհողային հանքայնացմամբ.ուրանի պարունակությունը տատանվում է լայն սահմաններում, միջինը՝ 0,2-0,5%: Առավել հեռանկարային են Քաջարանի պղինձ-մոլիբդենային և Ազատեկի ոսկի-բազմամետաղային (ոսկի-ծարիր-մկնդեղային) հանքավայրերը և Մարմարիկ գետի ավազանի հանքային դաշտը: Որոշակի հեռանկարներ կապված են Փխրուտ և Անդ հանքավայրերի մոլիբդեն-ուրանային ենթաֆորմացիայի հետ, որոնք տեղայնացված են Քաջարանի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի թևերում և կապված են Լեռնաձորի խորքային խախտման հետ՝ Մեղրու խորքային մագմայական մարմնի կոնտակտային մասերում: Արդյունաբերական հետաքրքրություն են ներկայացնում Փամբակի խմբի Թեժսարի և Անտառայինի ուրան-հազվագյուտհողային հանքերևակումները, որոնք գտնվում են Փամբակի և Ծաղկունյաց լեռնաշղթանների բլոկների միջև ձգվող Մարմարիկի խախտման գոտում և որոնց յուրացումը կարող է ապահովվել Մարմարիկ գետի ավազանի արագ զարգացող լեռնահանքային ինֆրակառույցների շնորհիվ, հաշվի առնելով ոսկեբեր, պղինձ-մոլիբդենային և ոսկի-երկաթային ու տիտանամագնետիտային հանքաքարերի խոշոր պաշարները: Ոսկին և ուրանը ավելի հաճախ գտնվում են նուրբ-դիսպերս վիճակում ու հաճախ սերտաճած են լինում պիրիտի և, հազվադեպ, տուխոլիտի հետ, ինչն էլ հանքաքարին տալիս է դժվարամշակ բնույթ, որի հետևանքով սովորական մեթոդներով դրանք դժվար են հայտնաբերվում ու դժվար են կորզվում» (էջ 157-165):
Նույն հեղինակի մեկ այլ աշխատությունից տեղեկանում ենք Հայաստանում ուրանի կանխատեսումային պաշարներիմասին, օրինակ,Փխրուտում՝ 20 հազար տոննա, Վայքում՝ 20-30 հազար տոննա, Վեդիում՝ 10-15 հազար տոննա, Անտառայինում՝ 30-40 հազար տոննա... (Г. П. Алоян, Ресурсный потенциал радиоактивного сырья Армении и перспективы его освоения, Горный журнал, 2007, № 635).
ՊրոֆեսորՀ.Ս. Ավագյանը իր «Լեռնահանքային և մետալուրգիական արդյունաբերությունների զարգացման ուղիներն ու հեռանկարները ՀՀ-ում»(Երևան, «Գիտություն», 2011 թ., էջ 260) գրքում գրում է, որ Ամուլսարի հանքաքարի 40 նմուշների տվյալներով այդտեղ առկա է 195 տոննա ուրան:
Հայաստանի Հանրապետությունում ցրված ուրանի և ուրանայինի հանքերևակումների առկայության հետ կապված, բերեմ մի քաղվածք վերջերս կատարված գիտական աշխատանքից.«Ուրանային հանքայնացումը ձգվում է Պիրամսարյան լեռնաշղթայի հարավային լանջհորիզոնականով՝ մոտ 700 մետր, որը ուրանային հանքավայրերի համար խոշոր բացվածք է: Կվարցիտներում ուրանի հանքայնացումը կրում է ցրված բնույթ»(Երևանի Պետական համալսարանի գիտական տեղեկագիր, 2010 թ., թիվ 3, էջ 18-24):
Բացի վերը նշվածներից,Հայաստանում ուրանի առկայությունը հաստատվում է նաև այն փաստով, որ 2007 թվին Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի դաշնության կառավարությունների միջև համաձայնագիր է կնքվել՝ ՀՀ-ում ուրանի և թորիումի հանքավայրերի համատեղ ուսումնասիրության և շահագործման վերաբերյալ: Այդ նպատակով ստեղծված «Հայ-Ռուսական լեռնահանքային կազմակերպության» կազմած՝«ՀՀ Սյունիքի մարզում ուրանի և ուղեկցող օգտակար հանածոնների երկրաբանահետախուզական աշխատանքների իրականացման 2009-2012թթ.»Նախագծում (հետայսու՝ նախագիծ) գրված է,որ 2008 թ.«Ռուսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի, Ռուսաստանի Դաշնության և ՀՀբնապահպանության նախարարության միջև ուրանի հանքաքարի երկրաբանական հետախուզման, արդյունահանման և վերամշակման ոլորտում համագործակցության մասին» Հուշագիր է ստորագրվել:
Նույն Նախագծի 17-րդ էջում կարդում ենք. «Տաշտունի խզվածքի... ծայրամասային հատվածներում կենտրոնացված են դայկաձև մարմիններ և հապլիտների ու պեգմատիտների երակներ, որոնք ուրան և թորիում պարունակող միներալի հաշվին բնորոշվում են բարձր՝ մինչև 800 մկռ/ժ ռադիոակտիվությամբ»: Իսկ 18-19 էջերում գրված է.«Հյուսիս-արևմտյան խախտումները գլխավորապես զարգացած են հրապարակի արևմտյան և արևելյան մասում, որտեղ դրանք կազմում են Տաշտունի, Քիրսի և Լեռնաձորի բեկվածքների համակարգերը: Շրջանի հիմնական կառուցվածքն է հանդիսանում Տաշտունի բեկվածքը, որը բաժանում է երկրորդ կարգի բլոկները և վերահսկում բազմամետաղների, պղնձի, մոլիբդենի (ներառյալ ուրանային) բոլոր հիմնական հանքերի և հանքերևակումների տեղադրումը: Այն արտահայտված է անընդհատ՝ Մեղրուխորքային մագմայական մարմնի (պլուտոնի) հարավային սահմաններից մինչև Գեղի գետի գետաբերանը... Տաշտունի բեկվածքը իրենից ներկայացնում է 100 մետրից մինչև 2 կմ լայնությամբ շերտ, որը կազմված է մանրացված, տրորված և ճեղքավորված ապարների մոտեցված տեկտոնական կարերի և գոտիների համակարգից, որոնք մեծ մասամբ ինտենսիվորեն հիդրոջերմային վերափոխված են սուլֆիդային, հազվադեպ ուրանային հանքայնացում կրող քվարցային և կարբոնատային երակներով:Զանգեզուրի հանքային շրջանում խիստ գերակշռող հանքայնացումը պղնձամոլիբդենայինն է... Հանքերևակումների հանդիպող հաճախականության աստիճանով երկրորդը ուրանային հանքայնացումն է»:
Մասնագիտական գրականությունից վերը բերված քաղվածքները, ինչպեսնաև 2008թ. Հայաստանում ուրանի և թորիումի հանքավայրերի համատեղ ուսումնասիրության ու շահագործման վերաբերյալՀայաստանի և Ռուսաստանի միջև կնքված համաձայնագիրն ու դրա արդյունքում կազմած Նախագիծը ցույց են տալիս, որ ՀՀ-ում ցրված ուրանը և ուրանային հանքերևակումները մեծ տարածք են զբաղեցնում, ինչպես նաև«Հայաստանի ուրան պարունակող հանքային դաշտերի և հանքային շրջանների քարտեզը»բացարձակորեն համապատասխանում է իրականությանը:
Պարզից էլ պարզ է, որ ցրված և արդյունաբերական հեռանկար ունեցող ուրանի ներկայությունը ծածուկ պահելը հատուկ նպատակ է հետապնդում: Ցրված ուրան ասելավ պետք է հասկացվի տարբեր հանքավայրերում օգտակար տարրերին ուղեկցող ուրանի այնպիսի ցածր խտություններ, որոնց կորզումը գործնականում հնարավոր չէ և ուրանն ամբողջությամբ մնալու է պոչանքում: Հետևաբար,ցրված ուրան պարունակող հանքավայրերի շահագործումը Հայաստանի նման փոքր տարածք ունեցող երկրումուղղակի հանցագործություն է:Վստահ եմ, որ հանքարդյունաբերական մաֆիային դա շատ լավ գիտի: Ցրված ուրանի գոյության կոծկումը նրան հնարավորություն է տալիս անաղմուկ, առանց խոչընդոտների շահագործել ցրված ուրան պարունակող հանքավայրերը, իսկ դա նշանակում էՀայաստանի Հանրապետության տարածքի թունավորում՝ հայ ժողովրդի կյանքի ընթացքի կասեցում:
Դժբախտաբար, լավատեսության համար ոչինչ չի երևում, հակառակը՝ Հայ-Ռուսական վերը բերված Նախագծում ասվում է, որ նախատեսվող աշխատանքները թույլ կտան նախորդ տարիներին կատարված աշխատանքների արդյունքների նորագույն մեթոդներով վերամեկնաբանմամբ՝ «խոտանել» արդյունաբերական նշանակություն չունեցող ցրված ուրանային հանքայնացման բազմաթիվ գոտիներ, ինչպես նաև երկրաքիմիական անոմալիաներ, որոնք ներկայացված են որպես ըստ խորության անհեռանկարային (էջ 11): Այստեղից կարելի է ենթադրել, որ Խորհրդային իշխանության տարիներին շահագործման համար անթույլատրելի համարվող հանքավայրերը կարող են շահագործվել, եթե, իհարկե, հայ մարդը քնից չարթնանա և չսթափվի:
Այսօր հանքարդյունաբերական մաֆիայի հետ բանակցելը. Նրան մահաբեր ծրագրերի իրականացնելուց հեռու պահելը համարյաանհնար է դարձել: Նրա «թուրը կտրում է» բոլոր ուղղություններով: Հանքարդյունաբերական մաֆիայի թիկունքում է կանգնած ոչ միայն բնապահպանության նախարարությունը, այլև իշխանական բոլոր համակարգերն ու նրանց ձեռքում գտնվող տեղեկատվության միջոցները:
Հայաստանի Հանրապետությունում հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող քաղաքականությունն ներմուծված է: Հանքարդյունաբերության թափոնները հարկային դաշտից հանելը, հանքատերերին՝ երկրի տնտեսությանը հասցրած վնասը հատուցելուց ազատելը և բազում այլ արտոնություններ, բխում են մեր երկրում վավերացված Միջազգային կոնվենցիաներից, որոնց հիման վրա էլ ստեղծվել են Հայաստանի Հանրապետության օրենքներն ու իրավական դաշտը: Հենց այդ հարկային արտոնություններն են, որ շահագործելի են դարձնում մետաղների շատ ցածր պարունակությամբ հանքավայրերը, որոնք հարկման դեպքում անգամ ծախսածածկող չեն լինի, իսկ երկրում բազում են այդպիսի հանքավայրերը: Պարզ է, որ այդպիսի հանքավայրերի համատարած շահագործումը, նշանակում է հարյուրամյակ առաջ գործը կիսատ թողած յաթաղանը փոխարինել գիշատչական եղանակով իրականացվող հանքարդյունաբերությամբ:
Ցանկանում եմ նաև ասել, որ չնայած ուրանի տարածվածությանը Հայաստանի Հանրապետությունը կյանքի համար խիստ նպաստավոր պայմաններ ունի. կարծր մարմիններում քողարկված ուրանը կյանքին վտանգ չի սպառնում, ուրիշ հարց է, երբ այդ կարծր մարմինները՝ հանքաքարերը ընդերքից հանում, մանրացնում ու փոշի են դարձնում:

The Presence of Dispersed Uranium in Armenia
Recently, the media published Meghri city council’s appeal to RA President Serzh Sargsyan. The appeal states, in particular, that the exploitation of metal mines has already caused a disastrous situation in the region. However, licenses have been given for 14 new mines to be explored and exploited. “The map of Armenia’s mineral fields and districts containing uranium deposits” was attached to the appeal to also show the presence of dispersed uranium in the region.
It is surprising that the Head of the staff of the Ministry of Nature Protection answered the appeal addressed to the RA President. He boldly writes: “In the appeal addressed to the President, the mines at Lijk, Tashtun and Lijkavaz-Tei, presented as areas/objects with higher concentration (amount) of uranium and thorium”, as well as the submitted “Map of Armenia’s mineral fields and districts containing uranium deposits”, do not correspond to reality”, and, at the same time he is listing the new mines that are going to be exploited in the region of Meghri.
In addition to driving the people of Meghri into despair with the reply, the Ministry of Nature Protection actually denies the presence of uranium and thorium in the Republic of Armenia despite the numerous facts proving the common occurrence of uranium and thorium in the country.
During the Soviet years, Armenia was considered to be a promising resource for radioactive materials. That is why the specialized expeditions of Mingeo, Gromov (1948) and Koltsov (1965-1975), took place in Armenia. Armenian scientists and experts in different fields also participated in the search for uranium and other radioactive elements.
In his book “The Uranium Resource of Geological Formations of Armenia” (Yerevan 2010), Doctor of Geological Sciences P.G. Aloyan writes that in his work he has used chiefly the pubished archival materials by A.E. Kocharyan, B.I. Pigulski, V.V.Shelkhovski, M.D. Zagaynov, A.P. Panchenko, V. A. Markovkich, M. A. Yengoyan, L.S. Ruditska, G.Y. Kochinyan, A.M. Antroptsev, E.L. Sarukhanyan, I.B. Kharatova, G.K. Petoyan, B.K. Arkhipov.
Uranium Deposits
Here are some excerpts from Doctor P.G. Aloyan’s book:
“According to geological explorations, in the territory of Armenia, we can conditionally outline four big regions, which have a prospect for radioactive elements: 1. Syunik (in the deep fault of Zangezur, in the watersheds of Vorotan-Voghji-Araks rivers); 2. Vanadzor-Dilijan (in the Sevan-Shirak deep fault); 3. Arzakan-Paraqar (in the territory north-east of the river Hrazdan); 4. Vedi-Vayk (within the left bank of the Araks River and beneath the midflow segment of the Arpa River). Besides these, there are also small zones in Shamlugh and Jermuk” (Aloyan, pg. 13-14).
“The Pkhrut occurrence/outcropping lies 5-6 kilometers east of Kajaran Copper Molybdenum mine, in the north-eastern zone of Meghri’s magma body (pluton), inside the canyon slopes of the Voghji River. Voghji, Lernadzor, Pkhrut sites were explored. At these sites, at a depth of more than 300 meters, more than 20 uranium-molybdenum mineral bodies were discovered (with an average uranium concentration of 0.2%) (pg. 20-21). The First mineral body, out of the 22 mineral bodies found in the Andian occurrence, adjacent to the mineral field of Pkhrut-Lernadzor, was relatively thoroughly explored: its average uranium concentration - 0.2-0.3%. 2.5 tons of uranium was extracted from that First mineral body, in 1968” (pg. 22-23).
“The Kayategh site (Vayq city, on the right bank of the river Arpa, average uranium concentration 0.06%) and the Atdar site are two of the several uranium-gold-multi-metallic outcroppings/occurrences ….” (pg. 29).
“One of the uranium-molybdenum outcroppings/occurrences is at Antarrayin site (15km from Hrazdan city, on the left bank of Aghveran River; uranium concentration - 0.03-0.14%)…. One of the uranium-thorium- rare-earth outcroppings/occurrences is at Tezhsar site (Pambak mountain range), situated at the upper reaches of the river Ulyashik (uranium concentration can be as high as 0.086%)” (pg. 30-33).
“New samples and the results of special metallurgical tests, together with literature and archival materials, give us grounds to consider the Meghri fault …., together with the underlying deep magma body (pluton) granitoids as a prospective large mine having gold-uranium-rare metals mineralization” (pg. 65).
“The processing of mineral ores containing 0.05-0.07 % uranium oxide is currently considered to be economically expedient. During the Soviet period, ores containing 0.012-0.2% uranium were processed, which can be a good orientation for a country such as Armenia” (pg. 126).
“The actual material indicates that in the coming years, in the Republic, it will be possible to create a mineral-derived-fuel stock for nuclear energy, which will ensure the development of that energy sphere in the future. In that case, it is necessary to segregate the mineral fields, mines and those sites, which are prospective in terms of radioactive materials. According to the current results of exploration, the most prospective deposits for Armenia are those of uranium-molybdenum, uranium-gold-polymetal, uranium-arsenic and the ore fields with rare-earth mineralization of uraninite - fluorite – biotite type. The content of uranium varies widely, the average is 0.2-0.5%.
The most prospective mines are the Kajaran copper-molybdenum mine, the Azatek gold-polymetallic (gold- antimony-arsenic) mine and the mineral field of Marmarik river’s drainage basin. There are some prospects on the molybdenum-uranium sub-formation of Pekhrut and And mines, which are located within the wings of the Kajaran Copper Molybdenum mine and are connected through Lerrnadzor’s deep fracture to areas along the contacts with Meghri’s deep magma body.
Of industrial interest are Tezjasar and Antarrayin uranium-rare -earth occurrences of Pambak group, which are located in the zone of Marmarik’s fracture, stretching between the blocks of Pambak and Tsaghkunyac mountain ranges, and the utilization of these will secure the rapidly developing mining infrastructures of the Marmarik river basin, taking into account the large reserves of auriferous, cooper-molybdenum and gold-iron and titanomagnetite ores. Gold and uranium are more often found in a finely dispersed state and are often intertwined with pyrite and rarely with tachylite, which makes the ore difficult to process and as a result, they are difficult to detect and difficult to retrieve by using ordinary methods” (pg. 157-165).
We can learn about the prognostic reserves of uranium in Armenia from another work by the same author. For example, Pekhrut site contains 20 thousand tons, Vayk – 20-30 thousand tons, Vedi – 10-15 thousnad tons, Antarrayin – 30-40 thousand tons … (Aloyan G.P., The Resource Potential of Radioactive Materials in Armenia and the Prospects of Its Development, Mining Journal, 2007, N 635).
In his book “The Paths and Prospects of Development of Mining and Metallurgical Industry in RA” (Yerevan, “Science”, 2011, p.260), Professor H.S. Avagyan writes, that according to the data from 40 samples of Amulsar ore, there are 195 tons of uranium at that site alone.
In connection with the dispersed uranium and the presence of uranium occurrences in RA, I will cite an extract from a research work carried out recently: “Uranium deposits extend across the southern slopes of Piramsaryan ridge, about 700 meters long, which is a large aperture. Uranium mineralization in quartzite has a dispersed nature” (Yerevan State University Scientific Journal, 2010, N 3, pp. 18-24).
In addition to the above mentioned, the information denying the existence of uranium in Armenia spread by the Ministry of Nature Protection is also obviously refuted by the fact that in 2007, the governments of the Republic of Armenia and the Russian Federation signed an agreement on joint exploration and exploitation of uranium and thorium deposits. In the plan called “Implementation of geological exploration of uranium and associated minerals in the region of Syunik for 2009-2012” (henceforth – the Plan) prepared by the purposefully created “Armenian-Russian mining organization”, it is written that in 2008, the Russian State Atomic Energy Corporation "Rosatom", the Russian Federation and the Ministry of Nature Protection of Armenia signed a memorandum on the cooperation in the field of geological exploration, mining and processing of uranium ores.
On page 17 of the same Plan, one reads: “On the peripheral parts of Tashtun fault, there are concentrations of tabular bodies (Dikes), haplite and pegmatite veins, which are characterized by high radioactivity (up to 800 micro R/hr) due to the mineral content of uranium and thorium”. And on pages 18-19, it is written: “The north-western fractures are mainly developed in the western and eastern sides of the square, where they form the network of Tashtun, Kirs and Lernadzor faults. The Tashtun fault is the main structure of the district, it separates the second-rank blocks and controls the location of all poly-metal, copper, molybdenum (including uranium) main mines and occurrences/outcroppings”.
It shows itself continually – from the southern borders of Meghri’s deep magma body (pluton) to the Geghi river outfall…. The Tashtun fault is a layer of 100 m – 2 km in width which consists of a system of closely spaced tectonic rifts and zones of crushed, creased and cracked rocks which are mostly intensively hydrothermally modified by sulfidic and by quartz and carbon veins, which rarely carry uranium mineralization. The most dominant mineralization in the mining area of Zangezur is that of copper-molydenum… According to the frequency of occurrences uranium mineralization occupies the second place”.
The above mentioned excerpts from professional literature, as well as the Russian-Armenian agreement on joint exploration and exploitation of uranium and thorium deposits and the Plan show that the dispersed uranium and its mineralization in RA occupy a large area, and “The map of Armenia’s mineral fields and districts containing uranium deposits” absolutely corresponds to reality.
It is quite clear that covering up the presence of dispersed uranium, which has an industrial prospect, has a particular purpose. By saying dispersed uranium, we mean very low concentrations of uranium accompanying the useful elements in different deposits, and this makes its extraction very difficult and therefore much of the uranium will remain in the tailings (mining waste dumps). Consequently, the exploitation of the deposits of dispersed uranium within such a small territory, such as the country of Armenia, is simply a crime. I am sure that the mining industry knows that very well. The concealment of the existence of dispersed uranium gives an opportunity to exploit the uranium deposits without scandals and obstacles, and this means large-scale poisoning of the territory of RA, and eventually, destruction of life support for the people of Armenia.
Unfortunately, there is nothing to be optimistic about, on the contrary, in the Armenian-Russian Plan mentioned above, it is said that by using modern methods, reinterpretation of the results of the previous years’ work, will allow to mine numerous uranium mineralizing zones which have no industrial value, as well as geochemical anomalies, which are represented as having no prospects because of their deep location (pg. 11). Thus, we may conclude that the deposits, whose exploitation was considered impermissible in the Soviet period, can be exploited if, certainly, the people of Armenia do not wake up and come to their senses.
Today, it has become almost impossible to negotiate with the mining cabal and to prevent its lethal plans from being realized. This cabal is supported not only by the Ministry of Nature Protection, but also by all government bureaucracies and the media, which is controlled by it. A most recent example is the completely illegal (without any permits) construction of an ore processing plant next to Tashtun village, in Meghri region, by AT-Metals mining company, which is conducting mineral exploration in that region, close-by, at Karasar and Meghrasar (Prichrebtovoye). The company has been carrying out plant construction for the past 4 months, utilizing the lands belonging to Tashtun village, before the exploration work is completed, before the mineral reserves of gold, silver, etc. are confirmed/ inspected and registered by government bodies, before a mine exploitation plan is submitted to government ministries for approval, for the purpose of obtaining a license to mine. And yet, already much of the arable productive lands of Tashtun village has been ruined, and construction waste has been dumped into the mountain stream of Tashtun….
The policy implemented in the field of mining in RA is imported. The exclusion of mining wastes from the taxation field, the exemption of mine owners from compensating the damage caused to the economy, and many other privileges enjoyed by mining companies, all derive from the international meddling in our country’s legislative field, creating confusion and disarray in RA laws.
In conclusion, I would like to say that in spite of the prevalence of uranium, the Republic of Armenia has very favorable conditions for supporting life: the chemically bound uranium hidden in solid bodies is not a threat to life, but it is a different matter when those solid bodies, ores, are extracted from the earth and pulverized into fine particles.