Մուլտիմեդիա ցուցահանդեսն ուղևորվում է Հայաստան
«Սպասումից վեր. պատմություններ թուրք-հայկական սահմանից» ցուցահանդեսը կկայանա Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ) օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 7-ը:
Հրանտ Դինքի հիմնադրամը, Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ն, Galata Fotoğrafhanesi և Free Press Unlimited կազմակերպությունները համատեղ ներկայացնում են «Սպասումից վեր. պատմություններ թուրք-հայկական սահմանից» մուլտիմեդիա ցուցահանդեսը: Թվով հինգ փաստագրական ֆիլմերը, որոնք հանդիսանում են Ալեքսեյ Մանուկյանի, Անիլ Չիզմեսիողլուի, Անուշ Բաբաջանյանի, Արիֆ Յամանի, Արմենուհի Վարդանյանի, Դենիզ Պեկիյիսսիի, Էրեն Այթուղի, Մարիաննա Վարդանյանի, Սոֆյա Դանիելյանի և Վոլկան Դողարի համատեղ աշխատանքը, hանդիսատեսին կներկայացվեն Երևանում՝ Նորարար փորձառական արվեստի կենտրոնում (ՆՓԱԿ), օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 7-ը:
Փակվելով 1993 թվականին` թուրք-հայկական սահմանը շարունակում է բաժանել մարդկանց, գյուղերը, երկաթուղին, երեխաների ծիծաղը և հիշողությունները: «Սպասումից վեր» ցուցահանդեսը պատկերում է Կարս և Գյումրի սահմանային քաղաքների միջև տարիներ շարունակ դադարեցված երկխոսությունը: Երկաթուղու աշխատողները տարիներ շարունակ սպասել են գնացքի, որն այդպես էլ չժամանեց:
Գյումրիաբնակ Կիման սպասել է Թուրքայից հյուրի, ով մի օր կգա և կթակի նրա դուռը; Բայանդուրի երեխաները, ովքեր խախտել են լռությունը իրենց երաժշտությամբ, իր պապի հետքերով գնալիս՝ Սոֆիայի ճանապարհը խաչվում է Կարսի բնակիչների հետ, ում գլխին կախված է տեղահանման վտանգը` ըստ քաղաքի բարեկարգման ծրագրի, մի քուրդի և մի հայի պատմություն, ովքեր փորձում էին միմյանց հասկանալ, քանզի երկուսն էլ գտվում էին նույն հետտրավմատիկ վիճակում և կոչ անում բոլորիս լսել, խոսել և գործել սահմանից այն կողմ:
Հինգ փաստագրական ֆիլմերը, որոնք Երևանում ԱՄՆ դեպանատան աջակցությամբ ցուցադրվելու են 2013թ. օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 7-ը ՆՓԱԿ-ում, նկարահանվել են «Մուլտիմեդիա երկխոսության համար» ծրագրի շրջանակներում, որը հովանավորվում է Նիդեռլանդների Թագավորության Գլխավոր հյուպատոսարանի և Բրիտանիայի դեսպանատան կողմից: Ծրագրի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ միջավայր թուրք և հայ երիտասարդ լուսանկարիչների համատեղ արտադրանքի համար՝ պատմությունները պատմելու նոր հնարքներով, բարձրացնել նրանց ձայնը և նպաստել երկու հարևան երկրների երկխոսությանը:

‘’Beyond Waiting…Stories from Turkey-Armenia Border’’ Multimedia Exhibition Travels to Armenia
‘’Beyond Waiting…Stories from Turkey-Armenia Border’’ will be exhibited in Yerevan, Armenia at the Armenian Center for Contemporary and Experimental Art (ACCEA) from August 27 to September 7, 2013.
The Hrant Dink Foundation, YIC Youth Initiative Centre in Gyumri, Galata Fotoğrafhanesi and Free Press Unlimited are jointly holding the multimedia exhibition “Beyond Waiting… Stories from Turkey-Armenia Border”.
The five multimedia documentaries jointly produced by Aleksey Manukyan, Anıl Çizmecioğlu, Anush Babajanyan, Arif Yaman, Armenuhi Vardanyan, Deniz Pekkıyıcı, Eren Aytuğ, Marianna Vardanyan, Sofia Danielyan and Volkan Doğar will be open for visitors from August 27th to September 7th 2013, at ACCEA/NPAK Armenian Center for Contemporary and Experimental Art, in Yerevan.
Sealed in 1993, the Turkey-Armenia border continues to divide people, villages, railway tracks, children's laughter and memories. "Beyond Waiting" captures the daily lives of people in the border cities Kars and Gyumri as well as the years of interrupted dialogue. The station workers waiting for years and years for a train that never comes; Gyumri’s Kima who have been waiting for years for a guest from Turkey to come and knock on her door; the children of Bayandur who break the silence of the border with their music; Sofia whose path crosses with the inhabitants of a Kars neighbourhood awaiting demolition due to urban gentrification plans, while she was looking for the traces of her grandfather; a Kurd and an Armenian whose voice try to reach each other as they face their past traumas do all call us to listen, speak and act “beyond waiting”.
The five multimedia documentaries, to be exhibited in Yerevan thanks to the support of the Embassy of the United States, were produced within the scope of the “Multimedia for Dialogue” project supported by the Consulate-General of the Kingdom of the Netherlands and the British Embassy. The project aims to create an enabling environment for the joint productions of young photographers from Turkey and Armenia, to strengthen their voice through new forms of storytelling and to contribute to dialogue between the two neighbouring countries.