Եգիպտոսը օգտագործում է Ցեղասպանության ճանաչումը որպես փորձաքար՝ Թուրքիային զգուշացնելու համար
Այն բանից հետո, երբ եգիպտական բանակը տապալեց նախագահ Մուհամեդ Մուրսիին, մի հատուկ օտար ղեկավար կա, որ ամենաբարձր ճչում է՝ պահանջելով նրա անհապաղ վերադարձը: Այդ վիճահարույց ղեկավարը Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն է՝ իր իսլամիստ ընկերոջ՝ Մուրսիի և «Մուսուլման եղբայրների» սերտ կողմնակիցը:
Եգիպտոսի նոր ղեկավարները, որոնք վայելում են բնակչության ստվար զանգվածների աջակցությունը, ցասման մեջ ընկան հատկապես այն բանից հետո, երբ Էրդողանը խստորեն քննադատեց նախագահ Մուրսիի տապալումն ու «Մուսուլման եղբայրներ» շարժման հարյուրավոր ցուցարարների սպանությունը: Թուրքիայի վարչապետը չափազանց կոշտ լեզվով դատապարտեց Եգիպտոսի զինվորականությանը՝ «իր զինվորներով, ոստիկաններով և ծանր հրետանու միջոցով ջարդեր իրականացնելու» համար: Հեգնական է, որ Էրդողանը «համր սատանա» անվանեց բոլոր նրանց, որոնք լուռ են մնում անարդարության դեմ:
Կասկածից վեր է, որ այն, ինչ կատարվում է Եգիպտոսում, մարդկային ողբերգություն է և օրեցօր դառնում է ավելի ծանրակշիռ: Չնայած ոչ մեկը չի կարող անտարբեր մնալ քաղաքացիների սպանությունների և խեղումների հանդեպ, այնուամենայնիվ Թուրքիայի վարչապետը վերջին մարդն է երկրագնդի վրա, ով պիտի նման հավակնոտ վերաբերմունք դրսևորեր: Յուրաքանչյուր ոք, ում ձեռքերն արյունոտ են, իրավունք չունի ուրիշին պախարակել: Կարիք չկա վերադառնալ պատմության գիրկը և հիշել Էրդողանի նախահայրերի իրականացրած ցեղասպանությունները հայերի, հույների և ասորիների դեմ: Միայն մի քանի ամիս առաջ Թուրքիայի վարչապետի սեփական ձեռքերը թաթախված էին արյան մեջ, երբ նա հպարտորեն հայտարարում էր, որ հրամայել է ոստիկանությանը կրակ բացել անզեն ցուցարարների վրա Ստամբուլում՝ սպանելով հինգ, կուրացնելով տասնմեկ և վիրավորելով ութ հազար մարդու: Հետևաբար, Էրդողանը զրկվել է բարոյական բոլոր իրավունքներից որևէ մեկին դաս տալու ժողովրդավարության և քաղաքացիական իրավունքների վերաբերյալ:
Եգիպտոսի ներքին գործերին Էրդողանի հաճախակի միջամտությունը և նախագահ Մուրսիի ու «Մուսուլման եղբայրների» նրա հետևողական աջակցությունն այն աստիճանի ատելություն հրահրեցին երկու երկրների միջև, որ Եգիպտոսն ու Թուրքիան հետ կանչեցին իրենց դեսպաններին՝ էլ ավելի վատթարացնելով իրենց դիվանագիտական հարաբերությունները: Լարվածության սրումը վտանգի տակ է դրել 2 միլիարդ դոլար արժողությամբ թուրքական ներդրումները Եգիպտոսում և սառեցրել 300 թուրք գործարարների գործունեությունն այդ երկրում:
Ինչպիսի~ փոփոխություն մեկ տարվա ընթացքում... 2012 թվականի մայիսին, երբ Եգիպտոսում էի դասախասություններ կարդալու համար, տեղական թերթերից մեկը հրաժարվեց հրապարակել իմ հարցազրույցի այն հատվածը, որն առնչվում էր Հայոց ցեղասպանությանը: Ինձ տեղեկացրեցին, որ հաշվի առնելով իսլամական երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող սերտ հարաբերությունները, անհնարին կլինի որևէ բան տպագրել ընդդեմ Թուրքիայի:
Հետաքրքիր է, որ նախագահ Մուրսիին իշխանությունից դուրս շպրտելուց հետո մի շարք հոդվածներ հայտնվեցին տասնյակ եգիպտական թերթերում՝ մանրամասն ներկայացնելով Հայոց ցեղասպանության պատմությունը, պահանջելով, որ Թուրքիան փոխհատուցում վճարի վերապրողներին և կոչ անելով Էրդողանին ճանաչել իր երկրի քրեական անցյալը:
Ի լրումն այս ամենի՝ օգոստոսի 17-ին Եգիպտոսի ժամանակավոր նախագահ Ադլի Մանսուրը մի անակնկալ պատգամ տեղադրեց «Թվիթերում»՝ հայտարարելով, որ իր երկրի «ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը վաղը ստորագրելու է միջազգային փաստաթուղթ հայկական ջարդերի ճանաչման մասին, որոնք իրականացվել են թուրքական բանակի կողմից, և որոնց հետևանքով մեկ միլիոն մարդ է սպանվել»:
Թեպետ եգիպտական և թուրքական թերթերը լայնորեն հաղորդում են Եգիպտոսի նախագահին վերագրվող թվիթերյան այս հաղորդագրության մասին, մեզ չհաջողվեց ինքնուրույն հաստատել դրա իսկությունը: Սակայն ակնհայտ է, որ Եգիպտոսի ներկայիս կառավարությունն ու մամուլը մտադիր են Հայոց ցեղասպանությունը օգտագործել որպես միջոց հակադարձելու Էրդողանին՝ իրենց ներքին գործերում կոպիտ միջամտության համար:
Հասկանալի է, որ հայերի մեծ մասը դժգոհ կլինի, որ իրենց նախնիների սպանդը քաղաքական շահարկման առարկա է դառնում երկու երկրների միջև: Սակայն, ցավոք, ինչպես միշտ, սա ևս քաղաքականություն է: Եթե Եգիպտոսի նոր ղեկավարությանը ձեռնտու լինի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ դա կլինի ողջունելի քայլ: Ավելի լավ է Ցեղասպանությունը ճանաչել մղվելով որևէ քաղաքական դրդապատճառից, քան չճանաչել՝ սխալ պատճառներով: Ի վերջո, չի կարելի ակնկալել, որ Եգիպտոսի կառավարությունը այս հարցի վերաբերյալ որևէ դիրքորոշում կունենա, եթե այն հակասի իր ազգային շահերին: Այս առումով, Եգիպտոսը չի տարբերվում այլ երկրներից, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներից ու Իսրայելից, որոնք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը որպես Դամոկլյան սուր պարբերաբար ճոճում են Թուրքիայի ղեկավարների գլխին:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերջնական որոշումը կախված է այն բանից, թե Կահիրեն ինչ զիջումներ է ակնկալում Անկարայից: Եթե Եգիպտոսը՝ ամենաբազմամարդ արաբական երկիրը, ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, ապա այն ջախջախիչ հարված կհասցնի թուրքական կառավարության խելահեղ ջանքերին՝ հակազդելու 2015 թվականին աշխարհով մեկ Ցեղասպանության հարյուրամյակին նվիրված միջոցառումներին:

Opinion: Egypt Floats Genocide Recognition As Trial Balloon to Warn Turkey
Ever since the Egyptian military deposed President Mohamed Morsi, one particular foreign leader has been screaming the loudest, demanding his immediate reinstatement. That bellicose leader is Recep Tayyip Erdogan, the Prime Minister of Turkey, a staunch supporter of his fellow Islamist Morsi and the Muslim Brotherhood.
Egypt’s new leaders, backed by large segments of the population, were infuriated especially after Erdogan severely criticized the overthrow of Pres. Morsi and the killing of hundreds of Muslim Brotherhood protesters. Using extremely harsh language, the Turkish Prime Minister condemned the Egyptian military for “carrying out a massacre with its soldiers, police officers, [and] heavy artillery.” Ironically, Erdogan called anyone who keeps silent in the face of injustice, “a voiceless devil.”
There is no question that a human tragedy is unfolding in Egypt and becoming more critical with each passing day. While no one can remain indifferent to the killing and maiming of civilians, the Prime Minister of Turkey is the last person on earth who should be taking such a self-righteous attitude. Anyone who has blood on his hands has no right to demonize others! One does not have to go back into history and recall the genocides committed by Erdogan’s forefathers against Armenians, Assyrians, and Greeks. Just a couple of months ago, the Turkish Prime Minister’s own hands were soaked in blood when he proudly acknowledged that he ordered the police to open fire on unarmed demonstrators in Istanbul, killing five people, blinding 11, and injuring 8,000 others. Thus, Erdogan has been stripped of all moral authority to lecture anyone else on democracy and civil rights.
Erdogan’s repeated meddling in Egypt’s internal affairs and his staunch support for Pres. Morsi and the Muslim Brotherhood escalated the hostilities between the two countries to such a degree that Egypt and Turkey ended up recalling their respective Ambassadors, further disrupting their diplomatic relations. The worsening tension has jeopardized the $2 billion Turkish investment in Egypt and frozen the activities of 300 Turkish businesses in that country.
What a difference a year makes! In May of 2012, when I was visiting Egypt on a lecture tour, a local newspaper refused to publish that part of my interview dealing with the Armenian Genocide. I was informed that given the close relationship between the two Islamist nations, it would be impossible to print anything against Turkey.
Curiously, after Pres. Morsi’s unceremonious departure from power, a series of articles appeared in scores of Egyptian newspapers, detailing the history of the Armenian Genocide, demanding that Turkey pay restitution to the survivors, and calling on Erdogan to acknowledge his country’s criminal past.
To top it all, a surprising twitter message was posted on August 17 by Adly Mansour, Egypt’s Interim President, announcing that his country’s “UN representative tomorrow will sign the international document recognizing the Armenian massacres which were committed by the Turkish army, causing the deaths of one million people.”
Even though Egyptian and Turkish newspapers widely reported the twitter message attributed to the Egyptian President, we were unable to independently confirm its authenticity. However, it is clear that the current Egyptian government and media are intent on using the Armenian Genocide as a way of getting back at Erdogan’s heavy-handed interference in their domestic affairs.
Understandably, most Armenians would be displeased that the victimization of their ancestors is being exploited in a political tug of war between the two countries. Yet, unfortunately, this is politics as usual. If Egypt’s new leaders find it expedient to recognize the Armenian Genocide, this would be a welcome change. It is better to recognize the Genocide, regardless of political motives, than not to recognize it for all the wrong reasons! After all, no one can expect the Egyptian government to take a position on an issue, if it is contrary to its own national interests. In this regard, Egypt is no different from other countries, including the United States and Israel, which periodically dangle acknowledgment of the Armenian Genocide as a Damoclean Sword over the heads of Turkish leaders.
The final decision on the recognition of the Armenian Genocide depends on whatever concessions Cairo is expecting from Ankara. If Egypt, the most populous Arab state, recognizes the Armenian Genocide, that would deal a devastating blow to the Turkish government’s frantic efforts to counter the worldwide commemorations of the Genocide Centennial in 2015.