«Այցելել էին» տրանսվեստիտ-մարմնավաճառի, արդյունքում 6 տարի ստացան
Այս տարվա մարտին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում (դատ.` Մխիթար Պապոյան) 6-ական տարվա ազատազրկման են դատապարտվել երկու երիտասարդ, որոնք գործ են ունեցել սեռը փոխած մարմնավաճառի հետ:
23-ամյա Նարեկն ու 20-ամյա Ռոբերտը դատապարտվել են ավազակության մեղադրանքով, ընդ որում, ըստ վճռի՝ եղել է նախնական համաձայնություն, ուրիշի տուն ապօրինի մուտք եւ իբրեւ զենք կիրառվող առարկայի օգտագործում:
20-ամյա Ռոբերտը «Օդնոկլասնիկի» սոցկայքի միջոցով ծանոթացել է տրանսվեստիտ Նիկայի (Նիկիտա, փաստաթղթերում՝ Վ. Սաֆարյան) հետ, օգտվել է նրա ծառայությունից, սակայն, ինչպես ինքն է նշել ցուցմունքներից մեկում, ինտիմ հարաբերություն չի ունեցել, քանի որ Նիկան բացահայտել է իր ով լինելը: Ռոբերտի միջոցով Նիկայի մարմնավաճառ լինելու մասին տեղեկացել է նաեւ Ռուսաստանից եկած նրա ծանոթը՝ Նարեկը, որի հետ նախկինում ապրել են նույն թաղում:
Դատարանը երկու ամբաստանյալների բոլոր ցուցմունքների մեջ արժանահավատ է համարել եւ գործի հիմքում դրել միայն մեկը. դա եղել է նախաքննական մարմին տված Ռոբերտի առաջին ցուցմունքը: Ըստ այդմ՝ Նարեկը ֆինանսական խնդիրներ է ունեցել եւ, իմանալով Նիկայի մասին, կրտսեր ընկերոջն առաջարկել է գնալ նրա տուն եւ հափշտակել մարմնավաճառի գումարները: Դրա համար Նարեկը որոշել է իբրեւ ինտիմ ծառայությունների հաճախորդ այցելել Նիկային, ինչն էլ իրագործել են երկուսով: Խանութից գնել են ատրճանակ-կրակայրիչ, կպչուն ժապավեն եւ պայմանավորվել հանդիպել: Նիկային տղաները այցելել են 2012-ի հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան: Տանը Նարեկը մարմնավաճառի ուղղությամբ է պահել «ատրճանակը», ինչը Նիկան իրականի տեղ է դրել: Ապա Նարեկը վերցրել է պահարանի մեջ գտնվող Նիկայի գումարները, ինչից հետո Ռոբերտի հետ կպչուն ժապավենով կապկպել են նրան եւ հեռացել: Գումարը կիսել են իրար մեջ:
Ի տարբերություն նախաքննական ցուցմունքների՝ Ռոբերտն ու Նարեկը դատարանում միանման են արտահայտվել: Նրանց պատմելով՝ Ռոբերտը նախկինում այցելել է Նիկային, սակայն 40.000 դրամ վճարելուց հետո հարաբերություն չի ունեցել, քանի որ մարմնավաճառն ասել է, թե հարազատները տուն են գալիս: Գումարը թողնելով՝ Ռոբերտը հեռացել է: Մի քանի օր անց Ռոբերտն այցելել է Նարեկի հետ, վերջինս իր հերթին վճարել է եւս 40.000՝ ծառայություն մատուցելու դիմաց, իսկ Ռոբերտը պահանջել է իր նախկին գումարը, որը վերադարձնել Նիկան չի ցանկացել: Ռոբերտը դատարանում ասել է, որ իրենք սկսել են վիճել մարմնավաճառի հետ, երբ Նիկան չի վերադարձել իր 40.000-ը, իսկ Նարեկը ցուցմունք է տվել, որ վեճ է սկսվել, երբ Նիկան խոստովանել է, որ տղա է: Ըստ մեղադրյալների՝ վեճից հետո Նիկան այդուհանդերձ տվել է իրենց 80.000-ը, եւ իրենք հեռացել են, հարձակում չի եղել, կրակայրիչ-ատրճանակն էլ տուժողը չի տեսել: Տղաների հավաստմամբ՝ ժապավենը եղել է Ռոբերտի համակարգչային սրահի համար, իսկ կրակայրիչը՝ նվեր նրա ընկերոջը:
«Ատրճանակը» Ռոբերտը հետո թաքցրել է Շահումյան թաղամասում, բայց ոստիկաններին ցույց տալու ժամանակ պարզվել է, որ միայն տուփն է մնացել. ինչ-որ մեկը վերցրել է առարկան: Գործին իբրեւ իրեղեն ապացույց կցվել է այդ տուփը եւ 115.000 դրամը, որը Ռոբերտը տոպրակի մեջ նույնպես թաքցրել էր: Նարեկի մոտ եղած գումարները, որոնք տղան պահել է բերակամի տանը, մայրը, իր հայտարարության համաձայն, ծախսել է:
Տուժողից վերցված գումարի մասին հակասությունները նույնպես շատ են: Մարմնավաճառը նշել է մեկ 800.000, մեկ 1 մլն դրամ: Հետո դատարանում ասել է, թե ոստիկանությունում գրել է 800.000-1.000.000, քանի որ հստակ չափը չի հիշել, բայց եղել է 800.000 դրամ, որի կեսը ամբաստանյալների մայրերը փոխհատուցել են իրեն: Առկա հակասությունների պարագայում դատարանը, ըստ օրենսդրության, չփարատված կասկածները մեկնաբանել է հօգուտ մեղադրյալների եւ, հիմք ընդունելով Ռոբերտի նախաքննական ցուցմունքը, հաստատել հենց նրա նշած գումարը՝ 220.000: Ռոբերտ ասել, էր Նարեկն այդ գումարից 100.000-ն է տվել իրեն, իսկ տոպրակից հայտնաբերված մնացած 15.000-ը իր անձնականն է: Դատարանը հայտնաբերված 115.000 դրամը որոշել է վերադարձնել տուժողին:
Վերաքննիչ քրեական դատարանը (նախագահող դատ.՝ Հենրիկ Տեր-Ադամյան) հուլիսին մերժել է Նարեկի ու Ռոբերտի պաշտպանների բողոքը եւ ուժի մեջ թողել ստորադաս ատյանի վճիռը: ՀՀ Քր.օր.-ի 175 հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված է 6-10 տարվա ազատազրկում՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա: 23-ամյա Նարեկն ու 20-ամյա Ռոբերտը նախկինում դատված չեն եղել, վատառողջ են, իրենց դպրոցների կողմից դրականորեն են բնութագրվել, ինչը մեղմացուցիչ հանգամանք է դիտվել, եւ նրանց հանդեպ կիրառվել է 6-ամյա ազատազրկում:

In March of this year, Yerevan’s Kentron and Nork Marash District Court sentenced two young men to six years each for robbing the home of a transvestite and using a weapon.
One of the two convicted men, 20 year-old Robert had met Nikita (real name V. Safaryan), the transvestite who was also working as a prostitute, through the Odnoklasnik social website.
Robert testified that he arranged to have sex with Nikita but balked after the prostitute confessed to who she really was.
Robert had also informed Narek, his 23 year-old friend from Russia who was also found guilty, about the sex services being offered by Nikita.
In pre-trial testimony, Robert stated that Narek was having financial problems. When Narek found out about Nikita, he proposed to Robert that the two of them go and rob Nikita’s house
In order to make the plan work, Narek decided to pose as a customer and visit Nikita. Before the two men visited the prostitute they went and bought a blank-shooting pistol and some duct tape.
They showed up at Nikita’s house on October 17, 2012. Waving the gun in the prostitute’s face, the two ransacked the apartment and found some cash. They then tied her up with the tape and fled. They split the cash down the line.
Contrary to their pre-trial testimony, the two men gave similar statements in court. During the trail, they both claimed that Robert had visited the prostitute and was ready to pay 40,000 AMD for sex but left, leaving the money, since Nikita said her relatives would soon be returning home.
A few days later Robert and Narek visited the prostitute at her house. This time Narek paid 40,000 AMD and engaged in sex with Nikita. Robert, on the other hand, asked for his money back which he says he left there. Nikita allegedly refused to hand over the cash.
In court, Robert testified that they argued with the prostitute. Narek testified, however, that the argument broke out when Nikita confessed that she was really a male. Nevertheless, they both stated that Nikita returned the 80,000 AMD and that they left without assaulting Nikita or pulling out the pistol. The two men claim the tape was for Robert’s computer classroom and that the blank shooter was a gift for Robert’s friend.
According to court documents, Robert hid the pistol in the Shahumyan neighbourhood. But when the cops arrived on the scene, the gun had disappeared and only the box remained. The box was admitted in evidence along with 115,000 AMD that Robert had also concealed in a bag.
Narek’s mother testified that she had found an amount of cash that her son had left at a relative’s house and that she spent it, not knowing where it came from.
Nikita gave conflicting statements as to the amount of the cash that had been robbed. She once said 800,000 AMD had been taken and later one million. In court, the prostitute testified that she had given the police an amount of 800,000 to one million since she couldn’t give an exact amount. Nikita claimed, however, that a minimum of 800,000 was taken. Narek’s and Robert’s mothers paid back the amount to Nikita in equal shares.
Due to the contradictions regarding the amount taken, the court, as prescribed by the law, found in the favour of the indicted and established the figure of 220,000 as given by Robert in pre-trial testimony.
Robert stated that Narek had given him 100,000 of that amount and that the other 15,000 found in the bag was his. The court returned the 115,000 investigators recovered to Nikita.
In July the Criminal Court of Appeals rejected the suit of Robert and Narek seeking to overturn the lower court’s verdict.