Ինչո՞ւ է Հայաստանի համար առավել նախընտրելի Ալիևի վերընտրությունը
Օգոստոսի 18-ին երիտասարդական ճամբար այցելության ժամանակ նախագահ Սերժ Սարգսյանին մի շարք հարցեր ուղղեցին ներքին և արտաքին խնդիրների վերաբերյալ: Հարցերից հատկապես մեկն արժանացավ մեծ ուշադրության Նախագահի անսպասելի պատասխանի պատճառով:
Այն հարցին, թե առաջիկայում Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններում Հայաստանի համար ո՞ր թեկնածուն է առավել նախընտրելի, նախագահ Սարգսյանը զարմացրեց բոլորին՝ նախապատվությունը տալով գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի վերընտրությանը:
Սովորաբար, երբ քաղաքական գործիչներին հարցնում են, թե ո՞րն է նրանց նախընտրած թեկնածուն օտարերկրյա ընտրություններում, նրանք ձեռնպահ են մնում որևէ կարծիք հայտնելուց կամ պարզապես հայտարարում են, որ դա տվյալ երկրի ընտրողների որոշումն է: Այս դեպքում նախագահ Սարգսյանը չխուսափեց իր հստակ նախապատվությունն արտահայտելուց և բացատրեց, թե ինչու է Հայաստանի համար նախընտրելի հոկտեմբերին նախագահ Ալիևի երրորդ անգամ ընտրվելը.
«Հայաստանի համար և ոչ միայն Հայաստանի համար ժողովրդավարության ճանապարհով ընթացող հարևաններն են ձեռնտու: Այստեղից էլ եզրակացություն, որ որպես հարևան, հատկապես որպես բանակցային գործընկեր՝ մեզ միանշանակ ձեռնտու է ժողովրդավարական Ադրբեջանը: Բայց եթե այս հանգամանքը մի կողմ դնենք, հարցի պատասխանը հետևյալն է՝ մեզ համար թերևս ամենաձեռնտուն կլիներ, որ գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը հաղթեր: Մենք անկախ նրանից, որ դժվարին, բայց երկար բանակցային ճանապարհ ենք անցել: Եվ գրեթե ուրվագծվել է խնդրի լուծման ճանապարհը՝ գոնե Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկած սկզբունքները հրապարակավ ընդունվելը: Դրանց շուրջ արդեն չորս տարի է ակտիվ բանակցություններ ենք վարում: Ճիշտ է, հիմա ես չէի ասի, որ բանակցային գործընթացը շատ ակտիվ է ընթանում, բայց այնուհանդերձ բավական ճանապարհ ենք անցել, և եթե ընտրություններից հետո Իլհամ Ալիևը կարողանա կամք դրսևորել և վեր կանգնել հայատյացության իր այդ մոլուցքից, ես կարծում եմ` մեզ համար ամենաընդունելի և նախընտրելի տարբերակը դա է»:
Նախագահ Սարգսյանի հայտարարությունն անմիջապես քննադատության արժանացավ ինչպես մեր երկրի ներսում, այնպես էլ, որ զարմանալի չէ՝ Ադրբեջանում: Երևանում ընդդիմության առաջնորդներն ապշած էին, որ Հայաստանի նախագահը կարող է արտահայտվել ի նպաստ նախագահ Ալիևի վերընտրության, որը բազմիցս սպառնացել է հարձակվել Արցախի վրա: Նրանք զարմացած էին, թե ինչպես կարող է Ադրբեջանի բռնակալ և ռազմատենչ նախագահը օգտակար լինել Հայաստանի համար: Ադրբեջանի ղեկավարները ևս դժգոհ էին Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունից: Նախագահ Ալիևի արտաքին քաղաքականության հարցերով գլխավոր խորհրդական Նովրուզ Մամեդովը խստորեն քննադատեց Հայաստանի նախագահին, վերջինիս պնդման համար, որ Հայաստանի համար առավել ձեռնտու է Ալիևի վերընտրությունը: Բացի այդ, Մամեդովը քննադատեց Ադրբեջանի ընդդիմադիր կուսակցություններին՝ Սարգսյանի հայտարարությունն իրենց «կեղտոտ ընտրապայքարում» ընդդեմ Ալիևի շահարկելու համար: Մամեդովը պարծենալով եզրափակեց, որ Ադրբեջանի նախագահը Սարգսյանի օժանդակության կարիքը չունի, քանի որ Ալիևը վայելում է այնպիսի հեղինակավոր համաշխարհային առաջնորդների աջակցությունը, ինչպիսիք են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Մինչ Սերժ Սարգսյանը պայմանավորում է իր հայտարարությունը ի նպաստ Ալիևի, ըստ էության, Արցախի բանակցություններում շարունակական առաջընթացով, կարելի է մտածել նաև հավելյալ պատճառների մասին, թե ինչու է Հայաստանի համար առավել ձեռնտու Ալիևի վերընտրությունը.
- Նախագահ Ալիևը խոցելի ղեկավար է, որն ամբողջ աշխարհում դատապարտվում է որպես բռնակալ, կաշառակեր և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտող:
- Ալիևը վատնել է իր երկրի նավթային հսկա եկամուտները՝ հարստացնելով իրեն, իր ընտանիքին և մտերիմներին:
- Նա միլիարդավոր դոլարներ է ծախսել զինամթերք գնելու համար, որը նրան չի օգնել նույնիսկ մի թիզ հող վերագրավել Արցախի տարածքից:
- Անճարակ Ալիևի վերընտրությունը վնասակար է Ադրբեջանին և օգտակար Հայաստանին: Եթե Ալիևը կորցնի նախագահի պաշտոնը, նրա փոխարինողը կարող է ավելի գործունյա ղեկավար լինել, որ կարող է իսկական վտանգ ներկայացնել Հայաստանին և Արցախին:
- Սարգսյանի կողմից Ալիևի նախընտրությունը նվազեցնում է նրա վստահելիությունը ադրբեջանական ժողովրդի աչքում, որը զարմանում է, թե ինչու է Հայաստանի ղեկավարը,  որ ներկայացվում է որպես Ադրբեջանի թշնամի, սատարում իրենց նախագահին: Այս իրավիճակն Ադրբեջանի դավադրության տեսաբաններին պարարտ նյութ է ընձեռել: Քանի որ Ալիևի վերընտրությունը կանխորոշված է՝ հաշվի առնելով երկրի ավանդաբար կեղծիքներով լի ընտրահամակարգը, Սերժ Սարգսյանի կողմից Ալիևին  նախապատվություն տալը չի կարող հանգեցնել նրա պարտությանը, սակայն, անշուշտ, կասկածանքի ստվեր կնետի նրա արդեն իսկ վարկաբեկված հեղինակության վրա:
Վերջապես, միջազգային հարաբերություններում կարևոր է ունենալ կանխատեսելի գործընկեր՝ լինի դա դաշնակից թե թշնամի: Նախագահ Ալիևի վերաբերմունքը Հայաստանի և Արցախի հանդեպ մինչ օրս եղել է միանգամայն կանխատեսելի: Վրացի լրագրող Գեորգի Լոմսաձեն EurasiaNet.org կայքում շատ դիպուկ է ներկայացրել Սարգսյանի կողմից ի նպաստ Ալիևի արված  հայտարարությունը. «Նախընտրելի է այն սատանան, որին գիտես, քան թե այն, որին չգիտես»:

Why the Reelection of Aliyev Is in Armenia’s Best Interest
While visiting a youth camp on August 18, Pres. Serzh Sargsyan was asked several questions on domestic and foreign issues. One particular question attracted the most attention due to the President’s unexpected answer.
When asked which candidate’s election in Azerbaijan’s upcoming presidential race is in Armenia’s best interest, Pres. Sargsyan surprised everyone by endorsing the reelection of incumbent President Ilham Aliyev.
Normally, when politicians are asked for their preferred candidate in a foreign election, they refrain from expressing an opinion or simply state that it’s the choice of that country’s voters. In this case, Pres. Sargsyan did not shy away from expressing his clear preference and provided the following explanation as to why Pres. Aliyev’s reelection in October for a third term is in Armenia’s interest:
“For Armenia, and not only for Armenia, neighbors that are on the democratic path of development are more beneficial. Hence, the conclusion that as a neighbor, and particularly as a negotiating partner, a democratic Azerbaijan is definitely more beneficial to us. But, if we set aside this consideration, the answer to the question is: The victory of incumbent President Ilham Aliyev would be most beneficial for us. We have gone through a long, albeit difficult, negotiating process and the path for a resolution is practically outlined, at least through public acceptance of the principles proposed by the Co-Chairs of the Minsk Group. We have been actively negotiating for the last four years. Certainly, I wouldn’t say that the negotiating process is very active right now; nevertheless, we have made some progress, and if, after the election, Ilham Aliyev could muster the will and rise above his impetuous Armenophobia, I think this is the most acceptable and beneficial option for us.”
Pres. Sargsyan’s statement was promptly criticized both at home and, not surprisingly, in Azerbaijan. Opposition leaders in Yerevan were appalled that Armenia’s president would favor the reelection of Pres. Aliyev who has repeatedly threatened to attack Karabagh (Artsakh). They wondered how the authoritarian and warmongering president of Azerbaijan could be beneficial to Armenia. Azeri leaders were also unhappy with Pres. Sargsyan’s endorsement. Novruz Mammadov, Senior Advisor to Pres. Aliyev on Foreign Affairs, harshly condemned Armenia’s president for claiming that Aliyev’s reelection would be in Armenia’s best interest. In addition, Mammadov criticized Azerbaijan’s opposition parties for exploiting Sargsyan’s endorsement in their “dirty campaign” against Aliyev. Mammadov concluded by boasting that Azerbaijan’s president does not need Sargsyan’s support, because Aliyev enjoys the backing of such prominent world leaders as US President Barack Obama and Russian President Vladimir Putin.
While Sargsyan conditioned his support for Aliyev on the merits of continued progress in the Artsakh negotiations, one can think of additional reasons why Aliyev’s reelection is in Armenia’s best interest:
-- Pres. Aliyev is a vulnerable leader who is universally condemned for being autocratic, corrupt and a major violator of human rights.
-- Aliyev has wasted huge amounts of his country’s oil wealth in enriching himself, his family, and cronies.
-- He has spent billions of dollars buying weapons that have not helped him recover a single inch of Artsakh territory.
-- The reelection of an inept Aliyev is a liability for Azerbaijan and an asset for Armenia. If he loses the presidency, his replacement could be a more effective leader who can pose a clear danger to the security of Armenia and Artsakh.
-- Sargsyan’s endorsement of Aliyev diminishes his credibility in the eyes of the Azeri people who would wonder why the leader of Armenia, demonized as the enemy of Azerbaijan, is supporting their president. Indeed, conspiracy theorists must be having a field day in Azerbaijan! Since Aliyev’s reelection to a third term is a foregone conclusion due to the country’s traditionally fraudulent electoral system, Pres. Sargsyan’s preference for Aliyev may not lead to his defeat, but would certainly cast a cloud of suspicion on his already tarnished reputation.
Finally, in international relations, it is important to have a predictable counterpart, whether friend or foe. Pres. Aliyev’s behavior toward Armenia and Artsakh has been thus far quite predictable. Giorgi Lomsadze, writing in EurasiaNet.org, has accurately depicted Pres. Sargsyan’s endorsement of Aliyev as: “Better the devil you know than the devil you don’t.”