Կամ պետք է պատժեք, կամ էլ` հրաժարական տաք. ոստիկանապետ Վ. Գասպարյանին
Ստիպված եմ կրկին դիմել Ձեզ` Երևանում քաղաքացիական շարժման մասնակիցների դեմ Ձեր ենթակաների կողմից ապօրինի և դաժան մեթոդների կիրառման առնչությամբ:
Հուսով եմ տեղյակ եք, որ մայրաքաղաքի բնակիչների սոցիալական իրավունքների պաշտպանության համար հանդես եկող այդ շարժման մասնակիցները, ինչպես քաղաքապետարանի մոտ, այնպես էլ Կոմիտաս 5 հասցեում, քաղաքային իշխանության առանձին կառույցների դեմ իրենց խաղաղ հավաքների ընթացքում չեն դիմել հակաօրինական և բռնի մեթոդների: Այդ առումով, անհասկանալի է այն դաժանությունն ու ամենաթողությունը, որ ոստիկանությունը կիրառեց խաղաղ հավաքի և նստացույցի մասնակիցների նկատմամբ:
Եթե ոստիկանության գործողությունները քննարկենք բարոյական և իրավական տեսանկյունից, ապա այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ հայրենական ոստիկանությունում «աճեցնում» և դաստիարակում են ագրեսիվ, անգութ ու  անողորմ ուժ՝ պատրաստ պատժիչ գործողությունների իրենց խաղաղ համաքաղաքացիների նկատմամբ՝ անկախ Օրենքի պահանջներից և բարոյական նորմերից (տե՛ս հետևյալ էջերը՝
http://www.youtube.com/watch?v=57XiXRqGli4; http://www.youtube.com/watch?v=hT9my0cDeoY; http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lU4FzKmn77Q ):
Կարելի էր սույն դիմումի մեջ մի շարք օրենսդրական ակտեր նշել, որոնք խախտվել են քաղաքացիական շարժման մասնակիցների նկատմամբ «ահաբեկման» գործողությունները ղեկավարող ոստիկանների կողմից, սակայն, կարծում եմ դրանք ավելորդ են: Դուք բավականաչափ քաջատեղյակ և իրազեկված եք վերջին օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Ոստիկանության իրական գործողությունները չեն համապատասխանում Ձեր հայտարարած՝ հասարակության մեջ «որակապես» նոր ոստիկանության դերին:
Ժողովրդավարական երկրում (այդ մասին խոսում են մեր ղեկավարները) ոստիկանության գլխավոր խնդիրներից մեկը հարազատ ժողովրդի իրավունքների և ազատությունների պաշտպանությունն է իշխանության տարբեր մակարդակների կառույցների կամայականությունից: Մեզ մոտ իշխանությունը և նրան մոտ կանգնած անձինք ոստիկանությունն օգտագործում են որպես «մահակ»  սեփական ժողովրդին ահաբեկելու համար:
Խնդրում եմ բացատրել, թե ինչպես կարող է հասարակության կողմից հարգանք առաջանալ ոստիկանության հանդեպ, վերջինիս նման գործողությունների հետևանքով: Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ ՀՀ ոստիկանությունն իր համաքաղաքացիների՝ սոցիալական իրավունքների պաշտպանության խաղաղ հավաքները «ահաբեկելու» գործողություններով, նպատակ էր հետապնդում ավելի ագրեսիվ բողոքի շարժում ստեղծել երկրում:
Ո՞ւմ ցուցումով է դա արվել. համապատասխան սեփականատերերի թե՞ «եռանդուն» չինովնիկների, կամ, միգուցե՝ բարձրագույն ղեկավարների: Կամ ինչ-որ մեկը շատ է ուզում կրկնե՞լ 2008 թվականի մարտի 1-ը:
Ասել, որ Ա.Դ. Սախարովի անվան մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնը դատապարտում է ոստիկանության կողմից  խաղաղ ցույցերը «ահաբեկելու»  գործողությունները, նշանակում է ոչինչ չասել …
Այդ կապակցությամբ և հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, կարծում ենք, որ Դուք անհապաղ քայլեր պետք է ձեռնարկեք բոլոր մեղավոր ոստիկաններին բացահայտելու և պատժելու ուղղությամբ, նույնիսկ նրանց, ովքեր եղել են քաղաքացիական հագուստով: Հակառակ դեպքում, Դուք՝ որպես բարոյական բարձր արժեքների ջատագով, պետք է հրաժարական տաք:

Начальнику полиции В. Гаспаряну
Вновь приходится обращаться к Вам по поводу неправомерных и жестких методов, применяемых Вашими подчиненными в отношении участников гражданского движения в г. Ереване.
Вам, надеюсь, известно, что участники указанного движения, выступающие в защиту социальных прав граждан столицы, как у здания мэрии, так и по адресу пр. Комитаса 5, в своем мирном движении против отдельных структур городских властей не используют противозаконных и насильственных методов. В связи с этим непонятна та жестокость и вседозволенность, которую использует полиция столицы по отношению к участникам мирной демонстрации.
Если рассматривать действия полиции в нравственном и правовом аспектах, то складывается впечатление, что в отечественной полиции «выращивают» и воспитывают агрессивную, безжалостную и беспощадную силу, готовую к карательным акциям против своих мирных сограждан вне зависимости от требований Закона и нравственно-моральных норм (см. интернет страницы:
http://www.youtube.com/watch?v=57XiXRqGli4;
http://www.youtube.com/watch?v=hT9my0cDeoY; http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lU4FzKmn77Q ).
В настоящем обращении можно было бы привести ряд законодательных норм, которые были нарушены полицейскими, руководящими акциями «усмирения» участников гражданского движения, но это излишне. Вы достаточно компетентны и осведомлены об указанных событиях последних дней.
Реальные действия полиции не соответствуют Вашему высказыванию о роли «качественно» новой полиции в обществе.
В демократической стране (об этом говорят все наши руководители) одной из главных задач полиции является защита прав и свобод собственных граждан от произвола структур власти различного уровня. У нас же эта власть и стоящие возле нее личности используют полицию как «дубинку» для устрашения собственного народа.
Объясните, пожалуйста, как может возникнуть уважение к полиции со стороны общества при таких ее действиях. Складывается впечатление, что своими действиями по «усмирению» мирных демонстраций сограждан в защиту своих социальных прав полиция преследовала цель создания более агрессивного протестного движения в стране.
Чья это была установка? Соответствующих собственников или рьяных чиновников, а может быть высших руководителей? Или кому-то очень хочется повторения событий 1 марта 2008 года?
Говорить о том, что Центр Защиты прав человека им. А. Д. Сахарова осуждает действия полиции по «устрашению» мирных протестных движений гражданского общества – это значит, ничего не сказать.
В связи с этим и учитывая сложившуюся ситуацию, я предполагаю, что Вами будут предприняты безотлагательные меры по выявлению и наказанию всех полицейских-виновников, даже тех, кто были в гражданской одежде. В противном случае Вам необходимо будет, как ратующему за высокоморальные ценности, подать в отставку.