ՄԱԿ-ի խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտեի պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան
ՄԱԿ-ի խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտեն այսօր ավարտեց իր առաջին այցը Հայաստանի Հանրապետութուն: 2013թ.-ի սեպտեմբերի 3-6-ը տեղի ունեցած այցի նպատակն էր ապահովել խորհրդատվական և տեխնիկական օժանդակություն Հայաստանի ազգային կանխարգելման մեխանիզմին (ԱԿՄ):
Ազգային կանխարգելման մեխանիզմը խոշտանգումների կանխարգելման մեխանիզմն է` համաձայն Խոշտանգումների և այլ դաժան, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի դեմ կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրության հոդված 11-ի:
Այցի ընթացքում Կանխարգելման ենթակոմիտեն հանդիպեց կառավարության, ոչ-կառավարական կազմակերպությունների, ՄԱԿ-ի, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային կանխարգելման մեխանիզմի ներկայացուցիչների հետ:
Կանխարգելման ենթակոմիտեի այցի հիմնական նպատակն էր Հայաստանի ազգային կանխարգելման մեխանիզմի ներկայացուցիչների կարողությունների զարգացումը` Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի բռնությունների և խոշտանգումների կանխարգելման բաժնի և խոշտանգումների կանխարգելման փորձագիտական խորհրդի հետ բովանդակալից հանդիպումների, ինչպես նաև ազատազրկման վայրեր մի շարք համատեղ այցերի միջոցով: ՄԱԿ-ի փորձագետները հնարավորություն ունեցան անմիջականորեն գնահատելու խոշտանգումների և այլ անմարդկային վերաբերմունքի կանխարգելման հայաստանյան այս մարմնի կարիքները և ընթացիկ մարտահրավերները:
Այցի ավարտին պատվիրակության ղեկավարը նշեց. «Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտեն հանդիպումներ ունեցավ պետական մարմինների, քաղաքացիական հասարակության և, մասնավորապես, Հայաստանի ազգային կանխարգելման մեխանիզմի ներկայացուցիչների հետ, և վերջիններիս հետ միասին այցելեց մի քանի ազատազրկման վայրեր: Ենթակոմիտեն գնահատում է այն քայլերը, որոնք Հայաստանը կատարել է խոշտանգումների կանխարգելման ուղղությամբ և կառաջարկի միջոցառումներ, որոնք անհրաժեշտ են այս գործընթացի հետագա իրականացման համար: Այդ նպատակով, Կանխարգելման ենթակոմիտեն պատրաստակամ է Հայաստանի Հանրապետության և Ազգային կանխարգելման մեխանիզմի համար ապահովել համապատասխան աջակցություն և խորհրդատվություն»:
Կանխարգելման ենթակոմիտեն ՀՀ կառավարությանը և Հայաստանի ազգային կանխարգելման մեխանիզմին կներկայացնի առանձին, կոնֆիդենցիալ զեկույցներ, որոնք կներառեն ենթակոմիտեի` այցի արդյունքում բարձրացված դիտողություններն ու առաջարկությունները:
Խոշտանգումների կանխարգելման ենթակոմիտեի պատվիրակության կազմում էին`
տկն. Մարի Ամոս/ պատվիրակության ղեկավար/,
պրն. Միգել Սարրե Իգուինիզ, և
պրն. Վիկտոր Մադրիգալ-Բորլոզ:
Պատվիրակությանն աջակցում էր Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ պրն. Բրեդլի Բուզետտոն: Այս մասին հայտնում է ՄԱԶԾ հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատուն:

The United Nations Subcommittee on Prevention of Torture concluded its first visit to the Republic of Armenia today.
The purpose of the visit, which took place from  September 3-6, was to provide advice and technical assistance to the Armenian National Preventive Mechanism (NPM).
The NPM is the mechanism for the prevention of torture, in conformity with article 11 of the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment.
The Subcommittee devoted most part of its visit to a capacity building exercise of the Armenian NPM, through substantive meetings with the Torture and Violence Prevention Division of the Human Rights Defenders Office and the Torture Prevention Expert Council, as well as a number of joint visits to places of deprivation of liberty. UN experts had the opportunity to assess first-hand the needs and current challenges of this Armenian organ for the prevention of torture and ill-treatment.
At the conclusion of the visit, the head of the delegation stated:
"The SPT held working meetings with State authorities, civil society and, particularly, the Armenian NPM, and joined the latter in its visits to several places of detention. The SPT recognizes the steps Armenia has made regarding the prevention of torture, and will advise on measures necessary to further this task. In the adoption of these, the SPT remains available to provide the Republic of Armenia and its National Preventive Mechanism all relevant support and advice".
The Subcommittee will submit separate, confidential, reports to the Government of the Republic of Armenia and to the Armenian NPM, containing its observations and recommendations arising from the visit.
The SPT delegation to the Republic of Armenia consisted of the following members:  Ms. Mari Amos (head of the delegation), Mr. Miguel Sarre Iguiniz, and Mr. Víctor Madrigal-Borloz.