ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարը մտահոգված է Հայաստանում քաղաքացիական ակտիվիստների նկատմամբ բռնության և ճնշումների դեպքերով
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Անդրեյ Սորոկինն այսօր հանդես եկավ հետևյալ հայտարարությամբ՝ քաղաքացիական ակտիվիստների նկատմամբ բռնության և ճնշումների վերջին դեպքերի վերաբերյալ:
«Ես մտահոգված եմ Երևանում բողոքի ակցիաների ժամանակ խաղաղ հավաքների իրավունքի հնարավոր ոտնահարմամբ, ցուցարարների նկատմամբ ոտնձգություններով և անհիմն ճնշումներով: Չափազանց ցավալի են ուղղակի ճնշման ու ֆիզիկական ոտնձգության այնպիսի դեպքերը, որոնք իրականացվել են սեպտեմբերի 5-ին քաղաքացիական ակտիվիստներ՝ Երևանի մամուլի ակումբի ծրագրերի համակարգող Հայկակ Արշամյանի և «Թրանսփերնսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի խորհրդի անդամ Սուրեն Սաղաթելյանի նկատմամբ:
Ներգրավված անձանց հասցված ֆիզիկական վնասից բացի՝ նման դեպքերը կարող են վնասակար ազդեցություն ունենալ նաև երկրում ընդհանուր քաղաքացիական ներգրավվածության և հասարակական մթնոլորտի վրա:
Հույժ կարևոր է դեպքերի պատշաճ հետաքննությունը, և ես կոչ եմ անում իրավապահ մարմիններին ձեռնարկել անհապաղ քայլեր այս ուղղությամբ: Ժամանակին արդարության իրականացումը և հանցագործների բացահայտումը կօգնի պահպանել հասարակության վստահությունը Հայաստանի կառույցների նկատմամբ և խրախուսել քաղաքացիական հասարակությանը՝ լինել ներգրավված և կառուցողական:

Head of OSCE Office in Yerevan Concerned Over Cases of Violence and Intimidation Against Civic Activists in Armenia
The Head of OSCE Office in Yerevan Ambassador Andrey Sorokin issued the following statement today on recent cases of violence and intimidation against civic activists in Armenia.
“I am concerned about the reported violation of the right to peaceful assembly, harassment, and undue pressure on the demonstrators during street protests in Yerevan. Cases of direct intimidation and physical attacks against civic activists such as those perpetrated on 5 September against the Project Co-ordinator of Yerevan Press Club, Haykak Arshamyan, and the Board Member of Transparency International Anti-Corruption Centre, Suren Saghatelyan, are highly regrettable.
“In addition to the physical harm caused to the individuals involved, these instances can have a detrimental effect for the overall civic engagement and the general public atmosphere in the country.
“It is extremely important for these cases to be properly investigated, and I urge law-enforcement bodies to undertake prompt action. Timely justice and identification of the perpetrators will help maintain public confidence in Armenia’s institutions and will encourage civil society to remain engaged and constructive.”