Սփյուռքահայ ներդրողներ. ինչպես թալանել Հարթունյան ընտանիքին
Պետեկամուտների քննչական վարչության քննիչ Ռաֆայել Մկրտչյանը Նարեգին խոստացել է երկու շաբաթից «նստացնել»: Հենց այդպես էլ սպառնացել է. «Սաղիդ էդտեղ նստացնելու եմ»:
Նարեգ Հարթունյանը «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիր նախագահն է: Միությունը 2002 թ.-ից գրանցված է Երեւանում` հասարակական կազմակերպության կարգավիճակով: Նպատակը հայ մշակույթին ծառայելն է` տարատեսակ շարունակական ծրագրերի միջոցով: Նարեգ Հարթունյանը 2010 թ. սեպտեմբերից նաեւ դարձել է իր հոր` Գարաբեդ Հարութունյանի` Հայաստանում հիմնադրված «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերության տնօրենը: Ընկերությունը զբաղվում է սննդամթերքի ներկրմամբ:
Իր անձնական միջոցների հաշվին Հարթունյան ընտանիքը բարեգործական ծրագրեր է իրականացնում Երեւանում, Շուշիում եւ Քարվաճառում: Այստեղ նրանք հիմնադրել ու կառուցել են Քնարավան գյուղը եւ այն վերաբնակեցրել: Նորակերտ գյուղի անունը հիշատակում է Քնար Հարութունյանին` ընտանիքի հանգուցյալ մորը: Ծրագրի նպատակը բազմազավակ անօթեւան ընտանիքների համար տներ կառուցելն էր: Ծրագիրը ներառում էր նաեւ դպրոցի եւ բուժկետի կառուցում, որպեսզի շուրջ 15 ընտանիքների համար ապահովվեն կենսական բարենպաստ պայմաններ: Ծրագիրն ամբողջությամբ գործարկվել է 2004 թ. սեպտեմբերին, եւ այդ նպատակով տրամադրվել է մոտ 550.000 ԱՄՆ դոլար: Մինչ օրս Հարթունյան ընտանիքը շարունակում է Քնարավանում բնակություն հաստատած ընտանիքներին բազմատեսակ օգնություն ցուցաբերել` Հայաստանում իրենց ստեղծած Tzar ապրանքանիշը ներկայացնող առեւտրական կազմակերպության միջոցով: Մշակված են նաեւ գյուղը զարգացնելու նոր ծրագրեր, կատարվելու են լրացուցիչ ներդրումներ (տես` www.knaravan.org): Հայաստանում ու Արցախում Հարթունյան ընտանիքի կատարած բարեգործական ներդրումների ողջ ծավալը 2002-2010 թթ. գերազանցել է 3 մլն ԱՄՆ դոլարը:
«Նարեկացի» արվեստի միության Երեւանի մասնաճյուղն իր դռները բացեց 2004 թ. սեպտեմբերի 5-ին, իսկ Շուշիում` 2006 թ. օգոստոսի 31-ին: Վերջինս հիմնադրվել է կիսաքանդ շենքում, որը հիմնովին վերականգնվել է: Երկու կենտրոններում ստեղծվել են բոլոր հնարավորությունները հաշմանդամների համար: Այս տարիների ընթացքում միությունը կազմակերպել է 500-ից ավելի մշակութային միջոցառումներ, իսկ Շուշիում ուսանում են 100-ից ավելի երեխաներ: Այս ամենը կատարվում է լիովին անվճար ու զուտ բարեգործական հիմունքներով: «Նարեկացի» արվեստի միության անձնակազմում աշխատում է 40-ից ավելի արվեստագետ, ուսուցիչ եւ այլ մասնագետներ (տես` www.naregatsi.org): Մինչ օրս «Նարեկացի» արվեստի միության 2 մասնաճյուղերի վրա ծախսվել է ավելի քան 2.000.000 ԱՄՆ դոլար:
Մինչեւ Նարեգի տնօրեն դառնալը «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերության գլխավոր տնօրենը Սեւակ Արզարունին էր («Երկիր» միության նախագահ Սեւակ Արծրունին), իսկ տնօրենը` Արտյոմ Մարտիրոսյանը: Վերջինս ենթարկվում էր Սեւակ Արծրունուն եւ ինքնուրույն որեւէ որոշում չէր կարող կայացնել: Հարթունյան ընտանիքը բնակվում է ԱՄՆ-ում, եւ Սեւակ Արծրունին ընտանիքի անդամների հետ մտերիմ հարաբերություններ ուներ, այդ իսկ պատճառով ամեն ինչ հանձնված էր նրան:
Նարեգ Հարթունյանի եւ Սեւակ Արծրունու հարաբերությունների հանկարծակի սրումը պատճառ էր դարձել, որ ընկերության պահեստապետը նամակ գրի իրավապահներին` հայտնելով, թե ընկերությունը չարամտորեն խուսափել է հարկեր վճարելուց: Իսկ նամակ գրողը` Գարիկ Բաբայանը, Սեւակ Արծրունու աներձագն է: Նրան Նարեգը ազատել էր աշխատանքից: Գարիկ Բաբայանը Նարեգի հետ ընդհանուր առմամբ աշխատել է 15 օր:
Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հունիսի 21-ին կայացրել է խուզարկություն կատարելու թույլտվության որոշում: Որոշման մեջ հանդիպում ենք այսպիսի տողերի. «...նախաքննության մարմինը հիմնավորած է համարել, որ ընկերության պահեստից, առանց համապատասխան հաշիվ-ապրանքագրերի, առանց ապրաքների առաքման գրքերում գրանցվելու, իրացվել է ընկերության կողմից ներմուծված 35 մլն դրամի տարբեր ապրանքներ, որոնք ընկերության առաքիչների կողմից վաճառվել են, եւ վաճառքից գոյացած կանխիկ գումարները հանձնվել են ընկերության հաշվապահ Արթուր Գալստյանին: Վերջինս Գարիկ Բաբայանին հանձնարարել է հսկիչ դրամարկղային մեքենայով անցկացնել առաքիչների կողմից ստացված 35 մլն դրամի մի մասը, որը կազմել է 21 մլն դրամ, իսկ մնացած 14 մլն դրամը ընկերության դրամարկղ չի մուտքագրվել»:
Քննիչը չի էլ նշել, թե երբ են կատարվել վերոհիշյալ գործարքները: Ով է եղել այդ ժամանակ ընկերության տնօրենը: Եթե քննիչը նշեր գործարքի ժամկետը, որի մասին նշել է պահեստապետը, կպարզեր, որ այն տեղի է ունեցել հենց Սեւակ Արծրունու գլխավոր տնօրեն եղած ժամանակ:
Բայց ամեն ինչ` ըստ հերթականության: Սեւակ Արծրունին Հարթունյան ընտանիքի վստահված անձն է եղել 2003 թ.-ից: Նրանց համար ձեռք է բերել հողամասեր, բնակելի տարածքներ, ինչպես նաեւ` մի կալվածքի բաժնետոմսեր: 2005 թ. Գարաբեդ Հարութունյանի անունով հիմնվեց «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ՍՊԸ-ն: 2009 թ. մայիսին նոտարական վավերացմամբ Գարաբեդ Հարութունյանը եւ նրա որդիներ Սարո եւ Նարեգ Հարթունյանները ստորագրել են պարտավորագիր, որով պարտավորվել են ՀՀ-ում ստացած ձեռնարկատիրական գործունեության մաքուր շահույթի 25% -ը տալ Սեւակ Արծրունուն:
2010 թ. սեպտեմբերի 23-ին Սեւակ Արծրունին գրավոր հրաժարական է ներկայացրել: Հրաժարականի մեջ նա գրել է. «...Նկատի ունենալով Ձեր կողմից իմ նկատմամբ վերաբերմունքի փոփոխությունը, Ձեր կողմից հետզհետե շեշտադրվող անվստահության մթնոլորտը, ինչպես նաեւ իմ անձնական կյանքի հետ առնչվող որոշ հանգամանքներ, սույնով Ձեզ եմ ներկայացնում իմ հրաժարականը Ձեր նկատմամբ իմ ունեցած բոլոր պարտավորություններից»:
Նա հրաժարականի մեջ նաեւ նշել է. «Ձեր հիմնարկների արձանագրած մաքուր շահույթի 25% -ը հատկացնելու եք ինձ` որպես շահաբաժին իմ կատարած աշխատանքի»: Ինչի՞ց է առաջացել վերոհիշյալ անվստահությունը: Նարեգը հայտնաբերել էր, որ ընկերությունում բավականին մեծ դրամական միջոցներ են անհետացել եւ բացատրություններ է պահանջել տնօրենից: Սրանից հետո ընկերությունը եւ նրա հիմնադիրները հայտնվել են զանազան պատմությունների մեջ: Դրանք բազմաշերտ են` Նարեգ Հարթունյան-Սեւակ Արծրունի-Վլադիսլավ Մանգասարյան-Պետեկամուտների կոմիտե-ոստիկանության 6-րդ վարչություն-դատարաններ եւ պետական զանազան մարմիններ ու պաշտոնյաներ:
Եւ ահա, Սեւակ Արծրունին հայց է ներկայացրել Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` Գարաբեդ Հարութունյանից եւ Նարեգ եւ Սարո Հարթունյաններից պահանջելով բռնագանձել պարտավորագրով նախատեսված 25% շահույթը: Պարտավորագրի մեջ մի ուշագրավ կետ կա, որի մասին արժե հիշատակել: 25%-ից 9-%-ը պետք է տրվի ՀՀ քաղաքացի Արմեն Ազիզյանին:
Ո՞վ է Արմեն Ազիզյանը, որին պետք է վճարի Սեւակ Արծրունին, եւ որի մասին անպայման պետք է նշվեր պարտավորագրի մեջ: Ավելի ուշ կգրենք այս մարդու դերակատարության մասին: Սեւակ Արծրունին Երեւանում շրջում է թիկնապահներով: Իբրեւ «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթերփրայզս» ընկերության տնօրեն նա պայմանագիր է կնքել Ոստիկանության պետական պահպանության վարչության անձի անվտանգության եւ գույքի պահպանության բաժնի պետի հետ, իսկ վճարումները կատարել է ընկերությունը:

"I'm going to throw all of you in prison"
These were the words uttered by tax investigator Rafael Mkrtichyan to Nareg Hartounian, a Lebanese-Armenian who founded the Naregatsi Art Institute.
Yes folks, here's yet another story of a diaspora Armenian investor being bullied by officials in Armenia – this time it's the dreaded State Revenue Committee.
A bit in the way of background info on this family and their activities:
The Naregatsi Art Institute was incorporated in 20002 as a non-profit organization. Its stated objective is to serve Armenia's existing cultural heritage through supporting Armenian contemporary artists and creating a forum in which the spirit of art and the common voice can resonate freely.
The Naregatsi Art Institute opened its doors to the public on September 5, 2004 and in Shushi on August 31, 2006. The Shushi branch was housed in a dilapidated building that was rebuilt. Both centers were accessible to the physically disabled. To date, over $2 million has been spent on the two art centers. (www.naregatsi.org).
With their own resources, the Haroutunian family carries out charitable projects in Yerevan, Shushi and Karvatchar.
They have constructed the Knaravan village (north of Karvatchar in the liberated territories) and have populated it with homeless families. It was named in honor of Knar Haroutunian, the family's deceased mother. The project's aim was to build houses for. The tiny community also has a school and a medical unit so that the 15 families can be provided with all the necessary living conditions. The project, costing $550,000, was completed in 2004. (www.knaravan.org)
During the years 2002-2010, the Haroutunian family has contributed over $3 million to charitable works in Armenia and Artsakh.
In September 2010, Nareg also became director of GH Storage Enterprises, a foodstuff importing business started by his father Garabed Haroutunian.
Before Nareg took over the reins of GH Storage Enterprises, the company's executive director was Sevak Artzruni and Artyom Martirosyan was the managing director. Artzruni ran the show and made all the decisions. The Haroutunian family lived in the U.S. and had close ties to the Sevak Artzruni family. It was Artzruni who ran the business for the Haroutunians.
It was the sudden falling out between Nareg Hartounian and Artzruni that prompted the company's warehouse manager to send off a letter to Armenian law enforcement, stating that the company was purposefully avoiding paying taxes.
The man who wrote the letter was Garik Babayan; the brother of Sevak Artzruni's wife. Nareg had fired Garik Babayan from his job two weeks after becoming executive director.
The Kentron and Nork Marash Administrative Court issued a search warrant for the company's premises. The court order said it was to search for goods not duly registered as inventory. The court claimed that 14 million AMD worth of goods were thus concealed out of an import order of 35 million.
The investigator in charge failed to note when such transactions were alleged to have taken place. Had he done so, it would turn out that it was during the tenure of Sevak Artzruni as executive director.
But I'm jumping the gun. Sevak Artzruni served as the legal representative (power of attorney) for the Haroutunian family since 2003. He purchased real estate for them.
GH Storage Enterprises was established in the name of Garabed Haroutunian and in 2009 he and his two sons, Nareg and Saro, signed a document obliging them to pay Sevak Artzruni 25% of their commercial profits derived in Armenia.
On September 23, 2010, Sevak Artzruni signed a document forgoing any further dealings with the Haroutunian family and annulling any prior obligations he had to them.
In the letter, Artzruni cited such factors as "a change in the Haroutunians' attititude and growing lack of confidence" as a reason for his pulling out of any and all contractual arrangements with the family.
Artzruni also mentioned that he expected to be paid the 25% in remuneration for services rendered.
Artzruni naturally failed to mention was the fact that Nareg has noticed that large amounts of cash had gone missing. He demanded some answers from Artzruni.
This is where the story gets more than a bit confusing and multi-layered. Everyone seems to have gotten involved – the courts, cops, tax authorities and a host of other characters.
In the end, Sevak Artzruni sues Garabed Haroutunian and his two sons, demanding that the court make them hand over the 25% profit owed him.
Sevak Artzruni walks around Yerevan flanked with bodyguards.
When he was the executive director of GH Storage Enterprises, Artzruni had the company pay the head of the Police Department’s Division of Personal and Property Protection for the bodyguards.