ԱՄՆ դեսպանատունը դատապարտում է քաղաքացիական ակտիվիստների նկատմամբ հարձակումները
ԱՄՆ դեսպանատունը դատապարտում է քաղաքացիական ակտիվիստների, այդ թվում՝ ԱՄՆ քաղաքացու նկատմամբ հարձակումները, որոնք սկիզբ են առել ս.թ. օգոստոսի 22-ից սկսած:
Վերջին հարձակման ժամանակ, սեպտեմբերի 5-ին երկու քաղաքացի դաժան ծեծի են ենթարկվել, որի հետևանքով տեղափոխվել են հիվանդանոց, որտեղ նրանցից մեկին վիրահատել են: Հարձակումներին զուգահեռ եղել են բազմաթիվ հաղորդումներ այն մասին, որ ակտիվիստներին հետևում են, սպառնում և ահաբեկում:
Կոչ ենք անում ՀՀ կառավարությանը շուտափույթ գործողություններ ձեռնարկել՝ դատապարտել այդ հարձակումները, անցկացնել քննություններ ու պատժել մեղավորներին: Պետությունը պետք է երաշխավորի, որ քաղաքացիները հավաքների, արտահայտվելու ու խոսքի ազատության իրենց հիմնարար իրավունքներից կարողանան օգտվել առանց հաշվեհարդարից վախի:

U.S. Embassy in Yerevan Condemns Recent Attacks on Activists
The U.S. Embassy condemns the attacks against civic activists, including a U.S. citizen, that have been ongoing since August 22, 2013.  As a result of the latest attack on September 5, two citizens were severely beaten and needed hospitalization, and one underwent surgery.
Along with the attacks, there have been multiple reports of activists being followed, intimidated, and harassed.  We urge the government of Armenia to take swift action to condemn the attacks and to investigate, and prosecute the perpetrators.
The government should ensure that its citizens can exercise their fundamental rights of freedom of assembly, expression, and speech without fear of retribution.