«Գեղեցիկ Երևան». նախատեսում է հուշարձանների պատվանդանների և նրանց հարակից տարածքների բարեկարգում և լուսավորում
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը և Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչևան ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` սկիզբ դնելով «Գեղեցիկ Երևան» ծրագրին, որի նպատակը Երևանի քաղաքային միջավայրի բարելավումն է:
Ծրագիրը նախատեսում է հուշարձանների պատվանդանների և նրանց հարակից տարածքների բարեկարգում և լուսավորում, քաղաքի տարբեր վարչական շրջաններում շենքերի արտաքին տեսքի վերանորոգում, քաղաքապետարանի և ՄԱԶԾ-ի համատեղ ընտրված թաղամասում պիլոտային ծրագրի իրականացում:
«Այս տարի Երևանի արտաքին բարեկարգմանը ավելի շատ ենք ուշադրություն դարձրել: Համոզված եմ` դա տրամադրություն է ստեղծում. ներդրողների մոտ ավելի մեծ լավատեսություն է առաջացնում և, իհարկե, ազդում է Երևանի զբոսաշրջիկների ու երևանցիների տրամադրության վրա: «Գեղեցիկ Երևան» ծրագիրը մի քանի նպատակ ունի և համոզված եմ, այն հաջողությամբ կիրականացնենք»,- ասել է քաղաքապետը:
ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակը ակնկալում է երկարատև ու արդյունավետ համագործակցություն քաղաքապետարանի հետ: «Ծրագիրը տևելու է 2 տարի և ինչ-որ առումով արդեն սկիզբ է առել. մրցույթները հայտարարվել են: Երևանի 4 վայրեր են նախընտրված ծրագրի իրականացման համար: Մեր գործընկերոջ` Երևանի քաղաքապետի հետ միասին մենք կմիավորենք մեր փորձն ու ջանքերը` վերածնելու Երևանի ոգին, խթանելու ակտիվ գործունեությունը մասնավոր և հանրային հատվածների միջև համատեղ ձեռնարկներում` ուղղված Երևանի գեղեցկացմանը: Բացի այդ ծրագիրը կօգնի, որ աշխատատեղեր ստեղծվեն: Մեկ այլ արդյունք էլ ենք ակնկալում` արտաքին ներդրումների և զբոսաշրջության խթանում»,- ընդգծել է Դաֆինա Գերչևան:
Ինչպես տեղեկացնում է քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը, ծրագիրն իրականացվելու է համատեղ ֆինանսական միջոցներով:

Программа “Красивый Ереван” предусматривает благоустройство и освещение пьедесталов памятников и сопредельных территорий
Мэр Еревана Карен Карапетян и постоянный координатор ООН в Армении Дафина Герчева подписали меморандум о взаимопонимании, тем самым положив начало осуществлению программы “Красивый Ереван”, цель которой улучшение городской среды армянской столицы.
Программа предусматривает благоустройство и освещение пьедесталов памятников и сопредельных с ними территорий, ремонт внешнего вида зданий в различных административных районах города.
“В этом году мы обращаем большое внимание внешнему благоустройству Еревана. Я убежден, что это создает настроение, вызывает оптимизм у инвесторов, влияет на настроения туристов и жителей столицы. Программа “Красивый Ереван” преследует несколько целей, и я убежден, что они будут успешно осуществлены”,- сказал Карен Карапетян.
В свою очередь Дафина Герчева подчеркнула: “Вместе с нашим партнером – мэром Еревана мы объединим наш опыт и наши усилия, чтобы возродить дух города, стимулировать активную деятельность частного и общественного секторов для осуществления совместных проектов, направленных на то, чтобы сделать Ереван еще красивее. Кроме того, эта программа позволит создать рабочие места. Мы ожидаем и другой результат – привлечение иностранных инвесторов и туристов”.
Как сообщает управление по связям с общественностью мэрии Еревана, программа будет реализована благодаря совместному финансированию.