«Ամերիաբանկում» ուսումնասիրել են օֆշորային սկանդալի առանցքում հայտնված վարկային փաթեթը
«Ամերիաբանկի» «Հետքի» աղբյուրը տեղեկացնում է, որ երեք շաբաթ առաջ մոսկվացի գործարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ աուդիտորների մի խումբ է գործուղվել բանկ: Խումբը սկսել է ուսումնասիրել օֆշորային սկանդալի առանցքը հանդիսացող վարկային փաթեթը: Ռուբեն Վարդանյանը բանկի սեփականատերերից մեկն է, եւ ակամայից նրա անունը կապվել է օֆշորային սկանդալի հետ:
Հիշեցնենք, որ Ամերիաբանկը» ադամանդագործ Սուքիասյանին 12 մլն դոլար վարկ է տրամադրել, որի դիմաց գրավադրվել էր գործարար Փայլակ Հայրապետյանի ունեցվածքը: Վարկային փաթեթի հիմքում դրված բիզնես ծրագրի հեղինակը հենց «Ամերիաբանկ»-ն է: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ից ստացված վարկային գումարից 9 մլն 370 հազար 450 ԱՄՆ դոլար փոխանցվել է «HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY»` մի քանի օֆշորային ընկերությունների հաշվեհամարներին: Այդ ընկերություններից երկուսում ` «WLISPERA HOLDINGS LIMITED»-ում եւ «A.B.S. GLOBAL LIMITED» ՍՊԸ-ում բաժնետերեր էին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ Արարատյան թեմի առաջնորդ Նավասարդ Կճոյանը:
«Հետքի» նույն աղբյուրի հաղորդմամբ` աուդիտորները աղաղակող խախտումներ են հայտնաբերել վարկային փաթեթի մեջ: Չի բացառվում, որ այս փաստերը պատճառ դառնան բանկի ղեկավարության փոփոխության համար: Ակնհայտ է, որ Ռուբեն Վարդանյանը փորձում է պարզել, թե ինչ դերակատարություն է ունեցել իր բանկը օֆշորային սկանդալի մեջ:

В “Америабанке” изучили кредитный пакет, оказавшийся в центре оффшорного скандала
Согласно сообщению источника “Hetq” в “Америабанке”, три недели назад по инициативе московского предпринимателя, благотворителя Рубена Варданяна в банк была командирована группа аудиторов, которая приступила к изучению кредитного пакета, оказавшегося в центре оффшорного скандала. Рубен Варданян, являющийся одним из владельцев банка, невольно оказался втянут в этот скандал.
Напомним, что “Америабанк” предоставил алмазодобытчику Ашоту Сукиасяну кредит в размере 12 млн долларов, против чего было заложено имущество предпринимателя Пайлака Айрапетяна. Автором бизнес-проекта, положенного в основу кредитного пакета, является сам “Америабанк”.
9 млн 370 тыс. 450 долларов США из полученной в ЗАО “Америабанк” кредитной суммы были перечислены на счета нескольких оффшорных компаний “HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY”.
Акционерами двух из них – “WLISPERA HOLDINGS LIMITED” и “A.B.S.GLOBAL LIMITED” - были премьер-министр Тигран Саркисян и предводитель Араратской епархии Армянской церкви архиепископ Навасард Кчоян.
По сообщению того же источника “Hetq”, аудиторы выявили в кредитном пакете вопиющие нарушения. Не исключено, что эти факты станут причиной смены руководства банка. Очевидно, что Рубен Варданян пытается выяснить, какую роль сыграл его банк в оффшорном скандале.