Տնտեսվարողները բողոքում են, ՊԵԿ-ն ասում է` չի համապատասխանում իրականությանը
«Հետքի» խմբագրություն են դիմել մի քանի տնտեսվարողներ` բողոքելով, որ հարկային մարմինները պահանջում են կանխավճարներ կատարել հոկտեմբեր ամսվա համար: Տնտեսվարողները չեն ցանկանում հրապարակել իրենց անունները` բացատրելով, որ ավելի մեծ խնդիրներ կունենան: Խմբագրությունը դիմել էր ՊԵԿ-ի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին` պարզելու` արդյո՞ք նրա կողմից նման հրահանգ է եղել:
ՊԵԿ-ի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, պատասխանելով մեր հարցմանը, նշել է. «Հարկային մարմինների կողմից կանխավճարներ կատարելու պահանջի մասին «Հետք» թերթի խմբագրությանը դիմած տնտեսվարողների բողոքներն անհիմն են և չեն համապատասխանում իրականությանը: Այնուամենայնիվ, հստակ և փաստացի տեղեկություն ներկայացնելու դեպքում պատրաստակամություն ենք հայտնում ուսումնասիրել կոնկրետ փաստն ու խմբագրությանը ներկայացնել հանգամանալի պարզաբանում»:
Խմբագրությունը փորձում է այդ տնտեսվարողներին համոզել, որ հրապարակեն իրենց անունները, տեսնենք՝ կհամաձայնվե՞ն: Մանավանդ նրանցից մեկն արդեն 20 մլն դրամ կանխավճար է մուծել:

Хозяйствующие субъекты жалуются, а КГД уверяет, что жалобы не соответствуют действительности
Несколько хозяйствующих субъектов обратились в редакцию “Hetq” с жалобой на то, что налоговые органы требуют внести предоплату за октябрь. Предприниматели не захотели обнародовать свои имена, отметив, что у них могут возникнуть более серьезные проблемы. Редакция обратилась к председателю Комитета госдоходов Гагику Хачатряну с просьбой уточнить, было отдано им такое распоряжение или нет.
В ответ на наш запрос пресс-служба КГД сообщила: “Жалобы обратившихся в редакцию “Hetq” хозяйствующих субъектов на требование налоговых органов внести предоплату беспочвенны и не соответствуют действительности. Тем не менее в случае предоставления четкой и подкрепленной фактами информации мы готовы изучить конкретные факты и представить редакции обстоятельное объяснение”.
Редакция пытается убедить хозяйствующих субъектов обнародовать свои имена. Пока неизвестно, согласятся они или нет, тем более что один из них уже внес предоплату в размере 20 млн драмов.