ԲՀԿ-ական Սերգեյ Բագրատյանը երկու նոր հէկ է կառուցելու
Վայոց ձորի նախկին մարզպետ, ԲՀԿ-ական Սերգեյ Բագրատյանը Վայոց ձորի մարզում երկու նոր հէկ է կառուցելու:
Ըստ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) տրամադրած լիցենզիաների` Սերգեյ Բագրատյանի «Խաչքար» հէկը լինելու է Եղեգիս գետի Արտաբույնք վտակի վրա` 1220 կՎտ հզորությամբ: Սերգեյ Բագրատյանը «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց, որ Արտաբույք գյուղում կառուցվելիք հէկի լիցենզիայի ժամկետն այս տարի լրանում է, դիմել են ՀԾԿՀ-ին, որպեսզի երկարացնեն այն. «Մենք դեռևս ֆինանսական միջոցներ չունեինք կառուցելու համար, խնդրել ենք, որ երկարացնեն»,- ասաց Ս. Բագրատյանը:
Երկրորդ` «Գնդեվանք» հէկը կառուցվելու է Արփա գետի Անկան վտակի վրա: Ունենալու է 1500 կՎտ հզորություն: Հիշեցնենք, որ այս մեկը Կեչուտի ջրամբար լցվող գետի` Անկանի վրա է կառուցվելու, որի շուրջ բնապահպանները աղմուկ էին բարձրացրել: Սակայն, ըստ Ս. Բագրատյանի, հանրային լսումներն անցկացվել են, ամեն ինչ հարթվել է:
«Բնապահպանական փորձաքննություններն ավարտել ենք, երկուսն էլ դրական է: «Գնդեվանքինը» երկու լսումներ արվեցին, հետո բնապահպաններին հրավիրեցինք, քննարկեցինք, ցույց տվեցինք, որ որևէ բան մենք չենք վնասում»,- մանրամասնեց Սերգեյ Բագրատյանը:
Սերգեյ Բագրատյանը այս հէկերը կառուցում է «ԲիԷսԲի» ՍՊԸ-ով, որում 50 տոկոսի բաժնետեր է: Մնացած 50 տոկոսի բաժնետերը, ինչպես ներկայացրեց Ս.Բագրատյանը, շինարար Թելման Սահակյանն է:
Հիշեցնենք, որ Եղեգիս գետի վրա արդեն իսկ գործում է «ԲիԷսԲԻ» ՍՊԸ-ի առաջին հէկը, որի կառուցումը դեռևս մարզպետ լինելու ժամանակ Ս.Բագրատյանը սկսել էր առանց բնապահպանական փորձաքննության եզրակացությունը ստանալու: «Հետքի» հրապարակումից հետո մարզպետին տուգանեցին:

Член ППА Сергей Багратян построит две новые ГЭС
Бывший губернатор Вайоц дзора, член партии “Процветающая Армения” Сергей Багратян построит в этой области две новые ГЭС.
Согласно лицензиям, предоставленным Багратяну Комиссией по регулированию общественных услуг (КРОУ), ГЭС “Хачкар” мощностью 1220 кВт будет построена на притоке реки Артабуйнк. В беседе с “Hetq” г-н Багратян сообщил, что срок лицензии на строительство ГЭС в селе Артабуйнк истекает в этом году, поэтому они обратились в КРОУ для продления срока. “У нас пока нет финансовых средств для строительства, поэтому мы попросили продлить срок лицензии”,- пояснил наш собеседник.
Вторая ГЭС – “Гндеванк” – должна быть построена на притоке Анкан реки Арпа. Ее мощность составит 1500 кВт. Напомним, что в связи со строительством ГЭС на притоке Анкан, впадающем в Кечутское водохранилище, экологи подняли большой шум. Однако С.Багратян утверждает, что публичные слушания были проведены, и вопрос исчерпан.
“Мы уже провели экологические экспертизы и получили положительные заключения. Дважды проводились общественные слушания, потом пригласили экологов, провели обсуждение, показали, что никакого ущерба не наносим”,- сказал Сергей Багратян.
Обе ГЭС он строит посредством ООО “БиЭсБи”, 50 процентов акций которого принадлежат ему. Держателем остальных 50 процентов акций является строитель Тельман Саакян.
Напомним, что на реке Ехегис уже действует построенная компанией “БиЭсБи” первая ГЭС. Ее строительство Сергей Багратян начал будучи главой области, не имея заключения по экологической экспертизе. После публикации “Hetq” губернатор был оштрафован.