Էլմար Բրոկ. «Սերժ Սարգսյանը ընտրության հնարավորություն չի ունեցել»
Գերմանիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության անդամ, Եվրախորհրդարանում Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) խմբակցության անդամ Էլմար Բրոկը (Elmar Brok) երեկ՝ սեպտեմբերի 18-ին, BBC-ի «Մեդիահարեւանություն» ծրագրի շրջանակներում Բրյուսելում գտնվող 15 երկրների լրագրողների հետ հանդիպմանն, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադաձել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և Մաքսային միությանը միանալու մասին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությանը:
«Կարծում եմ՝ դա սխալ որոշում էր, եւ դա թանկ կնստի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի վրա: Ռուսաստանը շատ մեծ սխալ է թույլ տալիս իր վարքում, եւ սա Ռուսաստանի կողմից ԽՍՀՄ-ը վերականգնելու փորձ է:
Հայաստանը չի ունեցել ազատ ընտրության հնարավորություն: Եւ ես հիմքեր ունեմ նման կերպ մտածելու: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հասկացրել են, որ եթե դուք չլսեք մեր խորհուրդը, ապա մենք չենք օգնի ձեզ Ադրբեջանի հետ հարցում: Սերժ Սարգսյանը չի ունցել ընտրության հնարավորություն անվտանգության տեսանկյունից: Կարծում եմ՝ այդ հիմնավորմամբ է նա «այո» ասել Ռուսաստանին»:
Նա հավելել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում Հայաստանի շանսերը քիչ են Ադրբեջանին հաղթելու, եթե նրան մենակ թողնեն: Երկարաժամկետ հեռանկարում Ադրբեջանը նույնպես կսեղմվի Իրանի եւ Ռուսաստանի միջեւ: Ինչ-որ առումով «բուտերբրոդային իրավիճակ» կստեղծվի, եւ Ադրբեջանի համար հեշտ չի լինի: «Դրա համար էլ մենք ասում ենք Հայաստանին եւ Ադրբեջանին՝ դադարեցրեք հակամարտելը եւ փոխհամաձայնության եկեք, ինչպես ժամանակին Ֆրանսիան եւ Գերմանիան արեցին: Երկու երկրների ՀՆԱ-ի 30-40%-ը ծախսվում է սպառազինության վրա, դա պարզապես անհեթեթություն է: Սակայն պետք է նկատի ունենալ, որ Եվրախորհրդարանը անկողմնակալ է ղարաբաղյան կոնֆլիկտի հարցում»,- ասել է Բրոկը:
Ինչ վերաբերում է արեւելյան մյուս գործընկերների հետ ԵՄ հարաբերություններին, ապա Էլմար Բրոկը նշել է, որ Ուկրաինան ԵՄ կարեւոր գործընկերներից մեկն է եւ իրենք փորձում ենք օգնել նրան՝ դիմակայելու Ռուսաստանի ճնշումներին: Սակայն եթե ուկրաինական իշխանությունները ազատ չարձակեն նախկին վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյին, ապա նոյեմբերին Վիլնյուսում Ուկրաինայի հետ չի ստորագրվի Ասոցացման համաձայնագիրը:
Թուրքիայի հնարավոր անդամության վերաբերյալ հարցին ի պատասխան պրն Բրոկը հիշել է Գերմանիայի կանցլերներից մեկի խոսքը. «Թուրքիան ԵՄ անդամ կարող է դառնալ այն ժամանակ, երբ այդ երկրում հնարավոր լինի եկեղեցի կառուցել նույն հեշտությամբ, որքան Գերմանիայում կարող է մզկիթ կառուցվել»:
Ադրբեջանի «Թուրան» գործակալության խմբագիր Շահին Հաջիեւը հարց է ուղղել Էլմար Բրոկին Եվրախորհրդարանի կողմից Ադրբեջանի մասին ընդունված ռեզոլյուցիաների մասին, որտեղ քննադատության են ենթարկվում իշխանությունները: Ըստ Ազիեւի՝ Արդբեջանի իշխանության արձագանքը հետեւյալն է՝ այդ ռեզոյուցիաները չեն արտահայտում ամբողջ Եվրախորհրդարանի կարծիքը, դրանք պատրաստվել են մեր թշնամիների կողմից: «Ադրբեջանի հարցում մեր դիրքորոշումը հստակ է, եւ ես ձեր նախագահին նույնն եմ ասել մեր հանդիպման ժամանակ՝ հնարավոր է, արդյոք, Ադրբեջանում ընդդիմության հաղթանակը: Ոչ, դրանով ամեն ինչ ասված է»,- եզրափակել է Բրոկը:

Эльмар Брок: “У Сержа Саргсяна не было выбора”
Член Христианско-демократической партии Германии, член фракции Народной партии Европы (НПЕ) в Европарламенте Эльмар Брок (Elmar Brok) на вчерашней встрече с журналистами из 15 стран, находящимися в Брюсселе в рамках программы ВВС “Медиасоседство”, в числе прочих вопросов коснулся отношений Армения-ЕС и заявления президента РА Сержа Саргсяна о присоединении к Таможенному союзу.
Брок в частности отметил: “Думаю, что это было ошибочное решение, которое дорого обойдется как Армении, так и Азербайджану. Россия допускает большую ошибку в своем поведении. Это является попыткой со стороны России восстановить СССР. Армения не имела возможности сделать свободный выбор, и у меня есть основания так думать. Президенту Сержу Саргсяну дали понять: если вы не прислушаетесь к нашему совету, мы не поможем вам в вопросе с Азербайджаном. С точки зрения безопасности у Сержа Саргсяна не было выбора. Я думаю, что с учетом именно этого он сказал России “да”.
Член фракции НПЕ добавил, что в долгосрочной перспективе Азербайджан окажется зажатым между Ираном и Россией. В каком-то смысле возникнет “бутербродная ситуация”, и Азербайджану тоже придется нелегко. “Поэтому мы говорим Армении и Азербайджану: прекратите конфликт и придите к взаимопониманию, как в свое время сделали Франция и Германия. 30-40% ВВП обеих стран тратится на вооружение, это абсурд. Следует, однако, учитывать, что Европарламент проявляет беспристрастный подход к карабахскому конфликту”,- сказал Брок.
Что касается отношения ЕС с остальными восточными партнерами, то, по словам члена фракции НПЕ, Украина является одним из важнейших партнеров ЕС, и они пытаются помочь ей противостоять давлению России. Но если украинские власти не освободят бывшего премьер-министра Юлию Тимошенко, то в ноябре в Вильнюсе с Украиной не будет подписано Соглашение об ассоциации с ЕС, предупредил Эльмар Брок.
В ответ на вопрос о возможном членстве Турции в ЕС он напомнил слова одного из канцлеров Германии: “Турция может стать членом ЕС только тогда, когда в этой стране можно будет построить церковь с такой же легкостью, с какой в Германии можно построить мечеть”.
Редактор азербайджанского агентства “Туран” Шаин Гаджиев задал Эльмару Броку вопрос относительно принятых Европарламентом резолюций по Азербайджану, в которых власти страны подвергаются критике. По словам Азиева, реация властей Азербайджана состоит в следующем: эти резолюции не отражают мнение всего Европарламента, они были подготовлены нашими врагами. “В вопросе Азербайджана мы занимаем очень четкую позицию, и то же самое я сказал во время нашей встречи с вашим президентом: возможна ли в Азербайджане победа оппозиции? Нет, и этим все сказано”,- сказал в заключение Э.Брок.