Հայ հոգեւորականների մասնակցությամբ խորհրդակցություն Ժնևում՝ Սիրիայի խնդրով
Ժնևի Բոսեի էկումենիկ դպրոցում սեպտեմբերի 18-19-ը տեղի ունեցավ խորհրդակցություն Սիրիայի խնդիրների վերաբերյալ` կազմակերպված Եկեղեցիների Համաշխարահային Խորհրդի կողմից, որին իրենց մասնակցությունը բերեցին ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Անգլիայի, Սիրիայի և Իրաքի ներկայացուցիչները:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ որպես Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչներ խորհրդակցությանը մասնակցեցին ԵՀԽ Գործադիր կոմիտեի անդամ Տ. Վիգեն արքեպիսկոպոս Այքազյանը և Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը:
Խորհրդակցության արդյունքում ժողովականներն արձանագրեցին, որ Սիրիայի ճգնաժամը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով և հարկ է, որ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն ստանձնի բռնությունների կասեցման համար` ձեռնարկելով խաղաղության հաստատմանն ուղղված միջոցներ:
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի փոխանցմամբ՝ հանդիպման ժամանակ նաև կոչ արվեց Եկեղեցիների առաջնորդներին` միջնորդել պետությունների ղեկավարներին` ջանքեր գործադրելու Սիրիայում խաղաղության վերահաստատման համար:

Совещание по проблеме Сирии с участием представителей армянского духовенства
18-19 сентября в Экуменическом институте города Боссе (Швейцария) состоялось совещание по проблемам Сирии, организованное Всемирным советом церквей. В совещании приняли участие представители США, России, Франции, Германии, Англии, Сирии и Ирака. Среди участников были также представители Первопрестольного святого Эчмиадзина – член исполнительного комитета ВСЦ архиепископ Виген Айказян и предводитель Дамаскской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Армаш Налбандян.
В ходе совещания было отмечено, что сирийский кризис не может быть разрешен военным путем, в связи с чем международное сообщество должно взять на себя ответственность за прекращение насилия и предпринять шаги для установления мира.
Участники встречи также призвали предводителей церквей обратиться к руководителями государств с просьбой приложить усилия для установления мира в Сирии. Об этом сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного святого Эчмиадзина.