Մայրաքաղաքի բազմաբնակարաններն արտաքին նոր տեսք են ստանում
Երևան քաղաքի Մալաթիա–Սեբաստիա վարչական շրջանի Բաբաջանյան 165 և 167, Իսակով 46 շենքերի երեսպատումը դեկորատիվ գունազարդվել է։ Երևանի համաչափ զարգացման սկզբունքով, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ցուցումով, շենքերի արտաքին տեսքի թարմացումը և արդիականացումը ծրագրված է քաղաքի բոլոր վարչական շրջաններում։ Նշված «պանելային» բարձրահարկերի գունազարդումը նախաձեռնության փորձնական փուլն է։
«Շենքերի գունավորման էսքիզը պատրաստելիս շեշտը դրել ենք ճարտարապետի լուծումների վրա, դրանք գործածել ենք այս տիպային շենքերին յուրահատկություն հաղորդելու, այն ընդգծելու համար»,– նշել է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական, գլխավոր դիզայներ Գագա Ամատունին: Քաղաքապետարանի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ Ամատունին հավելել է, որ ծրագրում ընդգրկվելիք շենքերի գունային համադրություններն ու լուծումները լինելու են տարբեր։

Многоквартирные здания в столице получат новый облик
В Ереване осуществлена декоративная покраска фасадов зданий 165 и 167 по улице Бабаджаняна и 46 по улице Исакова в административном районе Малатия-Себастия. По указанию мэра Тарона Маркаряна в столице запланировано обновить внешний вид зданий во всех административных округах. Покраска вышеупомянутых панельных высоток осуществляется в порядке эксперимента.
“При подготовке эскизов покраски зданий мы сделали акцент на решениях архитектора, использовав их для придания своеобразия этим типовым зданиям”,- отметил советник мэра Еревана, главный дизайнер Гага Аматуни. Он также сообщил, что при обновлении внешнего облика включенных в программу зданий будут использованы различные цветовые решения и сочетания.