Վիքին սիրում է հուշարձաններ․ Հայաստանը 6֊րդ տեղում է
«Վիքին սիրում է հուշարձաններ» միջազգային լուսանկարչական մրցույթի շրջանակներում 22 օրվա ընթացքում ավելի քան 170.000 լուսանկար է բեռնվել Վիքիպահեստ։ Դրանցից ավելի քան 10.000-ը հայկական հուշարձանների լուսանկարներ են․ այս ցուցանիշով Հայաստանը ներկա պահին 6֊րդ տեղն է զբաղեցնում 53 երկրների շարքում։ Մրցույթի առաջատարը Լեհաստանն է՝ ավելի քան 27.000 լուսանկարով, երկրորդ տեղում է Գերմանիան` 22.000 լուսանկարով։ Մրցույթը շարունակվելու է մինչև սեպտեմբերի 30-ը։
Հայաստանը երեք շաբաթվա ընթացքում 130 մասնակից է ունեցել։ Նրանցից մեկը՝ Արփինե Անդրեասյանը, նշում է, որ իրեն միշտ մտահոգում էր համացանցում հայկական մշակույթի ներկայացվածության աղքատությունը։ «Սա լավ հնարավորություն է՝ թեկուզ կազմակերպչական առումով համալրելու այդ բոլորը, կենտրոնացնելու ուշագրավ վայրում»,- կարծում է նա։ Արփինեն հիմնականում Վիքիպահեստ է բեռնում այն լուսանկարները, որոնք արել է նախկինում Հայաստանում շրջելու ընթացքում։ Մրցույթի մեկ այլ մասնակից՝ Արման Մուսիկյանը, սկսել է ճամփորդել հատկապես մրցույթին մասնակցելու համար։ «Պարզեցի, որ լուսանկարելը շատ հետաքրքիր և սպորտային զբաղմունք է։ Սպորտային, որովհետև հուշարձաններ որոնելու ժամանակ ոտքով բավականին երկար ճանապարհ ես կտրում, հարկ եղած դեպքում նույնիսկ բարձրանում ժայռեր, ինչպիսին է, օրինակ, Հաղպատի Կայան բերդը»,- նշում է նա։
Արմանի կարծիքով մրցույթը սպորտային է նաև այն պատճառով, որ յուրաքանչյուր երկիր փորձում է իր լուսանկարների քանակով գերազանցել մյուսներին։ Արմանն ինքը շուրջ երեք հազար լուսանկար է արդեն բեռնել և դեռ շարունակում է ճամփորդել Հայաստանով ու լուսանկարել։
Մրցույթի մասնակիցներին խրախուսելու համար, հայաստանյան կազմակերպիչները ֆոտոզբոսանքներ են կազմակերպել Երևանում, Գորիսում, Շուշիում և Վանաձորում։ Այս միջոցառումների մասնակիցները փոքր խմբերով շրջում են իրենց քաղաքում, լուսանկարում պատմաճարտարապետական հուշարձաններ, ապա դրանք միասին բեռնում Վիքիպահեստ։ Վերջին ֆոտոզբոսանքը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 29֊ին՝ Գյումրիում։
«Վիքին Սիրում է Հուշարձաններ» մրցույթի ավարտին մնացել է ընդամենը մեկ շաբաթ, որից հետո մասնակից յուրաքանչյուր երկրում տեղական ժյուրին ընտրելու է այդ երկրի հաղթողներին, իսկ միջազգային ժյուրին այդ հաղթողների միջից ընտրելու է միջազգային հաղթողներին։ Կազմակերպիչներից Վաչագան Ղռաթյանը տեղեկացնում է, որ մրցույթի հայաստնյան մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1,7 մլն դրամ, սակայն իրենք դեռ չեն որոշել, թե կոնկրետ ինչ մրցանակներ են տալու հաղթողներին։ Հայտնի է սակայն, թե ինչ մրցանակ է ստանալու միջազգային հաղթողը․ ուղևորություն Լոնդոն՝ «Վիքիմանիա» կոնֆերանսին մասնակցելու համար։
«Վիքին սիրում է հուշարձաններ»-ը Գինեսի գրքի կողմից ճանաչված է որպես աշխարհի խոշորագույն լուսանկարչական մրցույթ։ Այն ամեն տարի անց է կացվում սեպտեմբերի 1-30֊ը։ Հայաստանն այս տարի մրցույթին մասնակցում է առաջին անգամ։ «Վիքին սիրում է հուշարձաններ»-ի հայաստնյան կազմակերպիչն է «Վիքիմեդիա Հայաստան» հկ֊ն։ Գլխավոր աջակիցն է «Յուքոմ» ընկերությունը։ Մրցանակային ֆոնդի աջակիցն է «Վիքիմեդիա Հիմնադրամը»։

“Вики любит памятники”: Армения на шестом месте
В рамках ежегодного международного фотоконкурса “Вики любит памятники” свыше 170 тысяч снимков в течение 22 дней было загружено на Викисклад. Из них более 10 тысяч – снимки армянских памятников. По этому показателю Армения в настоящий момент занимает шестое место среди 53-х стран. На первом месте Польша – более 27.000 фотографий, на втором – Германия, представившая 22.000 фотографий. Конкурс продлится до 30 сентября.
За три недели от Армении в фотоконкурсе приняли участие 130 человек. По словам участницы Арпине Андреасян, ее всегда волновала скудость представления в Сети армянской культуры. “Конкурс стал хорошей возможностью восполнить этот пробел”,- отметила Арпине. Она загрузила на Викисклад в основном те фотографии, которые сделала во время совершенного в прошлом путешествия по Армении. Другой участник, Арман Мусикян, предпринял поездку именно с целью участия в конкурсе. “Фотографирование оказалось очень увлекательным и даже спортивным занятием. Спортивное оно потому, что в поисках памятников приходится очень много ходить пешком, а при необходимости даже лазать по скалам. Этого, в частности, потребовала крепость Каян в Ахпате”,- рассказал Арман.
С целью поощрения участников конкурса в Армении были организованы фотопрогулки по Еревану, Горису, Шуши и Ванадзору. Участники этих мероприятий небольшими группами гуляли по городу, фотографировали архитектурно-исторические памятники, а снимки потом загружали на Викисклад. Последняя фотопрогулка состоится 29 сентября в Гюмри.
До завершения конкурса “Вики любит памятники” осталась неделя, после чего жюри в каждой стране выберет свих победителей, из которых международное жюри выберет победителей на международном уровне. По словам одного из организаторов в Армении, Вачагана Гратяна, призовой фонд в нашей стране составляет 1,7 млн драмов, однако они пока не решили, какие призы будут вручены победителям. Между тем уже известно, какой приз получит международный победитель. Это будет поездка в Лондон для участия в конференции “Викимания”.
“Вики любит памятники” признан Книгой рекордов Гиннеса самым крупным фотоконкурсом в мире. В этом году Армения впервые принимает в нем участие. Армянским организатором конкурса является общественная организация “Викимедиа Армения”. Главный спонсор – компания “Юком”. Спонсором призового фонда является “Фонд Викимедиа”.