Վիքին սիրում է հուշարձաններ․ Հայաստանը 6֊րդ տեղում է
«Վիքին սիրում է հուշարձաններ» միջազգային լուսանկարչական մրցույթի շրջանակներում 22 օրվա ընթացքում ավելի քան 170.000 լուսանկար է բեռնվել Վիքիպահեստ։ Դրանցից ավելի քան 10.000-ը հայկական հուշարձանների լուսանկարներ են․ այս ցուցանիշով Հայաստանը ներկա պահին 6֊րդ տեղն է զբաղեցնում 53 երկրների շարքում։ Մրցույթի առաջատարը Լեհաստանն է՝ ավելի քան 27.000 լուսանկարով, երկրորդ տեղում է Գերմանիան` 22.000 լուսանկարով։ Մրցույթը շարունակվելու է մինչև սեպտեմբերի 30-ը։
Հայաստանը երեք շաբաթվա ընթացքում 130 մասնակից է ունեցել։ Նրանցից մեկը՝ Արփինե Անդրեասյանը, նշում է, որ իրեն միշտ մտահոգում էր համացանցում հայկական մշակույթի ներկայացվածության աղքատությունը։ «Սա լավ հնարավորություն է՝ թեկուզ կազմակերպչական առումով համալրելու այդ բոլորը, կենտրոնացնելու ուշագրավ վայրում»,- կարծում է նա։ Արփինեն հիմնականում Վիքիպահեստ է բեռնում այն լուսանկարները, որոնք արել է նախկինում Հայաստանում շրջելու ընթացքում։ Մրցույթի մեկ այլ մասնակից՝ Արման Մուսիկյանը, սկսել է ճամփորդել հատկապես մրցույթին մասնակցելու համար։ «Պարզեցի, որ լուսանկարելը շատ հետաքրքիր և սպորտային զբաղմունք է։ Սպորտային, որովհետև հուշարձաններ որոնելու ժամանակ ոտքով բավականին երկար ճանապարհ ես կտրում, հարկ եղած դեպքում նույնիսկ բարձրանում ժայռեր, ինչպիսին է, օրինակ, Հաղպատի Կայան բերդը»,- նշում է նա։
Արմանի կարծիքով մրցույթը սպորտային է նաև այն պատճառով, որ յուրաքանչյուր երկիր փորձում է իր լուսանկարների քանակով գերազանցել մյուսներին։ Արմանն ինքը շուրջ երեք հազար լուսանկար է արդեն բեռնել և դեռ շարունակում է ճամփորդել Հայաստանով ու լուսանկարել։
Մրցույթի մասնակիցներին խրախուսելու համար, հայաստանյան կազմակերպիչները ֆոտոզբոսանքներ են կազմակերպել Երևանում, Գորիսում, Շուշիում և Վանաձորում։ Այս միջոցառումների մասնակիցները փոքր խմբերով շրջում են իրենց քաղաքում, լուսանկարում պատմաճարտարապետական հուշարձաններ, ապա դրանք միասին բեռնում Վիքիպահեստ։ Վերջին ֆոտոզբոսանքը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 29֊ին՝ Գյումրիում։
«Վիքին Սիրում է Հուշարձաններ» մրցույթի ավարտին մնացել է ընդամենը մեկ շաբաթ, որից հետո մասնակից յուրաքանչյուր երկրում տեղական ժյուրին ընտրելու է այդ երկրի հաղթողներին, իսկ միջազգային ժյուրին այդ հաղթողների միջից ընտրելու է միջազգային հաղթողներին։ Կազմակերպիչներից Վաչագան Ղռաթյանը տեղեկացնում է, որ մրցույթի հայաստնյան մրցանակային ֆոնդը կազմում է 1,7 մլն դրամ, սակայն իրենք դեռ չեն որոշել, թե կոնկրետ ինչ մրցանակներ են տալու հաղթողներին։ Հայտնի է սակայն, թե ինչ մրցանակ է ստանալու միջազգային հաղթողը․ ուղևորություն Լոնդոն՝ «Վիքիմանիա» կոնֆերանսին մասնակցելու համար։
«Վիքին սիրում է հուշարձաններ»-ը Գինեսի գրքի կողմից ճանաչված է որպես աշխարհի խոշորագույն լուսանկարչական մրցույթ։ Այն ամեն տարի անց է կացվում սեպտեմբերի 1-30֊ը։ Հայաստանն այս տարի մրցույթին մասնակցում է առաջին անգամ։ «Վիքին սիրում է հուշարձաններ»-ի հայաստնյան կազմակերպիչն է «Վիքիմեդիա Հայաստան» հկ֊ն։ Գլխավոր աջակիցն է «Յուքոմ» ընկերությունը։ Մրցանակային ֆոնդի աջակիցն է «Վիքիմեդիա Հիմնադրամը»։

More than 170,000 photos were uploaded to Wikimedia Commons in the first 22 days of the international photo contest Wiki Loves Monuments. Roughly 10,000 of these images are photos of Armenian monuments, which makes Armenia 6th in the race of 53 countries by number of photographs. Poland is leading with roughly 27,000 photos, Germany is second with 22,000 photos. The contest will continue until 30 September.
To date, Armenia had 130 participants who photographed monuments and uploaded them to Wikimedia Commons. Arpine Andreasyan, one of the participants, says, it is such a pity that only a very little part of Armenian heritage can be found in the internet. "This is a great opportunity to improve that, to centre all these monuments in a place which gets a lot of attention". Most of the photographs Arpine uploaded to Wikimedia Commons were from her photo archive. Arman Musikyan, another participant of the contest, started to travel all around the country especially for Wiki Loves Monuments. "I found that photographing monuments is like practicing a sport," he says, "to get to a monument you often have to walk for hours, sometimes you need to climb a rock, like for instance the fortress Kayan in Haghpat".
According to Arman, the contest is also like a sport because of the competition between the countries: each one of them tries to get more photos than the others. Arman himself already uploaded roughly 3,000 photos and he still makes trips all around Armenia and makes photos.
Armenian coordinators of Wiki Loves Monuments have organized photowalks in Yerevan, Goris, Shushi and Vanadzor to encourage and help everyone who would like to contribute to the contest. Participants of these events walk around their cities, make photos of monuments and upload to Wikimedia Commons. The last photowalk will take place on 29 September in Gyumri.
Only one week is left till the end of the contest. In October, the winners of each country will be selected by a local jury. Then an international jury will select international winners of Wiki Loves Monuments. Vachagan Gratian, one of the Armenian organizers, informed that they have a budget of 1.7 million AMD for the awards, although they didn't decide yet what prices are exactly going to be. The award for the international winner is on the other hand already known: a trip to the Wikimania conference in London.
"Wiki Loves Monuments" is the largest photo contest in the world. It takes place every year on 1-30 September. Armenia joined the contest for the first time this year. Organizer of the contest in Armenia is Wikimedia Armenia. General sponspor is "Ucom". The awards funds is provided by Wikimedia Foundation.