էթիկայի հանձնաժողովը մերժել է Հերմինե Նաղդալյանի նկատմամբ վարույթ հարուցելու դիմումը
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը հայտնում է, որ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձաժողովը մերժել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանի և նրան փոխկապակցված անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերի և դրանց վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում հրապարակված տեղեկությունների համադրման և ուսումնասիրության նպատակով վարույթ հարուցելու մասին ԹԻՀԿ դիմումը՝ այն պատճառաբանությամբ, որ համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի, Հանձնաժողովը ՀՀ ԱԺ պատգամավորի նկատմամբ վարույթ հարուցելու իրավասություն չունի (հոդված 43):
Սակայն Հանձնաժողովի կողմից վկայակոչված օրենքի համապատասխան հոդվածը վերաբերում է շահերի բախման բացահայտման նպատակով վարույթի հարուցմանը, մինչդեռ ԹԻՀԿ-ն հայցել էր ոչ թե շահերի բախման բացահայտում, այլ հայտարարագրերի վերլուծություն և համադրում և դրա վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրում:
ԹԻՀԿ-ն հայցել էր նաև ստանալ Հանձնաժողովի պաշտոնական դիրքորոշումը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ ներգրավվածության և հանրային գնումների գործընթացներին նրանց ընկերությունների մասնակցության վերաբերյալ, ինչին հանձնաժողովը տվել է խուսանավող պատասխան՝ վկայակոչելով օրենսդրական կարգավորման «բավարար հստակությունը»:
«Միաժամանակ տեղեկացնենք, որ Հերմինե Նաղդալյանի կողմից օրինաստեղծ գործունեությունը ձեռնարկատիրական գործունեությանը զուգակցելը որպես ԱԺ պատգամավորի էթիկայի կանոնների խախտում ճանաչելու համար ԹԻՀԿ դիմել է ԱԺ Էթիկայի հանձնաժողով»,- հայտնում է ԹԻՀԿ-ը:

Комиссия по этике отклонила заявление о возбуждении производства в отношении Эрмине Нагдалян
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц отклонила заявление антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” о возбуждении производства с целью изучения деклараций об имуществе и доходах, а также опубликованных в СМИ сведений, касающихся вице-спикера Национального Собрания Эрмине Нагдалян и связанных с ней лиц. Комиссия, сославшись на ст.43 закона РА “Об общественной службе”, заявила, что не имеет права возбуждать производство в отношении депутата НС РА.
Однако указанная статья закона касается возбуждения производства с целью установления столкновения интересов, тогда как “Транспаренси Интернешнл” обратился с целью проведения анализа и сопоставления деклараций, а также предоставления соответствующей информации.
Антикоррупционный центр “Транспаренси Интернешнл” просил также изложить официальную позицию Комиссии относительно вовлеченности в бизнес высокопоставленных должностных лиц и участия принадлежащих им компаний в процессах общественных закупок. Комиссия, сославшись на “достаточную четкость” законодательного урегулирования, дала уклончивый ответ.
“Вместе с тем сообщаем, что для того, чтобы признать совмещение Эрмине Нагдалян законотворческой деятельности с предпринимательством нарушением норм этики депутата НС, “ТИ” обратился в комиссию по этике Национального Собрания”,- говорится в сообщении антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл”.