Հանրային խորհուրդը կքննարկի «Զվարթնոցի» հին շենքի հարցը
Վաղը` սեպտեմբերի 26-ին, ժամը 16:00-ին, Հանրային խորհրդի քաղաքաշինության և ճարտարապետության հարցերի ենթահանձնաժողովում կքննարկվի «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին շենքի (Կլոր շենք) հարցը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը վերջերս դիմել էր Հանրային խորհուրդ` տեղեկացնելով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Զվարթնոց» օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են օդանավակայանի առաջիկա 5 տարիների զարգացման խնդիրները, որի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել վերջնական գնահատական տալու հին ուղևորային համալիրի հետագա պահպանման կամ քանդման խնդրին:
Քաղավիացիայի վարչության կողմից Հանրային խորհրդին առաջարկվել էր համատեղ քննարկել հարցը, որպեսզի մինչև վերջնական որոշում կայացնելը հասկանալի լինեն այն գնահատականներն ու մոտեցումները, որոնք առկա են համալիրի նկատմամբ հանրության և ոլորտի մասնագետների կողմից:

Общественный совет обсудит вопрос старого здания аэропорта “Звартноц”
Завтра, 26 сентября, в 16.00 в подкомиссии по вопросам градостроительства и архитектуры Общественнго совета состоится обсуждение вопроса старого (круглого) здания аэропорта “Звартноц”.
Напомним, что недавно Управление гражданской авиации Армении обратилось в ОС в связи с тем, что правительство и управляющая компания аэропорта “Звартноц” ЗАО “Международные аэропорты – Армения” обсуждают вопрос развития аэропорта на ближайшие пять лет, в рамках которого возникла необходимость принять окончательное решение относительно того, сохранить или демонтировать старый пассажирский комплекс.
УГА предложило Общественному совету совместно обсудить этот вопрос, чтобы до принятия окончательного решения понять, каковы оценки и подходы к данному комплексу со стороны общественности и специалистов.