«Ժառանգություն»-ը պատասխան է պահանջում Սյունիքում ՌԴ ԱԴԾ-ի գործողությունների համար
«Ժառանգություն» կուսակցության մամուլի ծառայություը տեղեկացնում է, որ երեկ ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը (ԱԴԾ/ФСБ) խոչընդոտել է կուսակցության քարոզչական խմբի գործունեությունը Սյունիքի թիվ 38 ընտրատարածքում: Քարոզչական խմբի կազմում, համաձայն հաղորդագրության, եղել են Սյունիքի թիվ 38 ընտրատարածքում «Ժառանգության» կողմից որպես ԱԺ պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Սամվել Հայրապետյանը, ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը, շտաբի մամլո խոսնակ Դավիթ Հակոբյանը, ՀՀ այլ քաղաքացիներ:
«Առավոտյան Կապանից Մեղրի ճանապարհին ԱԴԾ աշխատակիցները կանգնեցրել և խուզարկել են «Ժառանգության» քարոզչախմբի երկու մեքենաները՝ առանց որեւէ հիմնավորման: Ընդ որում` մեքենաներին չեն թույլատրել շարունակել իրենց երթը, մինչև որ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը չի ներկայացրել իր պատգամավորական վկայականը, խմբի առաքելությունը՝ ԱԺ պատգամավորի թեկնածու Սամվել Հայրապետյանի նախընտրական քարոզչության շրջանակներում, և բացատրություններ պահանջել կատարվող գործողությունների համար, որից հետո ԱԴԾ-ականը ինչ-որ հեռախոսազանգ է արել եւ ապա թույլ տվել քարոզչախմբին շարունակել իր ճանապարհը: Ընդ որում` ռուս ԱԴԾ-ականները գործել են ոչ թե ՀՀ իրավապահների, այլ ՀՀ ՊՆ զինվորների ուղեկցությամբ»,- տեղեկացնում է «Ժառանգություն»-ը և ավելացնում, որ նույնը կրկնվել է նաև ետդարձի ճանապարհին:
«Նրանք վերստին մերժել են Զարուհի Փոստանջյանի պահանջը՝ հիմնավորելու իրենց գործողությունները: Ռուս ԱԴԾ-ականները գործել են կոպիտ եւ անհարգալից պահվածք դրսեւորել թե ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի եւ թե խմբի մյուս անդամների՝ ՀՀ քաղաքացիներ հանդեպ: Միջադեպի ամբողջ ընթացքը նկարահանել է Սամվել Հայրապետյանի նախընտրական շտաբի մամլո խոսնակ Դավիթ Հակոբյանը: Սակայն ԱԴԾ-ականը փորձել է խլել նրա տեսախցիկը և կոտրել այն: Հետագայում դեպքի վայր ժամանած մի բարձրաստիճան ԱԴԾ-ական՝ ոմն գնդապետ Միրզոև Զարուհի Փոստանջյանից ներողություն է խնդրել իր ստորադասի կատարած արարքի համար, հիմնավորել ՌԴ ԱԴԾ-ի գործողությունները ինչ-որ իրանցի թմրագործակալի փնտրման աշխատանքներով և առաջարկել ներքին կարգով փոխհատուցել կոտրված տեսախցիկի արժեքը: Սակայն Զարուհի Փոստանջյանը հրաժարվել է առաջարկվող գումարից եւ պնդել, որ այն պետք է վճարվի դատական կարգով՝ ՀՀ օրենքներով նման հանցագործության համար նախատեսված պատժին զուգահեռ»,- մանրամասնվում է հաղորդագրության մեջ:
Դեպքից հետո Զարուհի Փոստանջյանը պատրաստվում է հաղորդում տալ հանցագործության մասին:
«Մենք դիտարկում ենք այս միջադեպը որպես կոպիտ արտաքին միջամտություն ՀՀ ներքաղաքական գործընթացներին, որը տեղի է ունենում ՀՀ իշխանությունների՝ Հանրապետական կուսակցության եւ անձամբ դե ֆակտո նախագահ Սերժ Սարգսյանի թողտվությամբ, եթե ոչ անմիջական մեղսակցությամբ: Այն ևս մեկ անգամ ի ցույց դրեց ընտրությունները կեղծած և իշխանությունը բռնազավթած խմբակի անկարողությունը ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը: Հայաստանում Ռուսաստանի իշխանություններից պահանջում ենք պաշտոնապես ներողություն խնդրել եւ բացատրություններ տալ այս անընդունելի միջադեպի կապակցությամբ, իսկ ՀՀ իրավապահ եւ դատական մարմիններից՝ համապատասխանաբար հետաքննել այս միջադեպը եւ պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին»,- տեղեկացնում են «Ժառանգություն» կուսակցության անդամները:

“Наследие” требует ответа за действия ФСБ РФ в Сюнике
Пресс-служба партии “Наследие” распространила сообщение, в котором говорится, что Федеральная служба безопасности (ФСБ) РФ препятствовала деятельности агитационной группы партии в 38-ом избирательном округе Сюника. Согласно сообщению, в составе агитгруппы были выдвинутый “Наследием” кандидатом в депутаты в 38-ом округе Самвел Айрапетян, депутат Национального Собрания Заруи Постанджян, пресс-секретарь предвыборного штаба Давид Акопян, другие граждане РА.
“Утром по дороге из Капана в Мегри сотрудники ФСБ без каких-либо обоснований остановили и обыскали две машины агитгруппы “Наследия”. При этом машинам не разрешали продолжить путь до тех пор, пока депутат НС Заруи Постанджян не показала депутатское удостоверение и не потребовала объяснений по поводу осуществляемых действий. После этого сотрудник ФСБ позвонил кому-то по телефону и только потом разрешил агитгруппе ехать дальше. При этом представители ФСБ действовали в сопровождении не правоохранителей РА, а солдат Министерства обороны РА”,- сообщает партия “Наследие”, отмечая, что аналогичная ситуация повторилась на обратном пути.
“Они вновь отклонили требование Заруи Постанджян обосновать свои действия. Представители ФСБ России действовали грубо и проявили неуважительное отношение как к депутату НС Заруи Постанджян, так и к другим гражданам Республики Армения. Пресс-секретарь предвыборного штаба Самвела Айрапетяна Давид Акопян снимал весь ход инцидента на видеокамеру. Однако фээсбэшник попытался отнять у него и разбить видеокамеру. В дальнейшем на место происшествия прибыл высокопоставленный представитель ФСБ – некий полковник Мирзоев, который принес извинения Заруи Постанджян за поступок своего подчиненного, обосновал действия ФСБ РФ работами по поимке иранского наркодилера и предложил во внутреннем порядке компенсировать стоимость сломанной видеокамеры. Однако Заруи Постанджян отказалась от предлагаемой суммы, настояв на том, что она должна быть выплачена в судебном порядке параллельно наказанию, предусмотренному для такого преступления законами РА.
После этого инцидента Заруи Постанджян намерена представить сообщение о преступлении.
“Мы рассматриваем этот инцидент как грубое внешнее вмешательство во внутриполитические процессы РА, которое происходит с попустительства, если не по непосредственной вине Республиканской партии и лично де-факто президента Сержа Саргсяна. Произошедшее еще раз показало неспособность сфальсифицировавшей выборы и узурпировавшей власть группы обеспечить суверенитет Республики Армения. Мы требуем от властей России в Армении принести официальные извинения и представить объяснение по поводу этого неприемлемого инцидента, а от правоохранительных и судебных органов РА – расследовать этот инцидент и привлечь виновных к ответственности”,- подчеркивают члены партии “Наследие”.