ԲՀԿ-ական պատգամավորի ձկնաբուծարան մտնել չի թույլատրվում
Արարատի մարզի Մասիս քաղաքում գտնվող նախկին նավթաբազայի այս տարածքը արտաքինից լքվածի տպավորություն է թողնում: Միայն ներսում հսկայական գամփռի հաչոցներն են հուշում, որ տարածքն անտեսված չէ, և այնտեղ ինչ-որ գործող արտադրամաս կամ կառույց կա:
Մինչդեռ Մասիսում շատ արագ ցույց են տալիս այն, երբ հարցնում ես պատգամավոր Տիգրան Ստեփանյանի ձկնաբուծարանի մասին:
Մասիս քաղաքի վարչական տարածքի հենց այս փակ դռների հետևում էլ գործում  է ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ստեփանյանի ձկնաբուծարանը:
Երկաթե դարպասներին երկար բախեցինք, մինչև դրանք բացվեցին: Աշխատակիցները, ճշտելուց, թե ովքեր ենք և ինչի համար ենք եկել, և մուտքի դռան դիմաց երկար սպասեցնելուց հետո պատասխանեցին, որ չեն կարող մեզ ընդունել և պատասխանել մեր հարցերին:
Ձկնաբուծարանի տնօրենը պատգամավորի եղբայրն է` Հարություն Ստեփանյանը, որը մեր այցելության ժամանակ տեղում չէր: Համենայնդեպս, մեզ աշխատակիցներն այդպես ասացին:
Աշխատակիցներից մեկը հպանցիկ ասաց, որ ունեն արտեզյան 3 հոր և 20-ից ավել ջրավազան: Աճեցրած ձուկը սպառում են հանրապետությունում:
Հարություն Ստեփանյանը, ըստ ՀՀ ԲՆ ջրթույլտվություների 2010թ. ցուցակի, արտեզյան մեկ հորի թույլտվություն ունի` վայրկյանում 66 լիտր թողունակությամբ: Ըստ ամենայնի, պատգամավորը կարողացել է ևս երկու արտեզյան ջրի հորատանցք բացել վերջին 3 տարիների ընթացքում և ընդլայնել իր տնտեսությունը:
Հարևանությամբ գտնվող տարածքներից անզեն աչքով երևում է, որ պատգամավորի ձկնաբուծական տնտեսությունը բնավ էլ փոքրերից չէ: Մինչդեռ այս տարվա մայիսին վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ պատգամավոր Տիգրան Ստեփանյանը սնանկ էր ճանաչվել «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկում ունեցած վարկային պատրավորությունները չկատարելու պատճառով: Իհարկե, ձկնաբուծարանն իր անունով չէ և նրա եկամուտների մեջ չէր երևա:
Պատգամավոր Ստեփանյանից պարզաբանումներ ստանալ չհաջողվեց. նրա հեռախոսահամարը անհասանելի էր, իսկ ԱԺ նիստերին պատգամավորը հազվադեպ է լինում:

Вход на территорию рыбоводческого хозяйства депутата от ППА воспрещен
Территория бывшей нефтебазы в городе Масисе (Араратская область) на первый взгляд кажется заброшенной. Лишь раздавающийся по ту сторону лай огромных овчарок подсказывает, что на этой территории действует какой-либо цех или какая-либо организация.
Однако стоит спросить в Масисе, где находится рыбоводческое хозяйство Тиграна Степаняна, как люди сразу показывают в сторону бывшей нефтебазы.
Именно за этими закрытыми дверями развернул свой бизнес депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Тигран Степанян.
Мы долго стучали в железные ворота, пока их не открыли. Работники, узнав, кто мы и для чего пришли, сказали, что не могут принять нас и ответить на наши вопросы.
Директором рыбоводческого хозяйства является брат депутата Арутюн Степанян, который в момент нашего прихода отсутствовал. Во всяком случае так нам сказали работники. Один из них вскользь сообщил, что в хозяйстве имеются 3 артезианских колодца и более 20 водоемов. Выращенную рыбу реализуют в Армении.
Между тем Арутюн Степанян, согласно списку Минэкологии РА за 2010 г., имеет разрешение на один артезианский колодец. По всей видимости, за последние три года депутат сумел пробурить еще два колодца и расширить свое хозяйство.
Даже невооруженным глазом видно, что рыбоводческое хозяйство Степаняна отнюдь не из маленьких. Между тем в мае этого года по решению суда депутат НС Тигран Степанян был признан банкротом из-за невыполнения кредитных обязательств перед банком “ВТБ Армения”. Конечно, рыбоводческое хозяйство записано не на его имя, а значит нигде не значится, что он получает прибыль.
Получить разъяснения у Т.Степаняна нам не удалось – его мобильный был недоступен, а на заседаниях парламента он появляется редко.