«Հարավկովկասյան երկաթուղիների» պարզաբանումները «Հրազդան» կայարանի աշխատողների ակցիայի կապակցությամբ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հաղորդագրություն է տարածել` այսօր «Հրազդան» կայարանի աշխատակիցների մի մասի կողմից նախաձեռնած ակցիայի կապակցությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
««Հրազդան» կայարանի աշխատակիցների մի մասի կողմից նախաձեռնած ակցիայի կապակցությամբ Հայտնում ենք, որ այս միջադեպի առիթ էր հանդիսացել կայարանապետ Ա. Ստեփանյանի գործողությունները, ում սեպտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի պատճառով առաջարկվել է այլ պաշտոնի տեղափոխել:
Սեպտեմբերի 1-ին ժամը 15:00-ին «Հրազդան» կայարանում տեղի էր ունեցել մահվան ելքով դժբախտ պատահար: Կայարանի հերթապահ Ա.Խաչատրյանը, լքելով իր աշխատատեղն, իր գործընկեր Ս.Սիրունյանի հետ կայարանամերձ հրապարակում որոշել էր ստուգել անձնական ավտոմեքենայի արգելակները: Արդյունքում, ղեկին գտնվող Ս.Սիրունյանը վրաերթի ենթարկեց Ա.Խաչատրյանին, ով ընկնելով գլխի վնասվածք էր ստացել և մահացել:
Այս միջադեպի հետ կապված իրականացված ստուգումների արրդյունքում կայարանում բացահայտվել էր աշխատանքի պաշտպանության և անվտանգության նորմերի ոչ բավարար մակարդակ: Բացահայտվեց նաև, որ կայարանի պետը չէր իրականացնում իր աշխատանքային պարտականությունները:
Սակայն հաշվի առնելով կայարանապետ Ստեփանյանի երկարամյա աշխատանքը երկաթուղային համակարգում՝ նրան առաջարկվել է անցնել այլ աշխատանքի:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հարկ է համարում պարզաբանել, որ.
1. Աշխատանքի պաշտպանության և անվտանգության նորմերի խախտումները և Ստեփանյանի կողմից իր աշխատանքային պարտականությունների չկատարումն արձանագրված են միջադեպի պատճառների ուսումնասիրության համար ստեղծված հատուկ հանձնաժողովի կողմից:
Կայարանապետին զբաղեցրած պաշտոնից տեղափոխվելու առաջարկը պայմանավորված է սեպտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած միջադեպով, որի պատճառով կարգապահական պատասխանատության ենթարկվեց ոչ միայն Ստեփանյանը, այլ նաև մի շարք այլ ղեկավարներ:
2. Աշխատավարձի բարձրացման հետ կապված հայտնում ենք, որ ՀԿԵ-ում միջին ամսեկան աշխատավարձը կազմում է 195 000 դրամ: Համամատության համար հիշեցնենք, որ Հայաստանում միջին աշխատավարձը 2013 թվականի օգոստոսին կազմել է 149 725 դրամ:
Բացի այդ, աշխատավարձի ծավալը ՀԿԵ-ում պարբերաբար ինդեքսավորվում է: Օրինակ, 2013 թվականի օգոստոսին արձանագրվել է 11%-նոց աճ 2012-ի նույն ամսվա հետ համեմատ:
«Հրազդան» կայարանում միջին ամսեկան աշխատավարը կազմում է 150 000 -180 000 դրամ (առանց հարկման):
Միևնույն ժամանակ Հրազդան-Կաքավաձոր-Մեղրաձոր միավորված կայարանի բեռնատար աշխատանքների ծավալները հունվարճօգոստոսին կազմեցին 1156 վագոն՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցված 1663 վագոնի դիմաց, որի մեջ Հրազդան կայարանի մասը կազմում է միայն 14,1%: Իսկ աշխատավարձի 11%-նոց աճի պարագայում կայարանի աշխատանքը կրճատվել է 30%-ով:
Այսպիսով, կայարանի կողմնապահ աշխատողների կողմից այսօր ներկայացված պահանջները անհիմն են և ուղղված են միայն սեփական անձերի հանդեպ հետաքրքրություն առաջացնելուն»:

Разъяснения ЗАО «ЮКЖД» относительно акции части сотрудников станции «Раздан»
Относительно имевшей место 26.09.2013 года акции протеста сотрудников станции «Раздан» ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» сообщает, что поводом к данному инциденту стали действия начальника станции Степаняна А.Н., которого планируется перевести на другую должность из-за несчастного случая со смертельным исходом 1 сентября.
1 сентября в 15:00 на станции Раздан произошел несчастный случай со смертельным исходом с дежурным по станции Хачатряном А.А., который оставив рабочее место, вместе со своим коллегой Сируняном С.М. занялся проверкой тормозов личного автомобиля на привокзальной площади. В результате, сев за руль автомобиля, Сирунян С.М. сбил стоявшего перед машиной Хачатряна А.А., который упав, ударился головой об асфальт, потерял сознание и впоследствии скончался.
После проведения проверок в связи с данным инцидентом был выявлен недостаточный уровень охраны труда и соблюдения норм безопасности на станции Раздан. Также установлено, что начальник станции Степанян А.Н. не выполнял своих должностных обязанностей в полном объеме.
Однако, учитывая многолетнюю работу начальника станции и руководствуясь морально-этическими соображениями, ему было предложено перейти на иную должность.
В связи с вышеизложенным ЗАО «ЮКЖД» считает необходимым пояснить, что:
1. Нарушения норм охраны труда и безопасности, невыполнение Степаняном своих должностных обязанностей были зафиксированы специально сформированной для изучения ситуации комиссией.
Предложение начальнику станции сменить занимаемую должность обусловлено произошедшим 1 сентября инцидентом, в связи с чем к дисциплинарной ответственности был привлечен не только Степанян, но и ряд других руководителей.
2. Относительно требований повышения заработной платы сообщаем, что размер среднемесячной заработной платы по ЮКЖД составляет 195 000 драмов. Для сравнения отметим, что среднемесячная заработная плата по республике составляет 149 725 драмов.
Помимо этого в ЗАО «ЮКЖД» периодически проводится индексация заработных плат. Например, в августе 2013 года был зарегистрирован 11%-ный рост оплаты труда по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
На станции Раздан данный показатель (без вычета налогов) составляет от 150 000 до 180 000 драмов.
При этом, объем грузовых работ объединенной станции Раздан-Какавадзор-Меградзор в январе-августе 2013 года составил 1156 вагонов против 1663 вагонов за аналогичный период 2012 года. При этом, доля станции Раздан составила лишь 14,1% от общего объема работы. На фоне 11%-ного роста заработной платы объем работы станции сократился более чем на 30%.
Таким образом, выдвинутые сегодня требования ангажированной части сотрудников станции являются необоснованными и нацелены исключительно на привлечение внимания к своим персонам.