ԱԱԾ պետի «հարցը» չքննելու վերաբերյալ
Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Գորիկ Հակոբյանի կողմից էթիկայի կանոնների խախտումը բացահայտելու նպատակով վարույթ հարուցելու մասին «Թրանսփարեսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) դիմումը մերժվել է ՀՀ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձաժողովի կողմից այն պատճառաբանությամբ, որ դիմումում բարձրացված հարցի համակողմանի ուսումնասիրության, տվյալ դրվագի բոլոր փաստական հանգամանքները հաշվի առնելու և վարութ հարուցելու համար Հանձնաժողովը պետք է ստանա նշված ակցիա անցկացնողների խմբի կամ նրանցից որևէ մեկի դիմումը:
ԹԻՀԿ-ն, չհամաձայնելով Հանձնաժողովի դիրքորոշմանը, հարկ է համարում նկատել, որ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 44-րդ հոդվածի համաձայն Հանձնաժողովը էթիկայի կանոնների խախտման վերաբերյալ վարույթ կարող է հարուցել որևէ անձի դիմումի հիման վրա, ինչը նշանակում է, որ վարույթ հարուցելու դիմում կարող են ներկայացնել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձինք:
Հիշեցնենք, որ ԹԻՀԿ-ն ս.թ սեպտեմբերի 5-ին՝ ՀՀ կառավարության հերթական նիստի օրը, կառավարության շենքի դիմաց անցկացվող քաղաքացիների բողոքի հերթական ակցիայի ժամանակ, ակցիա անցկացնող ցուցարարներից մեկի աղաղակներին ի պատասխան, ԱԱԾ պետ Գորիկ Հակոբյանն արձագանքել էր «Էշ ա, արա', ի՞նչ ես գոռում, ա'յ ոչխար» արտահայտությամբ, ինչը ֆիքսել են որոշ լրատվամիջոցներ:

Об отказе обсудить “вопрос” начальника СНБ
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц РА отклонила заявление антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” об установлении нарушения правил этики со стороны начальника Службы национальной безопасности Горика Акопяна. Согласно представленной мотивировке отказа, для всестороннего изучения поднятого вопроса, учитывания всех фактических обстоятельств данного эпизода и возбуждения производства Комиссия должна получить заявление группы организаторов данной акции или одного из них.
“Транспаренси Интернешнл”, не соглашаясь с позицией Комиссии, считает нужным отметить, что в соответствии со ст.44 закона РА “Об общественной службе” Комиссия может возбудить производство по факту нарушения правил этики на основе заявления любого лица, а это означает, что заявление о возбуждении производства могут представить как физические, так и юридические лица.
Напомним, что 5 сентября с.г. во время акции протеста граждан перед зданием правительства, где проходило очередное заседание кабмина, начальник СНБ Горик Акопян в ответ на крики одного из участников акции отреагировал следующим образом: “Вот осел, а. Что ты кричишь, баран!”, что зафиксировали некоторые СМИ.