Անարժանապատիվ լռության գինը
Եթե տեղեկատվությունը չի հերքվում, նշանակում է այն հավաստի է: Այս սկզբունքից ելնելով ստացվում է, որ կառավարությունն անուղղակիորեն հաստատում է փաստը, որ սեպտեմբերի 25-ին Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհը հսկել են զինված ռուս սահմանապահները, որոնց հանձնարարված է եղել իրականացնել օպերատիվ փնտրողական աշխատանքներ` գտնելու քրեական հանցագործությունների մեջ կասկածվող ինչ-որ անձանց:
Ոչ ՀՀ կառավարությունը, ոչ ազգային անվտանգության ծառայությունը և ոչ էլ ոստիկանությունն անցած օրերին այդպես էլ չպարզաբանեցին, թե իրավական ի՞նչ հիմքով, ո՞ւմ հանձնարարությամբ և ինչո՞ւ է բացառապես Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանների հսկողությունն իրականացնելու իրավազորություն ունեցող ռուս սահմանապահներին իրավունք վերապահվել կանգնեցնել ՀՀ քաղաքացիների ավտոմեքենաները երկրի տարածքում, ստուգել փաստաթղթերը և առհասարակ որևէ ձևով անհանգստություն պատճառել սեփական երկրում իրենց ազատ երթևեկի իրավունքն իրացնող մարդկանց:
ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության Հայաստանի վարչության տարածած պարզաբանման մեջ, որով նրանք փորձում էին բացատրել սեպտեմբերի 25-ին Մեղրիի տարածաշրջանում նախընտրական քարոզարշավ իրականացնող «Ժառանգություն» կուսակցության ավտոմեքենաները կանգնեցնելու, ստուգումներ կատարելու և տեսախցիկը ջարդելու մասին այդ կուսակցության արած հայտարարությունները, նշվում է, թե այդ օպերացիան իրականացվել է Հայաստանի իրավապահ մարմինների հետ միասին: Սա առնվազն նշանակում է, որ ռուսների հետ ճանապարհին պարեկություն պետք է անեին նաև հայայստանյան զինված ուժերը կամ ոստիկանությունը: Մինչդեռ ռուս զինվորների հետ, ինչպես պնդում է «Ժառանգությունը», այդ պահին գոնե Հայաստանի իրավապահ մարմինների որևէ ներկայացուցիչ չի եղել:
Առնվազն տարօրինակ է, որ կուսակցությանը պատասխանելու իրավունքն իրեն վերապահել է ՌԴ ԱԴԾ-ն, այլ ոչ թե հայկական կողմը, ինչը թույլ է տալիս անել երեք հնարավոր հետևություն:
Առաջին` ռուս սահմանապահները գործել են ինքնուրույնաբար` առանց իրենց գործողությունները հայկական կողմի հետ համաձանեցնելու, և հենց դրանից անտեղյակությունն էլ հանդիսանում է կառավարության կամ լիազոր պետական մարմինների քար լռության պատճառը: Երկրորդ, որը թվում է ավելի հավանական, ռուսները գործել են հայկական կողմի գիտությամբ և իրականացրել են ինչ-որ օպերացիա, որը կարող էր առնչվել ոչ թե Հայաստանի, այլ միայն Ռուսաստանի շահերին: Այս իմաստով ինչ-որ հանցագործների բռնելու մասին հավաստիացումները պարզապես շղարշ են` թաքցնելու համար շատ ավելի կարևոր իրողություններ կամ հանգամանքներ: Եվ երրորդ` գուցե հայկական կողմն իսկապես որոշել է ռուսներին պատվիրակել մի քանի հանցագործների փնտրման ու վնասազերծման գործը: Բայց այդ դեպքում նաև պետք է ընդունենք,որ հայաստանյան իրավապահ և ազգային անվտանգության համակարգերը ցուցադրել են իրենց անկարողությունն ու անարդյունավետությունը:
Երեք տարբերակների դեպքում էլ հայկական կողմի պահվածքը որևէ տրամաբանության մեջ չի տեղավորվում, որովհետև երեքի դեպքում էլ գործ ունենք նախ գրեթե լիակատար անմեղսունակության , երկրորդ` անգործունակության և երրորդ` կամքի ու արժանապատվության բացակայության հետ: Ասել, թե դա սուվերեն պետական մարմինների պահվածք չէ, նշանակում է` չասել ոչինչ:
Պետական իշխանության այս լռությունը պայմանավորված է, թերևս, Ռուսաստանի նկատմամբ ձևավորված անասելի ահաբեկվածությամբ, որը գործնականում արդեն հանգեցնում է ռուսների ցանկացած որոշման, ցանկացած քայլի անվերապահ վավերացմանն անգամ սեփական երկրի տարածքում: Տվյալ դեպքում այդ վավերացումը կատարվում է տեղի ուենցած` իրականում շատ լուրջ միջադեպի նկատմամբ ցուցաբրվող արհեստական անտարբերությամբ ու լռությամբ: Իշխանությունն առաջնորդվում է, թերևս, այն մտածողությամբ, որ մեկնաբանել, առավել ևս որևէ կերպ որակել ռուս սահմանապահների գործողությունները, նշանանակում է հանդգնել մեկնաբանել Կրեմլի կայացրած որոշումները կամ դուրս գալ նրա դեմ: Ռուսաստանի իշխանությունների աչքին հավատարմությունն ապացուցելու համար հնազանդ վասալի տպավորություն թողնելու, այդպիսով նրանց մոտ սեփական արժեքը բարձրացնելու այս մղումների արդյունքում, սակայն, տեղի է ունենում պետության և պետականության զգացողության արժեզրկում երկրի ներսում, սեփական ժողովրդի, հասարակության ընկալումներում: Որովհետև սովորական քաղաքացին արդեն սկսում է մտածել` եթե անգամ հանցագործ բռնելու գործն է վերապահվում ռուս սահմանապահներին, արդյոք հենց նրանցից չպետք է պահանջել, օրինակ, քրեական իրավիճակի վերահսկումը Հայաստանի տարածքում: Եթե այո, ապա միգուցե բնական է, որ ռուս սահմանապահների մտքով նաև անցնի հսկիչ անցագրային կետեր դնել և զինված պարեկություն սահմանել ոչ միայն Մեղրիի, այլ Հայաստանի բոլոր մայրուղիներում: Ո՞վ է նրանց խանգարելու:
Մամուլն արդեն գրել է, որ Ռուսաստանը որոշել է թե' տեխնիկապես և թե' մարդկային կոնտինգենտով էլ ավելի հագեցնել Գյումիում տեղակայված իր 102-րդ ռազմաբազան: Հաշվի առնելով Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը և այն փաստը, որ այդ գոտուն ամենամոտը հենց այս ռազմակայանն է, մամուլի նման հրապարակումները չեն թվում զուտ ենթադրություններ: Դա, ինչ խոսք, անուղղակի կերպով, զուտ հոգեբանական առումով, ավելացնում է հարավկովկասյան տարածաշրջանում և հատկապես ԼՂ հակամարտության գոտում հայկական կողմի անվտանգության երաշխիքները:
Սակայն, ինչպես հայտնի է, ռուսական ռազմաբազայի պահպանման ամբողջ ծախսը դրված է հայկական կողմի վրա: Այդ բազան պահպանվում է Հայաստանի քաղաքացիների վճարած հարկելի հաշվին և այդ պարտականությունը Հայաստանը կատարում է ամենայն բարեխղճությամբ: Եվ հիմա հարց է առաջանում, եթե ռուսները որոշել են ընդլայնել այդ բազան, ապա արդյո՞ք ավելացող ծախսերը ևս հոգալու է հայկական կողմը և որքանո՞վ է վերջինս պատրաստ դրան: Խոսքը վերաբերում է մի երկրի, որն ընդամենը օրեր առաջ, եվրոբոնդեր թողարկելով և նոր պարտքեր վերցնելով, արտաքին պարտքերը մարելու հույսին է մնացել` գրեթե 1 մլրդ դոլարով ավելացնելով արտաքին պարտքի բեռը: Էլ չենք խոսում կուտակած ներքին պարտքերի ու սոցիալական վիճակի շարունակական վատթարացման մասին: Ահա այս ամենի ֆոնին համարձակություն ունենալո՞ւ է արդյոք հայկական կողմը բարձրացնելու բազայի պահպանման այդ ծախսերը ռուսների հետ գոնե կիսելու հարցը: Մեղրի-Երևան ավտոճանապարհին ռուս սահմանապահների գործողոթյունները լռությամբ վավերացնելու, սեփական հասարակության մոտ առաջացած տարակուսանքը թոթափելու ցանկության բացակայությունը տալիս է այդ հարցի պատասխանը. Հայաստանը, թերևս, իր վրա է վերցնելու այնքան ծախս, որքան կպահանջի ռուսական կողմը և դա կանի առանց ծպտուն հանելու:
Սա այն գինն է, որ վճարվում է իշխանության իրական, իսկ պետության վիրտուալ անվտանգությունը ռուսների կողմից երաշխավորելու դիմաց:

Цена недостойного поведения
Если информация не опровергается, значит она достоверна. Исходя из этого принципа, можно считать, что правительство косвенно подтверждает тот факт, что 25 сентября автомагистраль Ереван-Мегри контролировалась вооруженными российскими пограничниками, которым было поручено провести оперативные поисковые работы с целью поимки лиц, подозреваемых в уголовном преступлении.
В минувшие дни ни правительство, ни Служба национальной безопасности, ни полиция Республики Армения так и не представили объяснений относительно того, на каком правовом основании, по поручение кого и почему российским пограничникам, имеющим полномочия на осуществление контроля исключительно за государственной границей Армения-Иран и Армения-Турция, было дано право останавливать на территории Армении машины граждан РА, проверять документы и вообще в какой-либо форме причинять беспокойство людям, реализующим свое право на свободное перемещение в собственной стране.
В сообщении армянского управления Федеральной службы безопасности РФ, в котором были представлены объяснения по поводу заявления партии “Наследие” о задержании автомашин с ее представителями, осуществлявшими 25 сентября предвыборную агитацию в Мегринском районе, проведения проверки и поломки принадлежащей “Наследию” видеокамеры, отмечается, что эта операция проводилась совместно с правоохранительными органами Армении. Это как минимум означает, что вместе с русскими патрулировать дорогу должны были и представители вооруженных сил или полиции РА. Между тем, как утверждает “Наследие”, никого из них, во всяком случае в тот момент, рядом с российскими военнослужащими не было.
По меньшей мере странно, что право ответить партии оставило за собой ФСБ РФ, а не армянская сторона, что позволяет сделать три возможных вывода.
Во-первых, российские пограничники действовали самостоятельно, без согласования своих действий с армянской стороной. И именно эта неосведомленность является причиной молчания, которое хранит правительство и полномочные государственные органы. Во-вторых, русские действовали с ведома армянской стороны и осуществляли некую операцию, которая затрагивала интересы не Армении, а только России. Эта причина кажется более вероятной. В таком случае заверения в поимке каких-то преступников – всего лишь ширма, цель которой скрыть более важные реалии или обстоятельства. И в-третьих, армянская сторона, возможно, действительно решила делегировать русских для поиска и обезвреживания нескольких преступников. Но в таком случае мы должны признать, что правоохранительная система и Служба национальной безопасности Армении продемонстрировали свою неспособность и неэффективность.
В случае всех трех вариантов поведение армянской стороны не укладывается в какую-либо логику, потому что во всех трех случаях мы имеем дело, во-первых, практически с полной недееспособностью, во-вторых, с бездействием и, в-третьих, с отсутствием воли и достоинства. Сказать, что это не поведение органов суверенного государства, значит ничего не сказать.
Молчание государственной власти обусловлено, пожалуй, сформированным в отношении России непередаваемым страхом, который на практике уже приводит к безоговорочному согласию на любой шаг русских даже на территории собственной страны. В данном случае это согласие проявляется в искусственном безразличии и молчании вокруг этого на самом деле очень серьезного инцидента. Власть, пожалуй, руководствуется подходом, согласно которому комментировать, а тем более каким-то образом квалифицировать действия российских пограничников значит осмелится комментировать решения Кремля или пойти против них. Однако в результате стремления доказать российским властям свою преданность и оставить впечатление покорного вассала и тем самым поднять в их глазах собственную значимость внутри страны, в восприятии собственного народа и общества происходит обесценивание государства и ощущения государственности. Потому что рядовой гражданин начинает рассуждать следующим образом: если даже дело поимки преступника передано российским пограничникам, значит, обеспечение, скажем, контроля за криминогенной ситуацией на территории Армении тоже следует требовать от них. Если да, то вполне естественно, что российским пограничникам может придти в голову создать пункты паспортного контроля и осуществлять вооруженное патрулирование не только в Мегри, но и на всех автомагистралях Армении. Кто им помешает?
Пресса уже писала о том, что Россия решила оснастить размещенную в Гюмри свою 102-ю базу и техническим оборудованием, и человеческим контингентом. Учитывая ситуацию на Ближнем Востоке, а также тот факт, что ближе всего к данной зоне расположена именно эта военная база, подобные публикации не кажутся только предположением. Это, что и говорить, чисто психологически увеличивает гарантии безопасности для армянской стороны в южнокавказском регионе и особенно в зоне нагорно-карабахского конфликта.
Но, как известно, все расходы на содержание российской военной базы возложены на армянскую сторону. Эта база содержится за счет налогов, уплачиваемых гражданами Армении, и свою обязанность наша страна выполняет крайне добросовестно.
Но сейчас напрашивается вопрос: если русские решили расширить свою базу, будет ли армянская сторона оплачивать и дополнительные расходы и в какой мере она готова к этому? Речь идет о стране, которая лишь несколько дней назад, выпустив евробонды и взяв новые долги, увеличила свой внешний долг почти на 1 млрд долларов. Мы уже не говорим о накопленных внутренних задолженностях и постоянно ухудшающемся социальном положении. И на фоне всего этого осмелится ли армянская сторона поднять хотя бы вопрос о разделении с русскими расходов на содержание их базы? Молчаливое согласие на действия российских пограничников на автомагистрали Мегри-Ереван, отсутствие желания устранить недоумение, возникшее в собственном обществе, дают ответ на этот вопрос: Армения, по всей видимости, возьмет на себя все те расходы, которые потребует российская сторона, и сделает это без единого возражения.
Это та цена, которую мы должны заплатить за предоставляемые русскими гарантии реальной безопасности власти и виртуальной безопасности государства.