«Հարավկովկասյան երկաթուղիների» անձնակազմի աշխատավարձը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 11%-ով
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ աշխատակիցների միջին ամսեկան աշխատավարձը վերջին մեկ տարվա ընթացքում ավելացել է 11%-ով: 2012 թվականի հունվար-օգոստոսին գրանցված 176 705 դրամի դիմաց՝ 2013 թվականի ութ ամիսների արդյունքներով միջին աշխատավարձի չափը հասել է 196 043 դրամի:
Միևնույն ժամանակ 2013 թվականի օգոստոսի արդյունքներով՝ երկաթուղայինների միջին ամսեկան աշխատավարձը կազմել է 192 238 դրամ՝ անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում արձանագրված 182 222 դրամի դիմաց: Այսպիսով՝ աճը կազմում է 7%:
Հարկ է նշել, որ ՀԿԵ անձնակազմի աշխատավարձի չափերն ու աճի տեմպերը գերազանցում են հանրապետական ցուցանիշները: Այսպես, միջին ամսեկան աշխատավարձը Հայաստանում հունվար-օգոստոսին կազմել է 145 795 դրամ, ինչը 3,7%-ով գերազանցում է 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները:
Իսկ 2013 թվականի օգոստոսին աշխատավարձն աճել է 5,1%՝ կազմելով 149 725 դրամ:
Ոչ պետական կազմակերպություններում միջին աշխատավարձի աճը 2013 թ. օգոստոսին՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 8,4 տոկոս, հասնելով 186 935 դրամի: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-օգոստոսին՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 6,1 տոկոս՝ մինչև 179 772 դրամ:
Աշխատավարձերի աստիճանաբար ավելացումը հանդիսանում է ՀԿԵ-ի սոցիալ քաղաքականության կարևորագույն մասերից մեկը: Այս քաղաքականությունը դիտվում է որպես ոչ թե ծախսային մեխանիզմ, այլ որպես ներդրում ապագա զարգացման գործում:
ՀԿԵ-ի սոցիալական քաղաքականությունը ներառում է տարաբնույթ ուսուցման, վերապատրաստման ծրագրեր, աշխատողների, նրանց ընտանիքների և վետերանների անվճար բուժսպասարկում, նրանց հանգստի կազմակերպում, ինչպես նաև բարեգործական ծրագրեր և մի շարք դպրոցների աջակցություն:
Երեխայի ծննդյան ժամանակ երկաթուղու աշխատակիցներին տրամադրվում է միանվագ դրամային աջակցություն նվազագույն աշխատավարձի 5-պատիկի չափով: Դրամական աջակցություն է ցուցաբերվում նաև երեխայի դպրոց ընդունվելիս, ինչպես նաև աշխատակիցների հոբելյանի կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում է ՀԿԵ-ն:

Заработная плата сотрудников ЗАО «ЮКЖД» за последний год возросла на 11%
Среднемесячная заработная плата сотрудников ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» за последний год возросла на 11%, увеличившись со 176 705 драмов (по итогам января-августа 2012 года) до 196 043 драмов по состоянию на аналогичный период 2013 года.
В то же время по итогам августа 2013 года размер среднемесячной заработной платы железнодорожников достиг 192 238 драмов против 182 222 драмов за тот же период прошлого года. Таким образом, рост заработной платы составил 7%.
Следует отметить, что размер и темпы роста заработной платы в ЮКЖД опережают республиканские показатели. Так, среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в январе-августе 2013 года составила 145 795 драмов, что превышает показатель аналогичного периода 2012 года на 3,7%.
А в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года размер зарплаты повысился на 5,1%, достигнув 149 725 драмов.
При этом, в негосударственных организациях рост зарплаты в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года составил 8,4% - до 186 935 драмов, а в январе-августе - 6,1% - до 179 772 драмов.
Последовательное повышение заработной платы железнодорожников является одним из основных компонентов социальной политики ЮКЖД, которая рассматривается Компанией не как затратный механизм, а как инвестиции в будущее успешное развитие.
Соцпрограмма ЮКЖД предполагает осуществление работ по нескольким направлениям и включает в себя, в частности, организацию обучения, подготовки, переподготовки и повышения квалификации сотрудников, бесплатное медицинское обслуживание сотрудников, их семей и ветеранов, организацию отдыха сотрудников и их детей, участие в благотворительных акциях, шефство над рядом школ.
Также сотрудникам железной дороги оказывается единовременная денежная помощь в размере 5 минимальных окладов при рождении ребенка, материальное поощрение выплачивается при поступлении ребенка в 1 класс, а также по случаю юбилея работника.