Համաներման առաջարկի բովանդակությունը «գաղտնազերծված» է
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քիչ առաջ դրական եզրակացություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 22-րդ տարեդարձի կապակցությամբ համաներում հայտարարելու մաuին ՀՀ նախագահի առաջարկությանը եւ խորհրդարանին առաջարկել է հարցը քննարկել հատուկ ընթացակարգով:
Պատգամավորները քիչ առաջ 104 կողմ, 0 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայներով հավանության արժանացրին մշտական հանձնաժողովի առաջարկը: Համաներման հարցը ԱԺ լիագումար նիստում քննարկվելու է այսօր:
Համաներման առաջարկի բովանդակությունն արդեն հրապարակվել է, եւ ուսումնասիրելով կարող ենք ասել, որ համաներումը տարածվելու է նաեւ ՀԱԿ ակտիվիստ Տիգրան Առաքելյանի վրա, ով մեղադրվում է խուլիգանության, իր ծառայողական պարտականությունները կատարող իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետ, 316 հոդվածի 1-ին և 2-րդ մաս): Այդ հոդվածներով սահմանափակում նախատեսված չէ:

Содержание предложения об амнистии “рассекречено”
Немногим ранее постоянная комиссия по государственно-правовым вопросам Национального Собрания представила положительное заключение по предложению президента РА объявить амнистию в связи с 22-ой годовщиной независимости Республики Армения и предложить парламенту рассмотреть вопрос по особой процедуре.
Несколько минут назад депутаты 104-мя голосами “за” и при двух воздержавшихся одобрили предложение постоянной комиссии. Вопрос объявления амнистии будет обсужден на сегодняшнем пленарном заседании НС.
В соответствии с содержанием предложения президента РА, которое уже опубликовано, амнистия распространится также на активиста Армянского национального конгресса Тиграна Аракеляна, который обвиняется в хулиганстве – применении неопасного для жизни или здоровья насилия в отношении исполняющего служебные обязанности представителя власти (пп.1 и 2 ч.3 ст. 258, чч.1 и 2 ст.316 УК РА). Ограничение по этим статьям не предусмотрено.