Ոստիկանական ձեւականություն
Անցյալ տարվա հոկտեմբերին ոստիկանությունը Ծաղկաձորում երկօրյա համաժողով էր կազմակերպել իր ծառայակիցների եւ լրագրողների համար: «Խնդրում եմ` օգնեք մեզ, խթանեք մեր աշխատանքը… Մենք ձեր եղբայրներն ենք, մենք ուրիշը չենք»,- դիմելով լրագրողներին` ասաց Վլադիմիր Գասպարյանը:
Հայաստանի անկախացումից ի վեր՝ լրագրողների նկատմամբ տասնյակ բռնարարքներ, հանցագործություններ են կատարվել, սակայն դրանց ճնշող մեծամասնությունն անհետեւանք է մնացել. մեղավորներն այդպես էլ չեն պատժվել: Այն հատուկենտ գործերը, որոնք բացահայտվել են և հասել դատարան, իրականում միայն որոշակի վերապահումներով կարելի է համարել բացահայտված:
Վլադիմիր Գասպարյանը նմանատիպ չբացահայտված գործերի մեծ ժառանգություն է ստացել: «Արդյոք անդրադարձե՞լ եք այդ գործերին»,- վերոնշյալ համաժողովից հետո ոստիկանապետին հարցրեց «Հետքը»:
«Չեմ անդրադարձել, մտքովս չի անցել, բավականին շատ բաներ կան»,- ասաց Գասպարյանը եւ ոստիկանության լրատվության վարչության պետին հանձնարարեց այդ գործերի մասին իրեն հիշեցնել: «Երբ մյուս հանցագործությունները բացահայտենք, դրան անդրադառնալը, կանդրադառնանք»,- հավելեց Վլադիմիր Գասպարյանը:
Սա, թերևս, ոստիկանապետի շուրթերով ասված ամենաանկեղծ բնութագրումն էր. լրագրողների դեմ կատարվող հանցագործությունների բացահայտումը մեր երկրում մղված է ամենահետին պլան: Ոստիկանության ղեկավարները փոխվում են, իսկ պատկերը տարիներ շարունակ մնում է նույնը: Ինքը՝ Վլադիմիր Գասպարյանը, «Հետքի» հետ նշյալ զրույցում նաեւ նկատեց, որ իր պաշտոնավարման ժամանակ լրագրողների նկատմամբ բռնարարքներ «հլը որ չկան»: Նրա խոսքերում ամենատեղին կիրառվածը «հլը» բառն էր, ինչը փաստեց ժամանակը:
Առհասարակ, Հայաստանում լրագրողների մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու, նրանց նկատմամբ բռնություններ կիրառելու հիմնական դեպքերը գրանցվում են ընտրությունների ժամանակ: Այս առումով ընթացիկ տարին բացառություն չէր. փետրվարին նախագահի, մայիսին՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններ էին:
«Ընտրական» ոտնձգություններ
Փետրվարի 18-ին՝ ՀՀ նախագահի ընտրությունների օրը, «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ում պրակտիկա անցնող Նարինէ Իսմայիլին, որպես «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ դիտորդ, եւ «Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» ՀԿ ներկայացուցիչ, լրագրող Արտակ Համբարձումյանը բարձրաձայնեցին Արարատի մարզի 17/05 ընտրատեղամասում կատարված լցոնման մասին. 25-ից 30 երիտասարդ մտել էին ընտրատեղամաս, մի քանի հոգով դիտորդին եւ լրագրողին հրել պատի մոտ եւ բռնել նրանց ձեռքերը, որպեսզի վերջիններս չկարողանան լուսանկարել կամ տեսաձայնագրել կատարվելիքը՝ լցոնման գործընթացը:
Սահմանադրական դատարանն այս ընտրատեղամասում գրանցված ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչեց: Հարուցվեց քրեական գործ, որը քննում էր Հատուկ քննչական ծառայությունը: Նախաքննության ընթացքում Նարինէ Իսմայիլին «Հետքին» պատմեց իրավապահների կողմից իր դեմ կիրառվող ճնշումների մասին, դրա հետ կապված հայտարարություն տարածեց «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ-Հայաստան» ՀԿ-ն, իսկ ԱՄՆ դեսպան Հեֆերնը հայտարարեց, որ գործին հետեւում է մեծ ուշադրությամբ:
Քննիչ Գորիկ Հովակիմյանը քրեական գործից անջատեց առանձին մաս եւ մեղադրանք առաջադրեց Արտաշատի քաղաքապետ Գագիկ Մուրադյանի որդուն՝ 27-ամյա Սերգեյին: ՀՔԾ-ն հիմնավորված համարեց, որ վերջինս ընտրությունների օրը, լինելով գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի վստահված անձը, մի խումբ անձանց հետ մտել է 17/05 ընտրատեղամաս, բռնություն գործադրել ընտրություններին որպես դիտորդ մասնակցող Նարինէ Իսմայիլի նկատմամբ, նրան զրկել շարժվելու, լուսանկարելու կամ տեսաձայնագրելու հնարավորությունից` խոչընդոտելով վերջինիս լիազորությունների իրականացմանը:
«Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն` Սերգեյ Մուրադյանը նաև օժանդակել է ինքնությունը չպարզված անձին քվեատուփի մեջ քվեաթերթիկներ լցնելուն»,- նշված էր գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունում:
Սակայն արդեն դատավարության ընթացքում դատախազ Հարություն Հարությունյանը հայտարարեց ամբաստանյալի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելուց հրաժարվելու մասին՝ կատարված հանցագործությանը նրա մասնակցությունն ապացուցված չլինելու հիմքով:
Այսպիսով, ամիսներ անց՝ հուլիսի 26-ին, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանը Գագիկ Սարգսյանի նախագահությամբ քաղաքապետի որդուն՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության իրավական փորձաքննության բաժնի առաջին կարգի մասնագետ Սերգեյ Մուրադյանին ճանաչեց անպարտ և արդարացրեց: Իսկ քրեական գործի մյուս մասի վարույթը ՀՔԾ-ն կասեցրեց՝ հանցագործությունը կատարած անձի ինքնությունը հայտնի չլինելու պատճառով:
Փետրվարի 18-ի ընտրությունների օրը Արարատի մարզի թիվ 17/01 ընտրատեղամասում վստահված անձանց կողմից իր մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու մասին բարձրաձայնել էր «Իրավունք» թերթի լրագրող Էլմիրա Մարտիրոսյանը: Իսկ Արտաշատի թիվ 17/04 ընտրատեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահ, Արարատի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Տիգրան Վիրաբյանը խոչընդոտել էր «New York Institute of Fotography»-ի թղթակից Ծովինար Նազարյանի աշխատանքին՝ լրագրողի հասցեին օգտագործելով «հիստերիկի նման» արտահայտությունը եւ սպառնալով, որ «կտա, կսպանի»:
Նույն օրը asparez.am եւ aravot.am կայքերը տեղեկացրին, որ սպառնացել են Գյումրու թիվ 35/22  ընտրատեղամասում ընտրությունները լուսաբանող լրագրողներ Մարինե Պետրոսյանին եւ Նունե Արեւշատյանին։ «168.am»-ն ու «aravot.am»-ը նաեւ հայտնեցին, որ Երեւանի Նորագյուղ թաղամասում գտնվող թիվ 9/27 եւ 9/28 ընտրատեղամասերում խոչընդոտել են լրագրողներ Մարինե Մարտիրոսյանի եւ Հռիփսիմե Ջեբեջյանի աշխատանքին։ Բայց թվարկված դեպքերից եւ ոչ մեկով գործը հետաքննությունից այն կողմ չանցավ՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով:
Ոստիկանությունը հանցակազմ չգտավ նաեւ «Հրապարակ» եւ «Ժամանակ» օրաթերթերի լրագրողներ Գայանե Սարիբեկյանի ու Մարինե Խառատյանի հետ կատարված փաստով: Նախագահի ընտրության օրը Երևանի Մետաքս թաղամասում՝ ՀՀԿ-ի շտաբի մոտ, վերջիններս նկատել էին շուրջ 10-15 տղամարդու: Երբ լրագրողները մոտեցել էին, որ ճշտեն, թե ինչ է կատարվում ներսում, հավաքվածները վիրավորել ու հայհոյել էին նրանց, փորձել խլել լուսանկարչական ապարատն ու ձայնագրիչները:
Հատուկ քննչական ծառայությունում առերեսման ժամանակ պարզվել էր, որ լրագրողների աշխատանքն ակտիվորեն խոչընդոտողը եղել էր կապի եւ տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի կրտսեր եղբայրը՝ Հակոբ Բեգլարյանը, ով զբաղվում է շինանյութի բիզնեսով: Բայց մարտի 15-ին ՀՔԾ-ն գործի վարույթը կարճեց։
Իրավիճակը չփոխվեց նաեւ Երեւանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ: ՀՀԿ-ի ցուցակը գլխավորող Տարոն Մարգարյանի նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում ապրիլի 23-ին ilur.am կայքի լրագրող Հակոբ Կարապետյանը ենթարկվեց բռնության: Քաշքշելուց ու հարվածելուց բացի` վերջինիս մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտել էին նաեւ տեսախցիկը խլելով եւ տեսագրված ֆայլերը ջնջելով:
Ծառայողական քննության արդյունքներով ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի որոշմամբ նկատողություն հայտարարվեց դեպքի վայրում գտնվող, բայց կատարվածին չմիջամտած ոստիկանին, վերջինիս անմիջական ղեկավարին բաժին հասավ խիստ նկատողություն, իսկ ոստիկանության Նոր Նորքի բաժնի պետի ծառայության գծով տեղակալը զբաղեցրած պաշտոնից ազատվեց: Թվում էր, թե Երևանի ավագանու ՀՀԿ-ական անդամ Աշոտ Պապայանը պատժից չի խուսափի: Հենց նա էր իրադարձության «հերոսը»՝ լրագրողին հարվածողը: Ոստիկանությունը մոտ 2 ամսվա ընթացքում պարզեց, որ Պապայանի արարքում առկա են հանցագործության հատկանիշներ: Հունիսի 20-ին վերջինս հրապարակավ ցավ հայտնեց կատարվածի առթիվ եւ հայցեց ներողամտություն: Չորս օրից իրավապահները գործը կարճեցին՝ տուժողի հետ հաշտվելու հիմքով:
«Առանց հանցակազմի» լրագրողների գործունեությանը խոչընդոտելու դրվագներով հարուստ էր նաեւ մայիսի 5-ը՝ ավագանու ընտրությունների օրը: Ոստիկանությունն այդ օրը հաղորդում էր ստացել, որ Արաբկիրի 4/02 ընտրատեղամասում միկրոավտոբուսներով բնակիչներին բերում են քվեարկության, հանձնաժողովի ՀՀԿ-ական նախագահ Սամվել Գզլարյանը մերժել էր մեկնաբանություն տալ լրատվամիջոցներին, բղավել լրագրողների վրա, իսկ «Բարև Երևան» դաշինքի վստահված անձ Լալա Արզումանյանը հայտնել էր, որ հանձնաժողովի նախագահը խոչընդոտում է լրագրողների աշխատանքին: Հաղթանակ թաղամասում գտնվող 7/14 ընտրատեղամասում հանձնաժողովի նախագահ Սամվել Զախարյանը հրելով ընտրատեղամասից դուրս էր հանել «Հետքի» լրագրողին: Թիվ 7/05 ընտրատեղամասում «Կենտրոն» ՀԸ-ի լրագրողին թույլ չէին տվել մտնել տեղամաս՝ պահանջելով ԿԸՀ-ի կողմից տրամադրված փաստաթուղթ: Թիվ 8/08 տեղամասում ՀՀԿ-ի թեկնածու Գևորգ Մանուկյանը վստահված անձի վկայականով խոչընդոտել էր լրագրողների և դիտորդների աշխատանքին: Արդեն երեկոյան՝ քվեարկության ավարտից հետո, թիվ 07/34 ընտրատեղամասում «168 ժամ» թերթի լրագրողին արգելել էին մտնել ընտրատարածք և լուսաբանել ձայների հաշվարկման գործընթացը: Իսկ թիվ 6/23 ընտրատեղամասում «Առավոտ» թերթի լրագրողին չէին թույլատրել կատարել նկարահանումներ:
Ընտրական գործընթացներից դուրս
Թվարկվածները գրանցված դեպքերի մի մասն են միայն, իսկ ընթացիկ տարին աչքի ընկավ նաեւ ընտրական գործընթացներից դուրս լրագրողների նկատմամբ կատարված ոտնձգություններով: Որոշ դեպքերում ոստիկանությունն առերեւույթ հետեւողականություն էր դրսեւորում, բայց հիմնականում կարճ ժամանակ անց պատրանքները փշրվում էին:
Վերապահումներով բացառությունների շարքին կարելի է դասել ֆոտոլրագրող Գագիկ Շամշյանի հետ կատարվածը: Այս տարվա հունվարի 30-ին ոստիկանության ՃՈ տուգանային հրապարակում «Մերսեդես բենց ՋԻ 55» ավտոմեքենայի վարորդ Ռուստամ Սահակյանը և գործով չպարզված նրա ընկերը խոչընդոտել էի Շամշյանի մասնագիտական և օրինական գործունեությանը` հարձակվելով նրա վրա եւ վերջինիս տալով սեռական բնույթի հայհոյանքներ:
Ոստիկանությունը «Խուլիգանություն կատարելու և առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու սպառնալիք տալու» մեղադրանքով Ռուստամ Սահակյանի գործն ուղարկել է դատարան (դատավարությունը դեռեւս չի ավարտվել), իսկ անջատված քրեական գործի վարույթն անհայտ անձի ինքնությունը պարզված չլինելու հիմքով կասեցվել է:
Ապրիլի 27-ին Հյուսիսային պողոտայում ոստիկանության աշխատակից Վարդան Ղուկասյանը հրել եւ վիրավորել էր «Հետքի» լրագրող Անի Հովհաննիսյանին: Հաջորդ օրը ոստիկանապետը խորհրդակցություն էր հրավիրել, եւ քննարկման արդյունքում որոշվել էր ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչության օպերլիազոր Վարդան Ղուկասյանին հեռացել զբաղեցրած պաշտոնից՝ տեղափոխելով կադրերի ռեզերվ: Ծառայողական քննության արդյունքներով էլ վերջինիս հայտարարվել էր խիստ նկատողություն: Սակայն կարճ ժամանակ անց Վարդան Ղուկասյանը նշանակվեց ոստիկանության Շենգավիթի բաժնի Չարբախի բաժանմունքի պետի տեղակալ:
Մայիսի 8-ին «Հետքի» լրագրող Անի Հովհաննիսյանին զանգահարել էին ՌԴ-ում գրանցված բջջային հեռախոսահամարից եւ սպառնացել, որ եթե շարունակի «քիթը խոթել» այնտեղ, որտեղ պետք չէ, ոչ միայն իր, այլեւ ընտանիքի անդամների համար շատ վատ կլինի: Ոստիկանությունը որոշ ժամանակ միջոցներ ձեռնարկեց լրագրողի անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ: Հարուցվեց քրեական գործ՝ «Սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու կամ գույք ոչնչացնելու սպառնալիքը» հոդվածի հատկանիշներով: Հայաստանյան բջջային օպերատորներից մեկը տրամադրել էր սպառնալիք հնչած հեռախոսահամարից տարբեր բաժանորդներին կատարված եւ ընդունված հեռախոսազանգերի վերծանումները, որի շրջանակներում հարցաքննվել է 5 քաղաքացի եւ 4 վկա: Բայց այսքանով հանդերձ գործը տեղից չի շարժվում. դեռ ընթանում է նախաքննություն:
Մարտի 1-ին Սիսիանի «Որոտան» թերթի խմբագիր Արեւհատ Ամիրյանը հոդված էր հրապարակել այն մասին, որ Սյունիքի մարզպետարանի գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության վարչության պետ Սամվել Թանգյանը սպառնացել է իրեն եւ իր ընտանիքին՝ մի հրապարակման կապակցությամբ: «Արեւի՛կ, քեզ վերացնելու եմ, ընտանիքդ էլ ոչնչացնելու եմ»,- ասել էր վարչության պետը: Փաստի առթիվ ոստիկանության Սյունիքի մարզի քննչական բաժնում նյութերի նախապատրաստմամբ պարզվել է, որ Ս. Թանգյանի արարքում բացակայում է հանցակազմը, ուստի քրեական գործի հարուցումը մերժվել էր:
Որոշ գործերով էլ լրագրողների դեմ կատարված ոտնձգություններով զբաղվել է պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունը կամ ռազմական ոստիկանությունը: Սակայն նմանատիպ գործերով որդեգրված գործելաոճը չի փոխվել:
Մայիսի 18-ին զորամասերից մեկում զոհված զինծառայողի հարազատները, ի նշան բողոքի, փորձում էին մայրաքաղաք տեղափոխել զինվորի դին։ Սեւան-Երեւան ավտոմայրուղու Ճանապարհային ոստիկանության անշարժ պահակետի մոտակայքում ուժային կառույցների ներկայացուցիչները նախ կանգնեցրել էին լրագրողներին տեղափոխող մեքենաները՝ թույլ չտալով մոտենալ այն հատվածին, որտեղ փակվել էր հանգուցյալի հարազատների եւ համագյուղացիների ճանապարհը, այնուհետեւ հարձակվել են լրագրողների վրա եւ բռնություն գործադրելով՝ խլել տեսաձայնագրող սարքերը՝ պատճառաբանելով, թե նկարահանումներն արգելելու հրաման ունեն «վերեւից»։
Ըստ տուժած ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հայտարարությունների՝ համազգեստավոր եւ քաղաքացիական հագուստով անձինք, բռնի ուժով եւ հայհոյելով, խլել եւ կոտրել էին «Կենտրոն» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբի տեսասարքը, որն ավելի ուշ վերադարձրել էին՝ տեսանյութերը ջնջած։ Ռազմական ոստիականության աշխատակիցները բռնությամբ խլել էին նաեւ «Lragir.am» կայքի թղթակից Սիրանույշ Պապյանի տեսասարքը եւ ջնջել մինչ այդ պահը կատարված տեսագրությունները: Իսկ «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբից վերցրել էին տեսանյութերի կրիչը, որն ավելի ուշ վերադարձրել էին ոստիկանապետի միջամտությամբ։
Փաստի առթիվ ոստիկանության Գեղարքունիքի մարզային վարչության Սևանի բաժնում նախապատրաստված նյութերը ենթակայության կարգով մայիսի 29-ին փոխանցվել էին Գեղարքունիքի մարզի դատախազություն` ՊՆ քննչական ծառայություն ուղարկելու միջնորդությամբ: Իսկ այստեղ քրեական գործի վարույթը կասեցվեց, քանի որ «հայտնի չէ այն անձը, որը գործով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ»:
Միաժամանակ նույն միջադեպի առնչությամբ մամուլի հրապարակումների առնչությամբ զինդատախազի ցուցումով ՊՆ քննչական ծառայությունում նախապատրաստված նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժվեց՝ հանցակազմի բացակայության պատճառաբանությամբ:
Մայիսի 30-ին Henaran.am-կայքի թղթակից Լուսինե Ղազարյանը հայտարարեց, որ բռնության է ենթարկվել հենց իր տան բակում՝ ՊՆ մայոր Արկադի Մկրտչյանի կողմից: Ըստ լրագրողի՝ ՊՆ մայորն անձնական վիրավորանքներ է հասցրել իրեն, փորձել է հարվածել, թեեւ հարեւանների միջամտությամբ չի կարողացել, քաշքշել է, ապա՝ հարձակվել որդու վրա ու «դավայ էղի ստուց» ասելով՝ երեխային հրել աստիճաններից:
Հաջորդ օրը ոստիկանության Նաիրիի բաժնի պետը, լրագրողի պատմելով, կատարվածի մասին իր գրած դիմումը վերադարձրել է՝ «բարեկամաբար» խորհուրդ տալով հարեւանի հետ հարցերը լուծել առանց ոստիկանության միջամտության: Ի վերջո, Լ. Ղազարյանի դիմումի հիման վրա նախապատրաստված նյութերն ուղարկվել են ՊՆ ռազմական ոստիկանության Կոտայքի բաժին:
«Աբովյանի ռազմական ոստիկանության կողմից հարուցվեց քրեական գործ, բայց մեկ շաբաթ տևած իբր քննության արդյունքում որոշեցին գործը կարճել՝ պատճառաբանելով, որ կենկրետ վնասվածք չի արձանագրվել և վիրավորական արտահայտություններ անելը քրեորեն պատժելի չէ»,- «Հետքին» ասում է Լուսինե Ղազարյանը: Նրա կարծիքով՝ իրավապահները հաշվի չեն առել դիտավորությունը, բացի դրանից՝ չեն զրուցել մարդկանց հետ, ովքեր կարող էին օբյեկտիվ վկայություն տալ տեղի ունեցածի հետ կապված:
Maxinfo.am կայքի հիմնադիր Բաբկեն Հարությունյանը հունիսի 19-ին հայտարարություն տարածեց, ըստ որի՝ դրանից 2 օր առաջ մեկնել էր Արարատի մարզի Կանաչուտ գյուղ՝ լուսանկարելու ՀՀ նախագահի խորհրդական, նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի անվան փողոցում գտնվող Սարգսյանների ընտանիքին պատկանող շքեղ առանձնատունը։ Հարությունյանն իր գործն արել էր՝ մուտք չգործելով սեփականություն համարվող տարածք: Սակայն վերադարձի ճանապարհին Ալիկ Սարգսյանի եղբայրը՝ Անդրանիկ Սարգսյանը, առանձնատունը լուսանկարելու հետ կապված հարցուփորձից հետո, հանել էր լրագրողի մեքենայի բանալին, այնուհետեւ սկսել էր Հարությունյանին հարվածել: Վերջինս ստիպված առանց ավտոմեքենայի հեռացել էր: Մոտ 1 ժամ անց ոստիկանությունից զանգահարել էին Maxinfo.am-ի հիմնադրին եւ տեղեկացրել, որ ավտոմեքենան իրենց մոտ է:
Նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն, և Բ. Հարությունյանի բողոքի հիման վրա նախապատրաստված նյութերը ուղարկվել էին Արարատի մարզային քննչական բաժին` նախաքննություն կատարելու: Սակայն քրեական գործի հարուցումը մերժվել էր. իրավապահները պարզել էին, որ «բացակայում է հանցագործության դեպքը»:
Սեպտեմբերի 2-ին Փակ շուկայի դիմաց պատասխան բողոքի ակցիա իրականացնող Սամվել Ալեքսանյանին աջակցող կանանցից մեկը վիրավորել եւ սպառնացել էր «Ազատության» լրագրող Նանե Սահակյանին, ով այդ ամենը նկարահանել է: Լրագրողը կատարվածի մասին տեղում հայտնել էր Երեւանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանին, ցույց տվել իր տեսանկարահանած կադրերը, իսկ վերջինս մոտեցել էր տվյալ կնոջը եւ ասել. «Քաղաքացին նշում է, որ Դուք սպառնացել եք նրան: Խնդրում եմ մի հնչեցրեք սպառնալիքներ»։
Ոստիկանությունից «Հետքին» պարզաբանեցին, որ միջադեպի հետ կապված որեւէ դիմում-բողոք չեն ստացել: Իսկ արդյոք հրապարակված տեսանյութը բավարար չէ՞ նյութեր նախապատրաստելու համար: Հարցին ի պատասխան՝ ոստիկանության լրատվության վարչության ասելիքը նույնն էր. «Ոչ ոք չի դիմել, դիմում-բողոք չենք ստացել»:
Նանե Սահակյանը կատարվածը գնահատում է նաեւ իր մասնագիտական գործունեության խոչընդոտում. «Որովհետեւ ես այդ կնոջ (Կարինե Սարգսյան) հետ հարցազրույց չէի անում, զրուցում էի կողքիս կնոջ հետ, իսկ նա սկսեց ինձ վիրավորել եւ սպառնալ»: Ամեն դեպքում, «Ազատության» թղթակիցը բողոք չի ներկայացրել ոստիկանություն՝ «ժամանակն ու նյարդերը խնայելու համար»:
Երկու օր անց՝ սեպտեմբերի 4-ին, լրատվամիջոցները տեղեկացրին, որ ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ ակտիվիստներին և լրագրողներին քաշքշել ու նրանց նկատմամբ բռնություն են կիրառել ոստիկանները: Այդ օրը նախագահականի դիմացի մայթին մի խումբ ակտիվիստներ բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու դեմ: Ակցիայի մասնակիցներից մի քանիսը մոտեցել էին նախագահական նստավայրի դարպասներին և հանգիստ կանգնել, սակայն ոստիկանները սկսել էին հրել նրանց դեպի փողոց:
Ակտիվիստներին միացել էին դիմացի մայթին կանգնած իրենց ընկերները և որոշել նստել հենց փողոցում: Ի պատասխան՝ ոստիկաններն ակտիվիստներից մի քանիսին բերման էին ենթարկել:
«Ոստիկանության ներկայացուցիչները խոչընդոտել են նաև լրագրողների աշխատանքին՝ կոպտորեն հրելով ու քաշքշելով նրանց, թույլ չտալով, որպեսզի լրագրողները նկարահանեն բերման ենթարկվողներին: Մի քանի լրագրողների, այդ թվում՝ Epress.am-ի թղթակցին, ոստիկանները հրել են գետնին նստած ակտիվիստների վրա: Ոստիկաններն օղակի մեջ էին վերցրել լրագրողներին և թույլ չէին տալիս դուրս գալ»,- գրել էր Epress.am-ը:
Սակայն միջադեպի կապակցությամբ ոստիկանության Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում և նրան ենթակա քննչական ստորաբաժանումներում քրեական գործ չի հարուցվել, և նույնիսկ նյութեր չեն նախապատրաստվել:
Էհ տղերք ջան, ինչի հետևից եք ընկել, էսքան տեքստ Վովան իրա ամբողջ կյանքում չի կարդացել, սեղանի շուրջ անկեղծ զրույցում որ իրանց հարցնեք, կբողոքեն, որ չեն կարում «լղեն» սպանեն, ստից ծեծում-մեծում են, բայց փաստագրական հիանալի ակնարկ եք սարքել, պատասխանն էլ մոտավորապես սենց ա լինելու «ոստիկանությունը միտումնավոր խեղաթյուրումներին ի պատասխան հայտարարում է, որ իր համար կապ չունի, ցանկացած քաղաքացի հավասար է օրենքի առաջ, լինի լրագրող, պաշտոնյա թե օլիգարխ, ոտիկանությունը շարունակելու է հետամուտ լինել ... ստադարտ պրիմիտիվ դեմագոգիա, ուղղակի Հայաստանում քիչ մարդ ա մնացել, որ դա ընհանրապես հետաքրքրում ա, ավելի շատ հետաքրքրում ա նունեի համերգ, կամ լֆիկի կնունքից մնացած ծաղիկներ կամ ուտելիք

The Charade Continues: Reporters Have Little Reason to Trust the Police
In October of 2012, Armenia’s Police Depart organized a three day conference in the resort town of Tzaghkadzor for its employees and reporters.
“Please help us in doing our work. We are your brothers, not outsiders,” entreated Police Chief Vladimir Gasparyan in his sales pitch to the gather members of the press.
Ever since Armenian independence 22 years ago there have been countless attacks and violations against reporters and sadly, most have gone unresolved. The culprits have never been punished for their deeds. And the few cases that have been exposed and made it to trial in the courts, can only be said to have been “exposed” with serious reservations.
Vladimir Gasparyan has inherited a vast legacy of such unexposed cases. “Have you ever gone back and looked anew at those cases?” Hetq asked the Police Chief after the conference had ended.
“No I haven’t. It never occurred to me. There’s so much on my plate,” Gasparyan answered and directed the head of the Police department’s Press Office to remind him about all those unsolved cases.
“When we finish solving our current caseload, we’ll take a look at the backlog,” added Gasparyan.
This, perhaps, is the most sincere confession uttered from the lips of the Chief of Police. Solving cases of assault and other violations against reporters has been placed on the back-burner in Armenia. Police chiefs come and go, but the overall picture in the country remains the same.
In the same conversation with Hetq, Vladimir Gasparyan also noted that during his tenure as the top cop, assaults against reporters “haven’t yet occurred”. ‘Yet’ is the operative word, and all we can do is wait and see.
In general, attempts to disrupt reporters doing their work and acts of violence against them spike during election cycles. This year was no exception. We had the presidential election in February and Yerevan Municipal Council elections in May.
Election Violations
On presidential Election Day February 18, Narine Ismail, a young woman volunteering at the Transparency International-Armenia NGO as an election monitor for European Rights Coalition NGO and reporter Artak Hambardzumyan, a representative for the Reporters for Human Rights NGO, raised the alarm about ballot stuffing in Ararat Polling Station 17/05. Some 25-30 young men had entered the polling station and several of them pushed the monitor and reporter up against the wall, grasping their hands, so that they couldn’t take photos or videotape the ballot stuffing.
The Constitutional Court declared the election results from this polling station null and void. A criminal case was launched, headed by the Special Investigative Service (SIS). During the preliminary examination, Narine Ismail told Hetq about the pressure exerted on her by law enforcement. Transparency International-Armenia issued a statement on the matter and U.S. Ambassador to Armenia John Heffern announced that he was following the case with great attention.
Investigator Gorik Hovakimyan split the case and filed charges against 27 year-old Sergey, the son of Artashat Mayor Gagik Mouradyan. The SIS found that on Election Day Sergey, as the proxy of President Serzh Sargsyan, entered the polling station with a group of others and assaulted monitor Narine Ismail, restricted her movement and prevented her from taking photos, thus hindering her in the execution of her work.
The statement released by the Prosecutor General Office notes, “According to evidence received before the trial, Sergey Mouradyan also aided unidentified individuals in stuffing the ballot box.”
However, during the court procedure Prosecutor Harutyun Harutyunyan declared that the charges against the accused would be dropped, given the lack of evidence that he participated in the violation that occurred.
Thus, months later, on July 26, presiding judge Gagik Sargsyan of the Ararat and Vayots Dzor Provincial Court found Sergey Mouradyan (who works as a first degree legal specialist at the Legal Consultation Division of the National Assembly’s Department of Expertise) not guilty and exonerated. The SIS halted the other section of the criminal case, arguing that the identity of the other culprits could not be ascertained.
Iravunk newspaper reporter Elmira Martirosyan declared that on Election Day, February 18, at polling station 17/01 in Ararat Province, she was hindered from carrying out her work by election proxies.
At polling station 17/04, New York Institute of Photography correspondent Tzovinar Nazaryan was hindered from her work by Tigran Virabyan, President of the local election committee and head of the Ararat Provincial Government’s Department of Agriculture and Environmental Protection. Virabyan yelled at the reporter “like a hysterical person”, threatening her by saying, “I’ll kill you”.
That same day the websites asparez.am and aravot.am reported that reporters Marine Petrosyan and Nune Arevshatyan were threatened at Gyumri polling station 35/22. 168.am and aravot.am also reported that reporters Marine Martirosyan and Hripsime Djebejyan were hindered from working at polling stations 9/27 and 9/28 in Yerevan’s Nor Gyugh neighborhood.
Nevertheless, none of these incidents made it past the examination stage, on the basis of a “lack of a crime”.
The Police also failed to find evidence of a “corpus delicti" in the case of reporters Gayane Saribekyan and Marine Kharatyan with the newspapers Hraparak and Zhamanak. On Election Day, near the campaign headquarters of the Republican Party in Yerevan’s Metaks neighborhood, the two reporters approached a group of some 10-15 individuals, asking to know what was going on. The group cursed the reporters and tried to snatch their photo equipment.
During an interrogation at the SIS, it was revealed that Hakob Beglaryan, younger brother of Transportation and Communications Minister Gagik Beglaryan, was one of those actively hindering the reporters. On March 15, the SIS dropped the case.
The situation was the same during the Yerevan Municipal Council elections. On April 23, while covering a campaign stop of Taron Margaryan (number one candidate on the Republican Party ballot), ilur.am reporter Hakob Karapetyan was assaulted. In addition to being roughed up, they hindered his professional work by snatching his camera and erasing the photo file.
Based on the findings of an internal investigation, Police Chief Vladimir Gasparyan issued a disciplinary warning to a cop that was at the scene but failed to intervene. The cop’s immediate supervisor was issued a severe reprimand and a police officer serving as the deputy head of the Nor Nork branch was dismissed. It seemed that Ashot Papayan, a Republican Party member in the Yerevan Municipal Council, would also be punished. Papayan was the “hero” of the day since he assaulted the reporter. It took the Police two months to state that there was evidence of a crime in what Papayan had done. On July 20, he publicly expressed regret for his actions and asked for forgiveness. Four days later, law enforcement dropped the case on the grounds that the parties had reconciled.
May 5, the day when elections took place for the Yerevan Municipal Council, was also replete with reporters being prevented from carrying out their work and the police failing to find any “corpus delicti”.
On that day, the police received a report that voters in the Arabkir 4/02 polling precinct were being bused in to cast their ballots. Local election committee President Samvel Gzlaryan, a member of the ruling Republican Party, refused to provide any comment to news outlets and yelled at reporters on the scene. Heritage Party proxy Lala Arzumanyan claimed that Gzlaryan was hindering reporters from doing their job.
Samvel Zakharyan, president of election committee at the 7/14 polling station in the Haghtanak neighborhood, shoved a Hetq reporter out of the building. At the 7/05 polling station, a reporter from Kentron TV was barred from entering the building after failing to produce a certain document from the Central Electoral Commission. At polling station 8/08, Republican Party candidate Gevorg Manoukyan, using a proxy I.D., disrupted the work of reporters and monitors. Later that night, after the polls closed, a reporter from the newspaper 168 Zham was barred from entering polling station 07/34 to witness the vote count. At polling station 6/23, an Aravot newspaper reporter was not permitted to take photos.
Violations outside the electoral process
The incidents listed above are just a portion of the violations that occurred. During the current year there have been other incidents, outside the electoral process, where violations have occurred against reporters. In certain cases, the police manifested a degree of follow-up, but on the whole, even these illusions of concern were quickly shattered.
With certain reservations, the case regarding photo-journalist Gagik Shamshyan can be added to the list of exceptions. On January 30 of this year, Rustam Sahakyan and an unidentified friend, hindered Shamshyan from reporting from the Traffic Police’s auto impound center. The two assaulted the reporter and verbally abused him with sexual expletives.
The Police sent the case to court, charging Rustamyan with hooliganism and issuing verbal threats of violence. (The case is still pending). Charges against his unidentified friend were dropped.
On May 8, Hetq reporter Ani Hovhannisyan received a call from a cell phone registered in Russia. The caller threatened her, saying that if she continued to poke her nose in places where she shouldn’t, it would turn out bad for her and her family members. For a while, the police took steps to safeguard Hovhannisyan’s security. A criminal case was launched. Based on transcripts provided by a telephone provider in Armenia of the calls made and received by the cell phone number in question, five citizens and four witnesses were questioned. After all this, the case hasn’t passed the preliminary examination stage.
On March 1, Vorotan newspaper editor Arevhat Amiryan published an article claiming that Samvel Tangyan, head of the Syunik Provincial Department of Agriculture and Environmental Protection, had issued threats against him and his family regarding an earlier publication. “Arevik, I will destroy you and your family”, was the alleged threat. An inquiry conducted by the Syunik Investigative Unit found the lack of corpus delicti and the case was dropped.
In certain cases of reporters being assaulted, the investigative service of the Defense Ministry or the Military Police got involved. But the modus operandi of law enforcement in these cases as well remained the same.
On May 18, the relatives of a soldier who had died in a military unit, tried to take the corpse to Yerevan in a sign of protest. At a road checkpoint placed on the Sevan-Yerevan Highway, the police stopped all cars ferrying reporters to the spot where the dead soldier’s relatives had blocked traffic. The cops later assaulted the reporters and seized their recording equipment, arguing that they had received an order from above to prohibit any photographing.
According to the statements made by the news outlets, individuals in uniforms and plainclothes used force to seize and break the camera equipment belonging to a crew from Kentron TV. The damaged equipment was later returned and the video erased. Members of the Military Police also used force to seize the video camera of Lragir.am correspondent Siranoush Papyan. They erased whatever she had recorded up till then. A camera crew from Yerkir Media had their memory card confiscated. It was later returned after the police chief intervened.
The Sevan branch of the Gegharkunik Police assembled case materials that were handed over to the Gegharkunik Provincial Prosecutor’s Office. From there the case file was to go to the Defense Ministry’s Investigative Branch. But the case was dropped at this point since law enforcement claimed they couldn’t identify anyone to charge. The Ministry’s Investigative Branch also rejected launching an investigation on the same basis.
On May 30, Henaran.am correspondent Lusine Ghazaryan stated that she was assaulted near her home by Ministry of Defense Major Arkady Mkrtchyan. Ghazaryan alleged that the major verbally abused her and tried to beat her, but was stopped when neighbors intervened. The reporter also said that Mkrtchyan shoved her son down the stairs.
The next day, according to the reporter, the Nayri Police Chief returned her written complaint, advising her to amicably resolve the matter without police intervention. In the end, the case was handed over to the Kotayk Unit of the Defense Ministry’s Military Police.
Lusine Ghazaryan told Hetq that the Abovyan Military police launched a criminal case, but that it was dropped a week later. The reason given was that no injuries had been documented and that verbal assault wasn’t a criminally prosecutable crime. Ghazaryan says that law enforcement failed to take into account the premeditated nature of the incident and that they didn’t interview witnesses.
On May 19, Maxinfo.am founder Babken Haroutyunyan issued a statement alleging that he was assaulted two days earlier when he visited the village of Kanachout in Ararat Province. Haroutyunyan says he went there to photograph the palatial home of presidential advisor and former Police Chief Alik Sargsyan. After photographing the house, he says he was assaulted by Alik Sargsyan’s brother Andranik.
A forensic exam was scheduled and the case material was forwarded to the Ararat Investigative Unit. But the case was rejected on the grounds that there was no evidence that a crime had been committed.
On September 2, a woman participating in a counter demonstration at Yerevan’s Covered Market verbally insulted and threatened Radio Liberty reporter Nane Sahakyan. The incident was caught on tape. Sahakyan reported the incident to Deputy Police Chief Valery Osipyan who was on the scene. Osipyan then approached the woman in question and said, “This citizen alleges that you have threatened her. Please refrain from voicing such threats.”
The Police later informed Hetq that they had received no formal complaint. When asked if the tape recording wasn’t sufficient proof, the Police Department’s Press Office repeated the same argument – “No one filed a formal complaint. We haven’t received any.”
Nane Sahakyan says the entire incident was an attempt to hinder her job as a reporter. She stated, “I wasn’t interviewing that woman (Karine Sargsyan), but a woman standing next to her.” Sahakyan confessed that she hadn’t filed a complaint in order not to waste time or get stressed out.
On September 4, news outlets reported that police scuffled with activists and reporters near the Presidential Palace. Activists gathered across the street to protest Armenia’s decision to join the Customs Union. Some of the demonstrators had approached the gate and were standing there peacefully when they were forcefully shoved back by the police.
Some of the protestors then sat down in the middle of the street and a few were arrested.
Regarding the incident, Epress.am wrote that the cops also prevented journalists from covering the event, violently shoving them so that they couldn’t photograph those who had been detained. The news outlet says that the police pushed their reporter and other press members on top of the protestors sitting in the street. “They encircled the reporters and didn’t let them out,” Epress.am wrote.