Երևանցիներն ականատես կլինեն ռոբոտների քաղաքային ցուցադրությունների
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության (ԱրմՌոբոտիքս) շրջանակում նախատեսում է հուլիսից կազմակերպել առաջնությանը մասնակցած ռոբոտների քաղաքային ցուցադրություններ:
Ցուցադրությունների նպատակն է հասարակության առավել լայն շերտերին ներկայացնել ԱրմՌոբոտիքսի մասնակիցների աշխատանքները, նպաստել ճարտարագիտական ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության առաջացմանը, ինչպես նաև հետաքրքիր դարձնել Երևանի բնակիչների ամառային առօրյան:
Ցուցադրությունները կանցկացվեն հետևյալ վայրերում համապատասխան ժամանակացույցով՝
- Շ. Ազնավուրի անվան հրապարակ - հուլիսի 19՝ ժամը 19:00
- Թումանյանի անվան այգի – հուլիսի 22՝ ժամը 19:00
- Ազատության հրապարակ – օգոստոսի 5՝ ժամը 19:00
- Նոր Նորքի 2-րդ զանգվածի այգի – օգոստոսի 12՝ ժամը 19:00
- «Սիրահարների» զբոսայգի – սեպտեմբերի 1՝ ժամը 19:00:
ԻՏՁՄ-ն կարևորում է ռոբոտաշինության վերականգնումը և զարգացումը Հայաստանում: «Առաջնության միջոցով նպատակ ունենք ի հայտ բերել ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող երիտասարդների, նպաստել նրանց ներգրավվածությանը նոր տեխնոլոգիաների բիզնես ոլորտներում: Բացի դրանից՝ մրցույթները, ակումբները, խմբակները, ցուցադրությունները լավագույն միջոցներն են երիտասարդներին մոտիվացնելու, սեփական հնարավորությունները վերագնահատելու համար»,- նշել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչն է ԻՏՁՄ-ն, գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորն է «Առվա» ընկերությունը:

Ереванцы станут свидетелями выставки роботов
В рамках Открытого чемпионата роботов (АрмРоботикс) Союз предприятий информационных технологий Армении (СПИТА) планирует начать с июля городские показы роботов, принимавших участие в чемпионате.
Цель показов – представить широкой общественности работы участников "АрмРоботикса", вызвать интерес к инженерной сфере, а также разнообразить летние будни жителей столицы.
Ниже представляет график проведения показов:
площадь Шарля Азнавура – 19-го июля в 19.00
парк им.Туманяна – 22 июля в 19.00
площадь Свободы – 5 августа в 19.00
парк 2-го Норкского массива – 12 августа в 19.00
парк Влюбленных – 1 сентября в 19.00
СПИТА придает важное значению восстановлению и развитию роботостроения в Армении. "Посредством чемпионата мы хотим выявить молодых людей, интересующихся роботостроением, способствовать их вовлечению в сферу бизнес-технологий. Кроме того, конкурсы, клубы, показы – лучшее средство для молодежи оценить свои возможности",- отметил исполнительный директор СПИТА Карен Варданян.
"АрмРоботикс" организован СПИТА, генеральный спонсор – компания "ВиваСелл-МТС", технический спонсор – компания "Арва".