Գերմանացի ներդրողը Ծառուկյանի կոմբինատի դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել
Գերմանացի ներդրող, «ԻստԻնվեստոր» ընկերության տնօրեն Ստեֆան Լաքսհուբերը Գագիկ Ծառուկյանի «Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել: Այն քննվելու է Վճռաբեկ դատարանի դատավոր Տիգրան Պետրոսյանի վարույթում:
«Հետքի» հետ զրույցում «ԻստԻնվեստորի» ներկայացուցիչ, փաստաբան Դավիթ Դանելյանը նշեց, որ ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանն, ըստ էության, չէր բավարարել իրենց հայցը, այդ պատճառով դիմել են Վճռաբեկ դատարան:
Հիշեցնենք, որ վերաքննիչը հուլիսի 26-ին բեկանել էր առաջին ատյանի դատարանի վճռի այն մասը, որը վերաբերում էր «Անիկոմ» ՍՊԸ-ի կողմից տրված գնահատման հաշվետվությաբ բաժնետոմսերի դիմաց շուկայական արժեքին համարժեք` 142.324.653,93 դրամ փոխհատուցում տրամադրելուն, ինչպես նաև «ԻստԻնվեստոր»-ի օգտին 14.8 մլն դրամ գումարը` որպես բաժնետոմսերի համախմբման հետևանքով ստացված կոտորակային բաժնետոմսի հետգնման արդյունքում բաժնետիրոջը վճարման ենթակա գումար բռնագանձելուն: Միևնույն ժամանակ վերաքննիչը նշել էր, որ կոնյակի կոմբինատին փոխհատուցում տրամադրելուն պարտավորեցնելու «ԻստԻնվեստորի» պահանջն անհիմն է և ենթակա է մերժման, քանի որ հայցվորի` տրամադրվածից ավելի չափով փոխհատուցում ստանալու իրավունք ունենալու փաստը չի հաստատվել գործի քննությամբ:
«Այստեղ շատ կարևոր և էական է այն հանգամանքի արձանագրումը, որ մենք «Անիկոմ» ՍՊԸ հաշվետվությունը չենք վկայակոչել որպես բաժնետոմսերի շուկայական արժեքը հաստատող ապացույց (ինչը փորձում է ներկայացնել երկու ատյանի դատարանները), այլև դրա վկայակոչմամբ փաստել ենք, որ առկա է մեր սեփականության իրավունքի խախտում, քանի որ «Անիկոմ» ՍՊԸ-ի հաշվետվությամբ հաստատվում է, որ բաժնետոմսերի հետգնման գնի սահմանման համար հիմք հանդիսացող տվյալները (հաշվապահական հաշվեկշռում արտացոլված), մեղմ ասած, չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ կերպ մենք հաստատել ենք, որ բաժնետոմսերի դիմաց չի տրվել համարժեք և արդարացի փոխհատուցում»,- վճռաբեկ բողոքում նշում են հայցվորի ներկայացուցիչները` Արա Զոհրաբյանը և Դավիթ Դանելյանը:
«ԻստԻնվեստոր»-ի ներկայացուցիչները Վճռաբեկ դատարանին խնդրել են բեկանել ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի կայացրած որոշումը և փոփոխելով այն՝ «ԻստԻնվեստոր» ՍՊԸ-ի հայցը բավարարել:

Немецкий инвестор подал кассационную жалобу на комбинат Гагика Царукяна
Немецкий инвестор, директор компании “ИстИнвестор” Стефан Лаксхубер представил кассационную жалобу на коньячно-винно-водочный комбинат “Арарат”, принадлежащий Гагику Царукяну. Жалоба будет рассмотрена в производстве судьи Кассационного суда Тиграна Петросяна.
В беседе с “Hetq” представитель “ИстИнвестора”, адвокат Давид Даниелян отметил, что Апелляционный гражданский суд по сути не удовлетворил их жалобу, поэтому они обратились в Кассационный суд.
Напомним, что 26 июля Апелляционный суд отменил ту часть решения суда первой инстанции, которая касалась выплаты компенсации в размере 142.324.653,93 драмов, эквивалентной рыночной стоимости акций согласно представленному ООО “Аником” отчету об оценке, а также взыскания в пользу “ИстИнвестора” 14,8 млн драмов в качестве суммы, подлежащей выплате акционеру в результате выкупа дробных акций, полученных вследствие их консолидации. В то же время Апелляционный суд отметил, что требование “ИстИнвестора” обязать комбинат выплатить компенсацию является безосновательным и подлежащим отклонению.
“Здесь очень важно отметить то обстоятельство, что мы не ссылались на отчет ООО “Аником” в качестве доказательства, подтверждающего рыночную стоимость акций, как это пытаются представить две судебные инстанции. Ссылкой на данный отчет мы констатировали, что имеет место нарушение нашего права на собственность, поскольку отчетом ООО “Аником” подтверждается, что данные, послужившие основой для установления цены выкупаемых акций, мягко говоря, не соответствуют действительности. Тем самым мы подтвердили, что за акции не была выплачена эквивалентная и справедливая компенсация”,- отмечают в кассационной жалобе представители истца Ара Зограбян и Давид Даниелян. Они также просят Кассационный суд приостановить решение Апелляционного гражданского суда РА и, внеся в него изменения, удовлетворить иск ООО “ИстИнвестор”.