Ատամի վերականգնման նոր մեթոդ, որն ամբողջ աշխարհում կիրառվում է միայն Մելիքսեթ Մելիքյանին պատկանող կլինիկայում
«18 տարվա մեր փորձը թույլ է տալիս վստահաբար ասել, որ նոր մեթոդով՝ մետաղական ցանցի միջոցով ատամի վերականգնումը մարդուն ծառայում է 10 տարուց ավելի: Ատամը վերականգնելուց հետո շատ քիչ բարդություններ են ի հայտ գալիս: Մեր մեթոդի շնորհիվ հնարավոր է պահպանել եւ վերականգնել նաեւ 10 տոկոսով հեռացման ենթակա ատամը»,-ասում է ծնունդով գյումրեցի, մոսկվայաբնակ բժիշկ-ստոմոտոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու, պրոֆեսոր Մելիքսեթ Մելիքյանը:
Գյումրիում, տեղի ատամնաբույժների համար «Համաշխարհային նորություններ ատամնաբուժության ոլորտում» թեմայով սեմինարի ժամանակ, պրոֆեսոր Մելիքսեթ Մելիքյանը ներկայացրեց այն տեխնոլոգիաները, որոնց միջոցով Մոսկվայում գործող իր կլինիկայում ուղղում, նորոգում ու պարզապես վերականգնում են բացակայող ատամները՝ այդ նպատակով օգտագործելով մետաղական ցանց: «Մենք ատամը չենք տաշում, չենք վնասում,-պարզաբանում է Մելիքսեթ Մելիքյանը,-չենք հեռացնում ներվը, եթե այն չի անհանգստացնում, առկա արմատների վրա ստեղծում ենք նոր ատամներ: Մենք հաճախորդին առաջարկում ենք այլընտրանքային ատամնաբուժություն»:
34 տարի Մոսկվայում բնակվող եւ գործունեություն ծավալող պրոֆեսոր Մելիքյանը 60 գյուտի հեղինակ է: Իր իսկ հիմնած կլինիկայում աշխատում է որդու եւ աղջկա հետ: Ատամնաբուժության ոլորտում շուրջ 18 տարի կիրառվող այս նոր մեթոդի շնորհիվ Մելիքյանները ճանաչում են գտել Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, Չինաստանում, Ուկրաինայում, Գերմանիայում, Շվեցիարայիում, Քուվեյթում եւ այլն: Նոր մեթոդի ներդրման համար Մելիքսեթ Մելիքյանն արժանացել է 10 ոսկե մեդալի:
Պրոֆեսորը խոստովանեց, որ իր առաջին մասնագիտությունը եղել է ոսկերչությունը: Բանակում ծառայելիս եւ հետո եւս 5 տարի՝ փորձ ու հմտություն է ձեռք բերել շինարարության ոլորտում: Սովորել ու ավարտել է Կեմերովոյի բժշկական ինստիտուտի ատամնաբուժության բաժինը:
«Հետքի» այն հարցին, թե հիմա ինչ անում եք՝ արհեստ է, թե արվեստ, հաշվի առնելով ձեր շինարարի եւ ոսկերչի մասնագիտությունները, պրոֆեսոր Մելիքյանը պատասխանեց ծիծաղելով՝ ռուսերենից անցնելով հայերենին. «Մեր մեթոդի հոգեբանությունը հենց շինարարությունից է գալիս: Սա արհեստի ու արվեստի միաձուլում է, որ լեննականցոց շատ է տրված»:
Պրոֆեսոր Մելիքյանի վստահեցմամբ, մեկ ատամի վերականգնման նյութի արժեքը 3-5 դոլար է: Իսկ թե ինչպիսին կլինի ատամի բուժման վերջնարժեքը՝ թելադրում է շուկան: Նոր մեթոդի գաղտիքներից մեկն էլ ոչ թե օգտագործվող նյութերն են, այլ ճիշտ կառուցումը, ինչպես շինարարության մեջ:
Մելիքսեթ Մելիքյանին պատկանող կլինիկայում օրվա մեջ սովորաբար աշխատում են մեկ հիվանդի հետ: Ամենաշատը, որ իրեն կարող է թույլ տալ պրոֆեսորը նույն օրվա մեջ եւս մեկ հիվանդի համար խորհրդակցություն անցկացնելն է: «Հաճախորդի հետ հանդիպում ենք մի քանի անգամ, խոսում ենք, բացատրում, լուսանկարում ատամները, հոգեբանորեն պատրաստում,-ասում է պրոֆեսոր Մելիքյանը,-անհատական մոտեցում ենք ցուցաբերում յուրաքանչյուրին: Մենք ունեցել ենք հաճախորդներ, ովքեր գերադասել են կես տարի գումար հավաքել եւ մեր կլինիկայում վերականգնել իրենց ատամները՝ վստահ լինելով, որ դրանք իրեն կծառայեն 10-15 տարի»:
Մ. Մելիքյանը խոստովանեց, որ իր 7 ատամները, որոնք ենթակա էին հեռացման՝ որդին վերականգնել է նոր մեթոդով եւ դրանք արդեն 6-7 տարի է ծառայում են առանց խնդիրներ առաջացնելու: Պրոֆեսորը պատրաստ է հայրենի քաղաքում ներդնել այս մեթոդը: «Ես Գյումրիում կլինիկա բացելու դեպքում չեմ պատրաստվում գումարներ աշխատել, որովհետեւ Գյումրին Մոսկվա չէ: Այստեղ այդ ամենը կլինի ավելի մատչելի»,-հայտարարեց պրոֆեսորը: Սեմինարի ավարտին մասնակիցները խնդրեցին Մելիքսեթ Մելիքյանին հնարավորություն դեպքում գտնել ժամանակ եւ տեղի ատամնաբույժների համար վարպետության դասեր անցկացնել:

Во всем мире новый метод восстановления зуба применяется только в клинике Меликсета Меликяна
“Наш 18-летний опыт позволяет утверждать, что благодаря новому методу восстановления зуба с помощью металлической сетки он служит человеку более 10 лет. Использование этого метода позволяет избежать многих осложнений. Кроме того удается сохранить и восстановить даже зубы, которые на 10 процентов подлежат удалению ”,- уверяет проживающий в Москве врач-стоматолог, уроженец Гюмри, кандидат медицинских наук, профессор Меликсет Меликян.
В ходе организованного в Гюмри семинара на тему “Мировые инновации в сфере стоматологии” Меликсет Меликян представил технологии, с помощью которых в его московской клинике корректируют, обновляют и восстанавливают отсутствующие зубы с помощью металлической сетки. “Мы не обтачиваем и не повреждаем зуб, не удаляем нерв, если он не беспокоит. На имеющихся корнях создаем новые зубы. Мы предлагаем клиенту альтернативную стоматологию”, - сказал профессор.
Меликсет Меликян, который живет и работает в Москве уже 34 года, является автором 60 изобретений. В основанной им клинике он работает вместе с сыном и дочерью. Благодаря используемому на протяжении 19 лет этому методу Меликяны снискали известность в России, США, Китае, Украине, Германии, Швейцарии, Кувейте и других странах. За внедрение нового метода Меликсет Меликян удостоился 10 золотых медавлей.
Профессор признался, что по первой сепциальности он ювелир. Во время службы в армии, а затем на протяжении пяти лет он набирался опыта и умения в сфере строительства. Затем окончил стоматологический факультет Кемеровского медицинского института.
“Что же все-таки представляет из себя то, чем Вы занимаетесь – ремесло или искусство, учитывая Ваши специальности ювелира и строителя?”,- поинтересовался “Hetq”. Профессор Меликян, засмеявшись, ответил: “Психология нашего метода идет именно из строительства. Это слияние ремесла с икусством, что сполна дано гюмрийцам”.
Профессор Меликян сообщил, что стоимость материала для восстановления одного зуба составляет 3-5 долларов. Конечную же цену лечения диктует рынок. Один из секретов нового метода состоит не в используемых материалах, а в правильном построении, как и в строительстве.
В клинике Меликяна в день обычно работают с одним больных. Самое большее, что может позволить себе профессор, это проконсультировать еще одного больного. “С больным мы встречаемся несколько раз: беседуем, объясняем, делаем снимки зубов, подготавливаем его психологически . То есть к каждому проявляем индивидуальный подход,- отметил стомалог-новатор. – У нас были клиенты, которые предпочли на протяжении полугода копить деньги, чтобы восстановить свои зубы в нашей клинике, будучи уверенными в том, что они прослужат еще лет 10-15”,- рассказал.
М.Меликян рассказал, что у него было семь подлежащих удалению зубов, но сын восстановил их, и они уже 6-7 лет служат без каких-либо проблем. Профессор готов внедрить свой метод в родном городе. “Если я открою в Гюмри клинику, то не для того, чтобы зарабатывать здесь деньги. Гюмри – не Москва, здесь все будет намного доступнее”,- заверил профессор.
По завершении семинара его участники попросили Меликсета Меликяна провести мастер-класс для местных стоматологов.