Ինչպես և ինչով է կերտվում մեր ժամանակների հերոսի կերպարը
Այն, ինչ տեղի ունեցավ ԱԺ պատգամավոր, «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանի շուրջ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ նախագահին հայտնի հարցը տալուց հետո, հասարակության համընդհանուր դեգրադացիայի և մակերեսայնության ճչացող փաստ է, որից ոչ մի տեղ փախչել, ցավոք, հնարավոր չէ:
Հասարակական կարծիքը Փոստանջյանի հարցի շրջանակում բաժանվեց երկու մասի: Մի մասը պատգամավորի քայլը որակեց ազգային խայտառակություն` համարելով, որ նման հարցը եվրոպացիների ներկայությամբ բարձրացնելը հարված էր երկրի հեղինակությանը և պետականությանը: Հիմնվելով այս գնահատականների վրա` ինքնասիրահարված իշխանությունը Զարուհի Փոստանջյանի նկատմամբ սանձազերծեց քաղաքական, հոգեբանական ու բարոյական հետապնդում, որտեղ տղամարդկության ու հայրենասիրության չափանիշը դարձավ կնոջ նկատմամբ հայհոյանքների հարկայնությունն ու լկտիության աստիճանը:
Այս պսիխոզը հանգեցրեց նրանից ոչ այնքան նույնիսկ քաղաքական հալածյալի, որքան պոտենցիալ գաղափարական մարտիրոսի, ընդհուպ՝ մահապարտի կերպարի ձևավորմանը: Հետաքրքրականն այն է, որ այս շերտը ոչ թե վիճարկում էր Փոստանջյանի հնչեցրած մեղադրանքների հիմնավորվածությունն ու պատասխանատվության չափը, այլ ձեւաչափը, միջավայրը և ասվածի ձևակերպումները: Այսինքն՝ խնդիրը ոչ թե Սերժ Սարգսյանի` կազինո գնալու և 70 մլն դոլար տանուլ տալու մեղադրանքների հիմնավորվածության և երևույթի գնահատման մեջ էր, այլ նրա, թե արդյոք պատգամավորն իրավունք ունի դրան վերաբերող հարցադրումն անել երկրի սահմաններից դուրս:
Նույնպիսի մեղադրանքներ հնչեցրած Վիկտոր Դալլաքյանին նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնում նշանակելու փաստը ցույց է տալիս, որ նախագահի և պետության հեղինակության անձեռնմխելիությունը և հայրենասիրությունն ավարտվում են դրսից Հայաստանի սահմանին բախվելիս: Այն, ինչ չկա և չի հարգվում երկրի ներսում, փորձ է արվում ատամներով պաշտպանել դրսում: Ինքնարդարացման այս ձևը կաղապարվել է «կեղտոտ սպիտակեղենի» ֆենոմենի ներքո, որն այլ բան չէ, քան սովորական, շարքային փարիսեցիություն: Եվ քանի որ ներքին իշխանական ընկալումներում նման երկակի մոտեցումներով կատարելապես բովանդակազրկվել են առհասարակ պետականության խորհրդանիշները, Փոստանջյանի արած հայտարարություններն ընկալվում են ոչ թե նախագահի, այլ Սերժ Սարգսյան անձի դեմ ուղղված քայլեր:
Ըստ այդմ` հասարակության մյուս մասն իր պարտքը համարեց ամբողջական պաշտպանության տակ առնել Փոստանջյանին` մի կողմից հիանալով նրա համարձակությամբ, մյուս կողմից արդարացնելով նման հարցադրմամբ հանդես գալու՝ պատգամավորի իրավունքը: Սակայն, Փոստանջյանի արարքի ֆետիշացման այս ակտը ոչ այնքան պայմանավորված էր նման պահվածքի հետ համաձայն լինելու կամ նույնիսկ Փոստանջյանին իշխանության սկսած բարոյաքաղաքական հալածանքներից պաշտպանելու հանգամանքով, որքան իշխանության հանդեպ կուտակված չարախնդությունն իրացնելու, իսկ ավելի ճիշտ` կատարյալ ատելությունը պատեհ առիթով դրսևորելու մղումներով: Երկու կողմերի ծայրահեղական, զգացմունքային և մակերեսային այս պահվածքը, նման մտասևեռումներով տառապելու հասարակական-քաղաքական վարքագիծն ակամա նպաստում են Փոստանջյանից ազգային հերոս կերտելու պրոցեսին, ինչը կարող է քաղաքական անտիմշակույթը հարստացնել նոր` այսպես կոչված «փոստանջյանականության» ֆենոմենով:
Մինչդեռ Ստրասբուրգում Փոստանջյանի արարքը իրավունքի հետ որևէ կապ չունի: Այն բացառապես էթիկական վարքագծի հարց էր, որը պետք է լուծվեր էթիկայի համատեքստում` առանց ծայրահեղությունների: Սակայն Հայաստանում ո՛չ քաղաքական, ո՛չ դիվանագիտական ու ո՛չ էլ հասարակական հարաբերություններում էթիկայի ինստիտուտ՝ որպես կարգավորիչ, գոյություն չունի: Իսկ այն, ինչ ֆորմալ ձևով կա, ընդամենը քաղաքական կոնյունկտուրայի բաղադրիչներից է:
Փոստանջյանի հարցը պետք է քննարկվեր ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովում: Բայց միաժամանակ նույն հանձնաժողովում պետք է քննարկվեր նաև Փոստանջյանին անձնական վիրավորանք հասցրած պատգամավորների` Գալուստ Սահակյանի, Շմայսի և մյուսների հարցը, որոնց պահվածքն, ի դեպ, նույնիսկ հանգում է իրավական պատասխանատվության: Եթե Սերժ Սարգսյանի հանդեպ փոստանջյանական դրսևորումները ազգային խայտառակություն են համարվում, ապա պակաս խայտառակություն չէ, անկախ ամեն ինչից, կին պատգամավորի հասցեին նման վիրավորանքներ հնչեցնելը, իր ազատ արտահայտվելու իրավունքն իրացնելու համար ԵԽԽՎ պատվիրակության կազմից հանելու սպառնալիքների հնչեցումը և դրանցով հենց պատգամավորի հանդեպ հրապարակային անհանդուրժողականության ցուցահանդեսի կազմակերպումը: Բայց այդ հանձնաժողովի օբյեկտիվությանը ոչ ոք չի հավատում, որովհետև այն կայացնում է քաղաքական որոշումներ և ամբողջությամբ սպառել է հանրային վստահության ռեսուրսը:
Եվ քանի որ այդ հարթակը, որը առողջացման հիմնական բալասաններից է, գոյություն չունի, շարունակելու ենք ունենալ ոչ թե մշակույթ բերող հասարակական-քաղաքական բանավեճ, այլ բացառապես փոստանջյանականության և հակափոստանջյանականության, փարիսեցիության ու ցինիզմի տևական, մղձավանջային մրցավազք, Սերժ Սարգսյանի բառերով` գաղջ մթնոլորտի է՛լ ավելի գաղջացում:

Как создается образ героя нашего времени
События, развернувшиеся вокруг депутата Национального Собрания Армении, члена партии “Наследие” Заруи Постанджян после озвучивания ею в ПАСЕ известного вопроса президенту РА, представляют собой вопиющий факт всеобщей деградации и поверхностности общества, от которых, к сожалению, никуда не убежать.
В связи с вопросом Постанджян общество разделилось на две части. Одна часть расценила шаг депутата как национальный позор, считая, что поднимать такой вопрос в присутствии европейцев значило нанести удар по имиджу страны и армянской государственности. Основываясь на этих оценках, самовлюбленная власть начала политическое, психологическое и моральное гонение на Заруи Постанджян, в котором критерием мужества и патриотизма стали этажность мата и степень наглости по отношению к женщине.
Такой психоз привел к формированию образа не столько жертвы политической репрессии, сколько идейной мученицы и даже смертницы. Интересно, что этот общественный слой оспаривает не степень обоснованности и ответственности выдвигаемых Постанджян обвинений, а формат, среду и использованные ею формулировки. То есть проблема не в обоснованности обвинений в посещении Сержем Саргсяном казино, проигрыше им 70 млн долларов и оценке этого явления, а в том, имела ли депутат право задать такой вопрос за пределами страны.
Факт назначения выдвинувшего аналогичное обвинение Виктора Даллакяна руководителем администрации президента РА показывает, что неприкосновенность имиджа президента и государства заканчивается при столкновении с границей Армении извне. Попытка защитить зубами то, чего нет и к чему не проявляется уважение внутри страны, предпринимается за ее пределами. Такая форма самооправдания заключена в рамки феномена “грязного белья”, являющегося ничем иным, как обычным фарисейством. И поскольку в восприятии властей подобные двойные подходы привели к полному лишения содержания символов государственности, то заявления Постанджян воспринимаются как шаги, направленные не против президента, а против Сержа Саргсяна.
В соответствии с этим другая часть общества посчитала своим долгом взять Постанджян под свою защиту, выразив с одной стороны восхищение ее смелостью, с другой – поддержав право депутата на озвучивание подобного вопроса. Однако этот акт фетишизации поступка Постанджян обусловлен не столько согласием с ее поведением или даже обстоятельствами ее защиты от предпринятых властями морально-политических гонений, сколько проявлением накопившейся злобы по отношению к властям, точнее, стремлением выразить по удобному поводу свою ненависть. Такое крайнее, эмоциональное и поверхностное поведение обеих сторон невольно способствует процессу создания из Постанджян национального героя, что может обогатить политическую антикультуру новым феноменом – “постанджяновщиной”.
Между тем поступок Постанджян в Страсбурге никакого отношения к праву не имеет. Это вопрос исключительно этического поведения, который должен был быть рассмотрен в контексте этических норм. Однако в Армении ни в политических, ни в дипломатических, ни в общественных отношениях института этики как регулятора не существует. А то, что формально существует, - всего лишь один из компонентов политической конъюнктуры.
Вопрос Постанджян должен был быть рассмотрен в комиссии по этике НС. И в этой же комиссии должен был быть рассмотрен вопрос депутатов Галуста Саакяна, Шмайса и других, которые нанесли личное оскорбление Постанджян и поведение которых, кстати, даже влечет правовую ответственность.
Если проявление постанджяновского отношения к Сержу Саргсяну считается национальным позором, то не меньшим позором, безотносительно ко всему, являются нанесение подобных оскорблений женщине-депутату, угрозы исключить ее из состава парламентской делегации за реализацию права на свободное высказывание и тем самым проявление публичной нетерпимости к ней. Однако в объективность комиссии по этике никто не верит, потому что она принимает политические решения и полностью исчерпала ресурс общественного доверия.
И поскольку площадки, которая могла бы служить средством оздоровления, не существует, то мы опять будем иметь не формирующую культуру общественно-политическую дискуссию, а всего лишь постанджяновщину и антипостанджяновщину, продолжительную кошмарную гонку фарисейства и цинизма, создание еще более удушливой, говоря словами Сержа Саргсяна, атмосферы.