Կուսակցական տոմսերի վաճառք. գինը՝ 7000 դրամից մինչև մեկ գլանակ «տուկի թել»
Վերջերս Գեղարքունիքի մարզի Խաչաղբյուր գյուղի բնակիչներից մեկը ցույց տվեց իր անունով միանգամից 3 կուսակցական անդամատոմս: Նա միաժամանակ անդամակցում էր ՀՀԿ, ԲՀԿ և ՕԵԿ կուսակցություններին: Կատակով ասաց, որ եթե իրեն «լավ առաջարկ» անեն, մի քանի կուսակցության էլ կանդամագրվի:
Նա խնդրեց իր անունը չհրապարակել, քանի որ այդ քայլին գնացել է ընտանիք պահելու համար: «Ո՞վ չգիտի, որ ընտրությունների ժամանակ մարդկանց զոռով անդամագրում են իրենց կուսակցության շարքերը: Տանը նստած էի, եկան անձնագրիս տվյալները վերցրին, մեկ էլ մի օր բերին տոմսը տվեցին, թե Հանրապետական կուսակցության անդամ ես: Ես էլ ձայն չհանեցի, որովհետև տոմսի մեջ գումար էին դրել՝ 7000 դրամ»,- անկեղծացավ զրուցակիցս:
Իսկ մյուս երկու իշխանական կուսակցություններին անդամագրվել է հերթով՝ ընտրություններից ընտրություն, ու դրա դիմաց դարձյալ գումար է ստացել: Զրուցակիցս չհիշեց, թե կոնկրետ որքան գումար է եղել, բայց իր մեջ տպավորվել էր, որ ԲՀԿ-ից «տուկի թել» էին տվել:
Նշենք, որ «Կուսակցությունների մասին» ՀՀ օրենքի 17-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՀՀ քաղաքացին կարող է միաժամանակ լինել միայն մեկ կուսակցության անդամ:
Խոսակցություններ կան, որ այս օրերին էլ կուսակցական ակտիվ հոսք է սկսվել ՀՀԿ-ից ԲՀԿ: Գեղարքունիքում այդ հարցում ակտիվ դերակատարում ունի ԲՀԿ-ական մարզպետ Նվեր Պողոսյանը:
ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը «Հետքի» հետ զրույցում չհերքեց, որ իրենց կուսակցության շարքերը համալրվում են նոր անդամներով, սակայն նշեց, որ չի կարող ասել՝ նրանք ՀՀԿ-ի՞ց են գալիս, թե° այլ տեղից:
«Միայն կարող եմ ասել, որ ամբողջ հանրապետության տարածքով մարդիկ անհատական և խմբերով գալիս և անդամագրվում են ԲՀԿ շարքերը»,- ավելացրեց Խ. Գալստյանը:
Խաչաղբյուրի դաշնակցական գյուղապետ Հակոբ Գաբոյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ իր համագյուղացիների՝ մի քանի կուսակցությունների անդամագրվելու մասին տեղեկություններ չունի, սակայն չբացառեց, որ նման բան հնարավոր է:
«Հավատացեք, տեղյակ չեմ, թե ովքեր են միանգամից մի քանի կուսակցության անդամագրվել, բայց այդ խոսակցությունը ոչ միայն մեր գյուղի, այլև հանրապետության մասշտաբի խոսակցություն է: Դա պետական խնդիր է, դուք էլ գիտեք, մենք էլ գիտենք, որ դա թույլ են տալիս վերևից»,- ասաց գյուղապետը:
Հակոբ Գաբոյանը ևս փաստեց, որ օրենքով արգելված է միաժամանակ մի քանի կուսակցության անդամագրվելը, բայց ըստ գյուղապետի՝ առաջին հերթին մարդու խիղճը պետք է արգելի նման բան անել:
«Նախ, այդ մարդը պիտի թույլ չտա, որ իր հետ այդպես վարվեն: Իշխանություններին ձեռնտու է, և իրենք են դրդում այդ քայլին: Հատկապես ընտրությունների ժամանակ քաղաքական կուսակցությունները որսի են դուրս գալիս: Ինքնագովություն չլինի, բայց դաշնակցության դեպքում նման բան չկա»,- ավելացրեց Հ. Գաբոյանը:
Համայնքապետի խոսքերով՝ իր նախնիներն Արևմտյան Հայաստանից եկել են որպես դաշնակցականներ, ինքն էլ կշարունակի մնալ դաշնակցական և կուսակցական խաղերի մեջ չի մտնի: Հակոբ Գաբոյանն ասաց, որ ընդդիմադիր համայնքապետ լինելն այսօր շատ դժվար է, և դրա համար ներքին համարձակություն է պետք:
«Ես դերասանություն չեմ անում, ինձ այսօր միայն հետաքրքրում է, որ երկիրս խաղաղ ապրի, դուք՝ որպես մեր երեխեք, վաղը կրակի մեջ չընկնեք, երկիրը հզոր լինի ու կարողանանք քթներս տնկած ման գալ»,- ասաց Հակոբ Գաբոյանը:

Продажа партийных билетов: цена от 7000 драмов до катушки ниток
Недавно один из жителей села Хачахбюр Гегаркуникской области показал сразу 3 партийных билета, выданных на его имя. Он одновременно является членом Республиканской партии Армении, партии "Процветающая Армения" и партии "Оринац еркир". Мой собеседник в шутку сказал, что если ему сделают "хорошее предложение", то он вступит еще в несколько партий.
Мужчина попросил не называть его имя, так как пошел на этот шаг только для ради того, чтобы содержать семью. "Кто не знает, что во время выборов людей насильно заставляют вступать в ряды той или иной партии. Пришли ко мне домой, взяли паспортные данные, а потом принесли билет и сказали, что я член Республиканской партии Армении. Но я промолчал, так как в билет было вложено 7000 драмов",- признался мой собеседник.
В остальные две коалиционные партии он вступил во время следующих выборов, опять получив за это деньги. Мой собеседник не смог вспомнить, какую сумму ему заплатили за эти билеты, но сказал, что от партии "Процветающая Армения" получил катушку ниток.
Отметим , что, согласно закону РА "О партиях", гражданин Армении одновременно может состоять только в одной партии.
Идут разговоры о том, что в эти дни из партийного актива РПА начался отток людей в партию "Процветающая Армения". В области Гегаркуник активную роль в этом вопросе играет губернатор, членом ППА Нвер Погосян.
В беседе с корреспондентом "Hetq"-а пресс-секретарь лидера ППА Гагика Царукяна Хачик Галстян не стал отрицать, что ряды партии пополнились новыми членами, однако он не смог сказать, из каких партий переходят в их ряды.
"Могу только сказать, что по всей республике люди и в индивидуальном порядке, и группами вступают в ряды ППА",- отметил Х.Галстян.
Являющийся членом партии Дашнакцутюн староста села Хачахбюр Акоп Габоян в беседе с нами сказал, что не располагает информацией о членстве своих односельчан сразу в нескольких партиях, но он не исключил такую возможность. Габоян тоже отметил, что по закону это запрещено, добавив, что в первую очередь человек сам не должен позволять себе идти на такой шаг.
По словам старосты, его предки переехали сюда из Западной Армении уже будучи дашнакцаканами. Сегодня быть старостой-оппозиционером очень трудно, для этого нужно иметь внутреннюю смелость, отметил Акоп Габоян. И добавил: "Сегодня меня интересует только одно – чтобы наша родина жила мирно, чтобы вы, наши дети, завтра не оказались в беде, чтобы наша страна была могучей, и мы ходили, задрав носы".