Ալեքսանյանի հաղթանակն ու պետականության «թաղումը»
Երևանի «Փակ շուկան» սկսեց աշխատել, սակայն ոչ այնքան որպես շուկա, ինչպես նախկինում, որքան իբրև «Երևան սիթի» ցանցին պատկանող հերթական, շաբլոն սուպերմարկետ: ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանն, այսպիսով, հասավ իր նպատակին: Պատմամշակութային արժեք հանդիսացող այդ շինությունը քանդվեց ու վերանորոգվեց նախագծային ակնհայտ խախտումներով, որոնք արձանագրել էին թե՛ Երևանի քաղաքապետարանը, թե՛ ՀՀ մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության գործակալությունը: Եվ չնայած դրան, չնայած հասարակական ուժեղ ճնշմանը, նա, միևնույն է, ոչ միայն իր ճաշակով ավարտին հասցրեց այդ աշխատանքները, այլև գործարկեց այն` հիմնական մասով փոխելով դրա գործառնական նշանակությունը:
Մինչդեռ ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ԱԺ ամբիոնից հավաստիացնում էր, թե քաղաքաշինության և մշակույթի նախարարությունները Երևանի քաղաքապետարանի հետ բանակցությունների մեջ են` ընդունելու այնպիսի որոշում, որը «հաշվի կառնի օրենսդրությամբ սահմանված բոլոր խնդիրները»:
Ալեքսանյանը «Փակ շուկան» գործարկեց վարչապետի այս սոփեստական հայտարարությունն անելուց գրեթե անմիջապես հետո: Պետք է, թերևս, եզրակացնել, որ Տիգրան Սարգսյանի ակնարկած բանակցություններում այդ որոշումը կայացվել է` անտեսելով պետական իրավասու գերատեսչությունների տված եզրակացությունները ճարտարապետաշինարարական շեղումների մասին: Եթե այդպես է, ապա գործադիրը պարզապես օրինականացրել է թույլ տրված ապօրինությունները, այսինքն՝ դարձել է դրանց համապատասխանատուն` չարաշահելով ունեցած լծակները: Բայց քանի որ հազիվ թե Կառավարությունն այնքան պարզամիտ լինի, որ նման ծիծաղելի հակասական որոշումներ կայացնի, մնում է եզրակացնել, որ ոչ մի նման որոշում էլ չի եղել: Վարչապետն ընդամենը Աժ-ում տված իր «բացատրությամբ» ժամանակ էր շահում Ալեքսանյանի համար` ավարտելու շինաշխատանքները և գործարկելու նոր սուպերմարկետը պատմամշակութային այդ կառույցում` փորձելով այդ կերպ օրակարգից հանել իր կոկորդը սեղմող հարցը:
Դա նշանակում է, որ Ալեքսանյանը պարզապես թքած է ունեցել թե՛ վարչապետի հայտարարությունների, թե՛ միջգերատեսչական ինչ-որ վիրտուալ բանակցությունների վրա: Այսպիսով, Ալեքսանյան-Կառավարություն տանդեմը գրեթե վերջնական հաղթանակ տարավ սեփական հասարակության և սեփական պետականության հանդեպ` վերջինս թաղելով «Փակ շուկայի» ավերված սյուների և պատերի տակ:
Նոր «Երևան սիթի»-ի գործարկումից հետո պրոցեսը տեղափոխվում է նոր հարթություն: Հիմա արդեն եկել է թույլ տված սեփական անգործությունը ինչ-որ կերպ արդարացնելու ժամանակը: Այս ուղղությամբ առաջին քայլն արդեն արվել է: «Ազատագրե՛նք հուշարձանն օլիգարխից» նախաձեռնության կազմակերպած կլոր-սեղան քննարկման ժամանակ ՀՀ ոստիկանության իրավաբանական վարչության պետ Մեսրոպ Հակոբյանը հայտարարել էր, թե իրենք ուսումնասիրել ու պարզել են, որ մշակութային արժեքների կանխամտածված ոչնչացում տեղի չի ունեցել: Ըստ tert.am-ի` ոստիկանության ներկայացուցիչը մասնավորապես ասել է. «Եթե որպես մշակութային արժեքը քանդելու հարց եք բարձրացնում և թղթերով նայում եք, որ կատարվել են շինաշխատանքներ, կհասկանաք, որ կազմակերպությունը ստացել է որոշակի թույլտվություն, և հասել են մի փուլի, որ անհրաժեշտություն է եղել ավելի ընդլայնել, որի արդյունքում, գուցե, պատմամշակութային որոշակի դետալներ քանդվել են»։ Ըստ այս տրամաբանության՝ կատարվածում հանցակազմ չկա:
Պատկերացնու՞մ եք. ոստիկանությունը, չգիտես ինչ իրավական հիմքով, իրեն թույլ է տվել կատարել կառուցապատման` քաղաքաշինական նորմերին համապատասխանելիության հետ կապված ուսումնասիրություններ և դրանց արդյունքների վրա հիմնվելով էլ որոշել, որ ապօրինություն չկա: Թերևս, ավելորդ է ասել, որ ոստիկանության խնդիրը ոչ թե իրեն բացարձակապես չվերաբերող հարցի հետ կապված մասնագիտական ոսումնասիրություններ անցկացնելն էր, այլ արդեն իսկ թույլ տրված ու պաշտոնապես արձանագրված խախտումների հիման վրա կառույցի քանդման, հետո նաև յուրովի վերականգնման աշխատանքները դադարեցնելը և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելը, ինչը չի արվել: Թե որքանո՞վ են այդ շեղումները եղել կանխամտածված կամ ոչ, իրավական որակման խնդիր է` որոշելու պատասխանատվության աստիճանը, բայց ոչ երբեք վիճարկելու կատարված և պատկան մարմինների կողմից արձանագրված ապօրինության փաստը:
Ակնհայտ է, որ նման պատճառաբանությամբ փորձ է արվում լվանալ բոլոր այն պետական կառույցների դեմքն ու ձեռքերը, որոնք թաթախված են այս պատմության մեջ: Դրան էր ուղղված նաև նոր սուպերմարկետն այսպիսի հապճեպությամբ բացելը: Հաջորդ քայլը, թերևս, կլինի Կառավարության կողմից օրենսդրական ինչ-որ նախաձեռնության ցուցաբերումը` տպավորություն թողնելու համար, թե տեղի ուենցածը պարզապես օրենսդրական լուծումների անհստակության, սողանցքներից օգտվելու հետևանք է, ինչպես արվում է նմանատիպ դեպքերում: Սակայն այս ամենն այլևս ոչ ոքի չի զարմացնում: Միակ հարցը, որը հիմա քիչ թե շատ ինտրիգ է պարունակում, այն է, թե սիթիացման, նույնն է թե՝ ոչնչացման ենթակա հաջորդ օբյեկտը, որի վրա աչք կդնի հայրենի օլիգարխը, որը կլինի...

Победа Алексаняна и “похороны” государственности
Ереванский Крытый рынок начал работать, но не как рынок, как раньше, а как очередной шаблонный супермаркет сети “Ереван Сити”. Таким образом, депутат Национального Собрания Самвел Алексанян добился своей цели. Представлявшее историко-культурную ценность сооружение было разрушено и реконструировано с явными нарушениями проекта, которые зафиксировали и ереванская мэрия, и Агентство охраны памятников Министерства культуры РА. Но, несмотря на это, несмотря на сильное общественное давление, Алексанян не только завершил строительные работы, которые осуществлялись по его вкусу, но и задействовал рынок, существенно изменив его функциональное значение.
Между тем еще неделю назад премьер-министр Тигран Саркисян с трибуны парламента уверял, что министерства градостроительства и культуры проводят переговоры с ереванской мэрией с целью принять такое решение, которое “учитывало бы все установленные законодательством задачи”.
Алексанян задействовал Крытый рынок практически сразу после этого софистического заявления премьера. Видимо, следует предположить, что в переговорах, о которых говорил Тигран Саркисян, это решение было принято с игнорированием представленных компетентными государственными органами заключений об архитектурно-строительных отклонениях. Если это так, то исполнительный орган просто узаконил допущенные беззакония, то есть, злоупотребив своими рычагами, сам тоже взял на себя ответственность за нарушения. Но поскольку правительство вряд ли настолько наивно, чтобы принимать столь смехотворные противоречивые решения, то остается заключить, что никакого решения не было. Представленным в Национальном Собрании объяснением премьер всего лишь тянул время, чтобы дать Алексаняну возможность завершить строительные работы и открыть в историко-культурном сооружении новый супермаркет. Тем самым Тигран Саркисян пытался снять с повестки вставший ему поперек горла вопрос.
Это означает, что Алексанян плевать хотел и на заявления премьера, и на какие-то виртуальные межведомственные переговоры. Таким образом, тандем Алексанян-правительство одержал окончательную победу над собственным обществом и собственной государственностью, похоронив последнюю под колоннами и стенами Крытого рынка.
После задействования “Ереван Сити” процесс переместился в новую плоскость. Сейчас пришло время каким-то образом оправдать собственное бездействие. Первый шаг в этом направлении уже сделан. Во время круглого стола, организованного инициативой “Спасем памятник от олигарха”, начальник юридического управления полиции РА Месроп Акопян заявил, что они провели изучение и пришли к выводу, что умышленного уничтожения культурных ценностей не было. Согласно tert.am, представитель полиции в частности сказал: “Если вы поднимаете вопрос разрушения культурной ценности и если посмотреть бумаги о проведении строительных работ, то можно понять, что организация получила определенное разрешение. И они дошли до этапа, когда возникла необходимость дальнейшего расширения, в результате чего, возможно, определенные историко-культурные детали были разрушены”. В соответствии с этой логикой никакого состава преступления в произошедшем нет.
Представляете, полиция непонятно на какой правовой основе позволяет себе провести изучение, чтобы выяснить соответствие застройки градостроительным нормам и, основываясь на полученных результатах, приходит к выводу, что беззакония не допущены. Пожалуй, излишне говорить о том, что задача полиции не в проведении не имеющих к ней отношения профессиональных изучений, а в прекращении работ по демонтажу, проведенных с официально зафиксированными нарушениями, и произвольных восстановительных работ, а также в привлечении к ответственности виновных, что не было сделано. Были ли эти отклонения допущены умышленно или нет – вопрос правовой квалификации, цель которой определение степени ответственности, но ни в коем случае не оспаривания зафиксированного компетентными органами факта беззаконий.
Очевидно, что подобной мотивировкой предпринимается попытка обелить замешанные в этой истории госструктуры. Именно эту цель преследовало столь поспешное открытие нового супермаркета. Следующим шагом, по всей видимости, станет выдвижение правительством какой-либо законодательной инициативы с целью создать впечатление, что произошедшее явилось следствием нечетких законодательных решений и использования лазеек, как это обычно делается в таких случаях. Однако все это никого уже не удивляет. Единственный вопрос, который содержит в себе некоторую интригу, следующий: каким будет подлежащий “ситизации”, иными словами уничтожению, следующий объект, на который положит глаз олигарх..?