Հոկտեմբերի 9-ին կնշվի Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օրը
Ամեն տարի մի շարք երկրներ նշում են իրենց լեռների և լեռնագնացների օրը, կան նաև լեռնագնացությանը նվիրված միջազգային օրեր:
Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան ԱՄՆ-ի, Բեյրութի և այլ երկրների հայ լեռնագնացների հետ համատեղ որոշել է ամեն տարի հոկտեմբերի 9-ը նշել որպես Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օր: Ինչու՞ է ընտրվել հոկտեմբերի 9-ը:
Շատերը տեղյակ են, որ 1829-ի հոկտեմբերի 9-ին (հին տոմարով` սեպտեմբերի 27-ին) Դորպատի (այժմ` Տարտու) համալսարանի պրոֆեսոր Ֆ. Պարրոտի արշավախմբի հետ Խաչատուր Աբովյանն առաջին անգամ վերելք է կատարել Արարատ լեռան գագաթը:
Հոկտեմբերի 9-ը Հայաստանի լեռների և լեռնագնացների օր սահմանելու նպատակով Ալպինիզմի և լեռնային տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան պաշտոնական նամակով դիմել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությանը:
Այսպիսով, ամեն տարի այս տոնը նշելու համար կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ, մեզ կմիանան տարբեր երկրներում ապրող հայ լեռնագնացները:

9 октября будет отмечаться День гор и альпинистов Армении
Каждый год ряд стран отмечают день своих гор и альпинистов. Есть и международные дни, посвященные альпинизму.
Федерация альпинизма и горного туризма Армении совместно с армянскими альпинистами из США, Ливана и других стран решила отмечать 9 октября как День гор и альпинистов Армении. Почему выбран именно этот день? Многие знают, что 9 октября (27 сентября по старому стилю) 1829 года Хачатур Абовян вместе с экспедицией во главе с профессором Дерптского (ныне Тартуского) университета Ф.Парротом впервые совершил восхождение на вершину горы Арарат.
С целью провозглашения 9 октября Днем гор и альпинистов Армении Федерация альпинизма и горного туризма обратилась с официальным  письмом в Министерство спорта и по делам молодежи РА. Таким образом, каждый год в ознаменование этого дня будет проводиться ряд мероприятий, в которых примут участие армянские альпинисты из различных стран.