Բացահայտված անասնագողություն. գողոնը չկա
Ամիրյանների ընտանիքը, որ ապրում է Արագածոտնի մարզի Քուչակ գյուղում, այս տարվա ապրիլին «ԱԿԲԱ-ԿրեդիտԱգրիկոլ» բանկից 2000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք վարկ է վերցրել, անասուն եւ անասնակեր գնել: Հիմա նրանք ընկել են ոստիկանության դռները. անասունները չեն գտնում, իսկ նոյեմբերին ստիպված են կատարել վարկի մարման առաջին վճարումը՝ 200 հազար դրամ, գումարած բանկային տոկոսները:
«Հունիսի լույս 9-ի գիշերը՝ ժամը 3-ից 3:30-ի սահմաններում, գոմի դուռը՝ կողպեքը, բացել են, երկու կթու կով ու մի երինջ գողացել: Ես այդ ժամանակ Ռուսաստանում էի,- պատմում է ընտանիքի հայրը՝ Ազատ Ամիրյանը,- արդեն առավոտյան կինս ոստիկանությունում հաղորդում է տվել: Հաջորդ ամսի 29-ին գողերին բռնեցին»:
Ոստիկանության «Հերթապահ մաս» հաղորդաշարն օգոստոսի 2-ին տեղեկացրեց, որ Ապարանի բաժնի աշխատակիցները հայտնաբերել են անասնագողության մեջ կասկածվող Էլո Թամոյանին՝ նախկինում 4 անգամ դատապարտված, եւ Վահան Հարությունյանին: Վերջիններս խոստովանել են, որ հունիս-հուլիս ամիսներին Արագածոտնի մարզի Քուչակ, Շամիրամ, Ափնագյուղ, իսկ Շիրակի մարզի Լանջիկ գյուղերից առեւանգել են 11 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն:
Դրանցից 3-ը Ամիրյանների անասուններն են, բայց գողոնը դեռեւս հայտնաբերված չէ: Ոստիկանության լրատվության վարչությունից «Հետքին» տեղեկացրին, որ գողության մեղադրանքով կալանավորված են վերոնշյալ երկու անձինք: Այլ մանրամասներ չեն հայտնում. «Ընթանում է նախաքննություն»:
| Արմեն եւ Ազատ Ամիրյանները |
«Ոստիկանները մինչեւ էսօր մեզ կոնկրետ բան չեն ասում: Ապարանի բաժնի քրեականի պետ Կամո Մակարյանը պնդում ա, որ եղել են 3 հոգի՝ էդ երկուսը եւ վարորդը, բայց վարորդը ոչ մի բանի չի խառնվել, 30 հազար դրամի դիմաց իբրեւ տաքսի սպասարկել է,- պատմում է Ազատ Ամիրյանը,- բայց նման բան հնարավոր չէ, նախ՝ երկու հոգով էդ անասունները չէին կարող բարձրացնել ու բարձել «ԳԱԶել»-ի մեջ: Երկրորդ՝ եթե վարորդը ոչնչից տեղյակ չէր, բա չէ՞ր հարցնում՝ էս գիշերվա 3-ին ո՞վ ա անասուն վաճառում, կամ տերն ո՞ւր ա, ինչո՞ւ ենք տնից 100 մետր հեռու մեքենան կանգնեցրել»:
Ազատ Ամիրյանը նաեւ համոզված է, որ գողերին տեղեկություն հայտնող է եղել. «Ապարանի բաժնում մի հատ մայոր կա՝ Ռուդիկ անունով: Առաջ նա մեր թաղայինն էր: Թե ինձ, թե կնոջս Ռուդիկն ասել է, որ ինչ-որ Արսեն անունով մի տղա կա, ապրում է Երեւանում, բայց մեր գյուղում ամառանոց ունի, նա է «նավոդկա» տվել ու էդ օրը ինքն էլ ա ավտոմեքենայի մեջ եղել, այսինքն՝ 4 հոգով են եղել: Ապարանի միլպետին՝ Սերգո Ավետիսյանին, ասում եմ՝ Ռուդիկը նման բան է ասել, ասում ա՝ «բա ես խի՞ չգիտեմ, կճշտեմ, կխոսենք»: Մինչեւ էսօր ճշտում ա»:
Ազատ Ամիրյանի որդին՝ Արմենն էլ նշում է, որ գործում որպես մեղադրյալ պետք է ներգրավված լիներ նաեւ 5-րդ անձը՝ մսագործը: Նրա անունը Ամիրյանները չգիտեն, միայն պարզել են, որ վերջինս եղել է գողացված անասունների գնորդը, մորթը կազմակերպել է Նոր Խարբերդում, իսկ Գավառում ունի հատուկ տեղ, որտեղ էլ անասուններին մինչեւ մորթելը պահում է:
«Ափնագյուղից գողացված անասունները գտել են: Ոստիկանները տիրոջը կանչել են Գավառ, որտեղ էդ մսագործը բանվորներին ուղարկել ա կովերը բերելու, ու մինչեւ բերել են, ինքը (մսագործը) միլիցեքի հետ նստել է ուտել-խմելու»,- ասում է Արմենը:
«Մինչեւ հիմա չգիտենք՝ մեր անասունները մորթե՞լ են, թե՞ պահում են. միլիցեքը ոչ մի բան չեն կարում ապացուցեն: Ինձ թվում է՝ պահում են, որովհետեւ գոմում ցուլիկ էլ կար, եթե մորթելու էին, կովերի հետ ցուլիկը կտանեին, ոչ թե երինջը,- ասում է Ազատ Ամիրյանը:- Քրեականի պետ Մակարյանն ասում ա՝ էդ մսագործի վզին մատի հաստության ոսկուց ցեպ կա, ինքը կգա, ձեր հետ կխոսի: Նույն բանը կնոջս էլ է ասել, այսինքն՝ պետք է գար ու մեր անասունների գումարը տար: Նախ՝ չի եկել, հետո՝ Մակարյանի էս ասածից պարզ երեւում է, թե իրենք ոնց են աշխատում: Դրա համար էլ գործից համ մսագործն է դուրս եկել, համ վարորդը, համ էլ տեղեկություն տվողը»:
Ազատ Ամիրյանի խոսքերով՝ ինքը դարձել է ոստիկանության Ապարանի բաժնի աշխատակիցների աչքի գրողը. «Էն աստիճան, որ գնում եմ իրենց մոտ գործը քննող Զավեն Դադայանի հետ խոսելու, միլպետ Ավետիսյանն ինձ ասում է՝ քննիչ Դադայանը համակարգից հեռաացված է: Հետո հեռախոսով խոսում եմ նույն քննիչի հետ, ասում է՝ հեսա գործն ավարտում եմ, ուղարկեմ դատարան: Այսինքն՝ խաբելով-բանով ինձ ցրում են, որ գործն իրանց ուզած ձեւով տանեն: Բայց ես ասել եմ՝ մինչեւ վերջ բողոքելու եմ, վարկս իրե՞նք են փակելու, որ սենց են անում: Մի քանի օրից բանկը գումարն ուզելու է. չգիտեմ՝ ոնց եմ փակելու»:

Скотокрадов нашли, но украденного нет
В апреле этого года семья Амирянов из села Кучак в Арагацотнской области взяла в банке “АГБА-Кредит Агриколь” кредит на сумму 2000 долларов для покупки скота и кормов. Сейчас Амиряны постоянно ходят в местное отделение полиции, чтобы там помогли найти украденный скот. В ноябре им придется внести первый взнос в 200 тысяч драмов за взятый кредит, да еще заплатить банковские проценты.
“9 июня около трех часов мы заперли хлев. Они вскрыли дверь и украли двух коров и телку. В это время я был в России,- рассказывает глава семейства Азат Амирян. – Утром жена представила сообщение в полицию. 29 июля воров поймали”.
2 августа в телевизионной передаче “Дежурная часть” прозвучала информация о том, что сотрудники Апаранского отделения полиции обнаружили подозреваемых в скотокрадстве двух лиц – ранее четырежды судимого Эло Тамояна и Ваана Арутюняна. Они признались, что в июне-июле украли 11 голов крупного рогатого скота в селах Кучак, Шамирам, Апнагюх (Арагацотнская область) и Ланджик (Ширакская облать). Среди этих 11 голов были и принадлежавшие семье Амирянов две коровы и телка. В пресс-службе полиции “Hetq” сообщили, что вышеупомянутые двое лиц арестованы по обвинению в краже, ведется предварительное следствие.
| Армен и Азат Амиряны |
“Полицейские до сих пор ничего конкретного нам не говорят. Начальник отдела уголовного розыска апаранской полиции Камо Макарян утверждает, что воров было трое – эти двое и еще водитель, который ни во что не вмешивался и за 30 тысяч драмов отработал в качестве такси,- рассказывает Азат Амирян. – Но это невозможно. Во-первых, они не смогли бы вдвоем погрузить в “ГАЗель” столько голов скота. Во-вторых, почему водитель не поинтересовался, кто посреди ночи продает скот, где хозяин и почему остановили машину в 100 метрах от дома”.
Азат Амирян также убежден, что кто-то дал ворам наводку. По его словам, работающий в апаранском отделении полиции майор по имени Рудик рассказал, что некий Артур из Еревана, который имеет в их селе дачу, дал наводку и что сам он тоже находился в машине. То есть в машине было четыре человека. Начальник отделения полиции Серго Аветисян, узнав об этом, удивился: “Почему мы ничего не знаем? Я уточню, потом поговорим”. “До сих пор уточняет”,- добавил Азат Амирян.
Его сын Армен отметил, что в этом деле в качестве обвиняемого должен фигурировать и пятый – мясник. Амиряны не знают, как его зовут, они лишь выяснили, что именно мясник был покупателем краденого скота.
“Скотину, украденную в селе Апнагюх, нашли. Полицейские вызвали хозяина в Гавар, где этот мясник отправил рабочих за коровами, а сам вместе с полицейскими устроил застолье”,- сказал Армен.
“Мы до сих пор не знаем, забили наш скот или пока держат. Полиция ничего не может доказать. Мне кажется, наших коров пока держат, потому что в хлеве был и бычок. Если бы они собирались забить, то вместе с телкой могли забрать и бычка,- отметил Азат Амирян. – Начальник отдела уголовного розыска Макарян сказал, что мясник должен придти поговорить с нами. То есть он должен придти и заплатить нам за наш скот. Но он не пришел. А вообще из того, что говорит Макарян, уже понятно, как они работают. Поэтому и мясник вышел сухим из воды, и водитель, и наводчик”.
По словам Азата Амиряна, в полиции уже не хотят его видеть, обманывают, водят за нос, чтобы расследовать дело так, как им нужно. “Но я сказал, что буду жаловаться до конца. Кто будет погашать кредит – они что ли? Через несколько дней надо будет заплатить банку, а я не знаю, где мне взять деньги”.