Ջերմաչափը ազատ խոսքն է. հետաքննող լրագրողները` Ռիո դե Ժանեյրոյում
Ժողովրդավարությունը չափվում է տվյալ երկրի ժողովրդի ազատ արտահայտվելու կարողությամբ: Ամերիկյան պետությունների կազմակերպության Խոսքի ազատության ոլորտի հատուկ զեկուցող Կատալինա Բոտերոն այսպես բնութագրեց դեմոկրատացման գործում լրագրողների դերը Հետաքննող լրագրողների 8-րդ գլոբալ կոնֆերանսում, որն այս օրերին տեղի է ունենում Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում ՝ 87 երկրից հավաքված 1300 լրագրողների մասնակցությամբ: Հրավիրված են բանախոսներ՝ միջազգային հետաքննական կազմակերպություններից եւ խոշոր թերթերից։
Հետաքննող լրագրողները պետք է հանդես գան որպես արտահայտման ազատության ջատագովներ` նշում է Կատալինա Բոտերոն: «Մարդկության կեսը չի ապրում դեմոկրատական համակարգում: Մնացյալ 50 տոկոսը պայքարում է, որպեսզի պաշտպանի խոսքի ազատությունը,- նշում է նա,- ենթադրյալ ժողովրդավարությունում «ջերմաչափը» ազատ խոսքն է, իսկ հետաքննական լրագրությունը՝ ջերմաչափի սնդիկը»:
Հայաստանի «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունը հետաքննող լրագրողների համաշխարհային ցանցի անդամ է եւ մասնակցում է համաժողովին, որտեղ քննարկվում են բազմաթիվ թեմաներ՝ ինչպես հետաքննել միջազգային բիզնեսը, տվյալների բազաների օգտագործումը հետաքննությունում, հետաքննական վավերագրություններ, թաքնված տեսախցիկի գործածությունը հետաքննություններում, ինչպես հայթայթել միջոցներ հետաքննությունների համար եւ այլն։

“Термометром” является свобода слова: журналисты-расследователи в Рио-де-Жанейро
Демократия измеряется способностью народа данной страны свободно высказываться. Так охарактеризовала роль журналистов в деле демократизации спецдокладчик в сфере свободы слова Организации американских государства Каталина Ботеро, выступая на 8-ой Глобальной конференции журналистов-расследователей, которая проходит в эти дни в Рио-де-Жанейро. В конференции участвуют 1300 журналистов из 87 стран. Приглашены также докладчики из международных организаций журналистов-расследователей и крупных газет.
Журналисты-расследователи должны выступать в качестве апологетов свободы высказывания, подчеркнула Каталина Ботеро. Она также отметила: “Половина человечества не живет в демократической системе. Остальные 50 процентов ведут борьбу в защиту свободы слова. “Термометром” предполагаемой демократии является свобода слова, а расследующая журналистика – это ртуть “термометра”.
В конференции принимает участие и армянская организация “Журналисты-расследователи”, являющаяся членом Всемирной Ассоциации журналистов-расследователей. На конференции будет обсужден ряд тем: как расследовать международный бизнес, использование баз данных в расследовании, использование скрытой видеокамеры в журналистском расследовании, изыскание средств на проведение журналистского расследования и т.д.