Պարենային համակարգերի կայունացման ճանապարհին
Ողջ աշխարհում Պարենի համաշխարհային օրը տոնում են հոկտեմբերի 16-ին: Այդ օրը 1945թ. հիմնադրվել է Պարենի և Գյուղատնտեսության Կազմակերպությունը: Ամեն տարի այդ օրը ողջ աշխարհի բնակիչները, որոնք այս կամ այն կերպ ներգրավված են պարենային համակարգի տարաբնույթ բաղկացուցիչներում, համախբվում են և ևս մեկ անգամ կարևորում պարենի դերը մեր կյանքում և դիտարկում այդ համակարգը ավելի կատարելագործելու հնարվորությունները: Սննդի արտադրությունը բավականին բարդ գործընթաց է՝ ամենասկզբից մինչ այն պահը, երբ այն հայտնվում է սպառողի սեղանին, այն ներառում է բազում քայլերի հաջորդականություն և մասնակիցների՝ ոչ միայն ֆերմերների կամ ձկնորսների, այլև առաջատար տեխնոլոգիաների մշակմամբ զբաղվող գիտնականների, ֆերմերային հումքանյութերի մատակարարների, պարենամթերք փոխադրողների, պահեստավորորղների, վերամշակողների, ինչպես նաև այն վաճառողների շրջանում: Սննդի սպառողները մենք բոլորս ենք, և մեզնից է կախված՝ որոշել մեր նախընտրելի սննդի տեսակը, դրա ձեռքբերման եղանակը, պատրաստման ձևը, և մեր երեխաների քանակը՝ ահա այն գործոնները, որոնցով պայմանավորվում է սննդի ընդհանուր պահանջարկի սանդղակը և բնույթը:
Պարենային համակարգի բարեհաջող գործունեության ցուցանիշ կարող է հանդիսանալ այն, որ առկա լինի ողջամիտ հավասարակշռություն պարենի համաշխարհային պահանջարկի և առաջարկի միջև: Ակս տարվա Պարենի համաշխարխային օրվա թեման է՝ «Կենսունակ պարենային համակարգեր պարենային անվտանգության և սննդի գծով», որով մեզ առաջարկվում է խորհել՝ արդյոք համակարգը անխափան է աշխատում և ինչ կարելի է անել այն բարելավելու համար:
Բավականին սահմանափակ պահանջարկի և առաջարկի տեսանկյունից նայելով հարցին՝ կարող ենք ասել, որ 1945թ-ից ի վեր պարենային համակարգն աշխատել է բավականին լավ: Աշխարհի ազգաբնակչությունը եռապատկվել է այս ժամանակահատվածում և մեկ անձին հասանելի պարենի միջին քանակը ավելացել է 40 տոկոսով: Սա բացառիկ ձեռքբերում է և շատ տնտեսագետներ այն կհամարեն «շուկայի» արդյունավետության ցուցանիշ, որը համապատասխան առաջարկ է ապահովում աճող պահանջարկի գծով, այդպիսով ձևավորելով ավելի զարգացած և ապահովված ազգաբնակչություն:
Այնուամենայնիվ, եթե ավելի մանրամասն ուսումնասիրենք այս խնդիրը, ապա կնկատենք, որ պարենային համակարգի գործունեությունում առկա են զգալի թերություններ:
Մեծագույն անհաջողությունն այն է, որ չնայած սննդի առատ պաշարներին, երկրի ավելի քան 7 միլիարդ ազգաբնակչության ավելի քան կեսի առոջությունը վտանգված է թերսնման կամ գերսնման պատճառով: Դեռևս երեք տարի առաջ սովի վտանգը ստիպեց միլիոնավոր սոմալիացիների լքել իրենց տները՝ սնունդ հայթայթելու նպատակով, և ըստ տվյալների՝ մոտ 260,000 մարդ, մեծամասնությունը՝ երեխաներ, մահացան սովին: Սա թերևս զարհուրելի հիշեցում է այն մասին, որ սննդի համաշխարհային շուկան գործում է նրանց համար, ովքեր վճարունակ են, սակայն չի արձագանքում չքավորների կարիքներին:
Անգամ մեր օրերում, մոտ 840 միլիոն մարդ ամեն օր սննդի պակաս է զգում, որի արդյունքում նրանք զրկվում են աշխատունակությունից, նրանց երեխաները թերզարգացած են մնում, հակված են հիվանդությունների, ինչն էլ հանգեցնում է մանկական մահացության սրընթաց աճի: Մոտ երկու միլիարդ մարդ ունի թերսնման խնդիր: Գծապատկերի հակառակ բևեռում են 1.5 միլիարդ մարդիկ, որոնք տառապում են ավելորդ քաշից կամ ճարպակալումից, և որոնք ավելի շատ սնունդ են սպառում քան անհրաժեշտ է նորմալ կենսագործունեության համար, այդպիսով վտանգելով իրենց առողջությունը, առաջացնելով դիաբետի, սրտանոթային և այլ հիվանդությունների վտանգ:
Ըստ այդմ, պարզ է դառնում, որ «շուկան» պարենային հասանելիությունը ինքնստինքյան չի վերծանում ավելի լավ սննդի, առողջության, վերարտադրության և ի վերջո՝ համընդհանուր բավարարվածության: «Շուկայի» ամենաակնառու անհաջողությունը կայանում է նրանում, որ պարենի ամենամեծ կարիք ունեցող հատվածը հնարավորություն չունի ձևավորել պահանջարկ, քանի որ նրանք գտնվում են չքավորության մեջ: Նրանք հայտնված են սովի ծուղակում, որն ինքնավերականգնելի է , քանի որ նրանք չունեն իրենց ընտանիքի պահանջների բավարարման համար անհրաժեշտ սնունդը գնելու կամ արտադրելու հնարավորությունները: Եվ այն, որ պարենամթերքով լի աշխարհում կա սով, դա իրապես մեծագույն ամոթ է:
Եվս մեկ անհաջողություն կարելի է համարել ներկայիս պարենային համակարգի ոչ կենսունակ լինելը: Սա պայմանավորված է ինչպես շրջակա միջավայրի, այնպես էլ մարդկային գործոններով:
Սննդի արտադրության արտասովոր աճը մեծագույն ծանրաբեռնվածություն է ստեղծել բնական ռեսուրսների համար: Այն առաջացրել է հողերի որակազրկում, ջրերի աղտոտում և սպառում, անտառահատում, վայրի ձկնատեսակների պաշարների վերացում, կենսաբազմազանության կրճատում: Այդպիսով, նշված ռեսուրսները սպառվելով՝ ավելի ու ավելի պակաս են բավարարում եկող սերունդների, մեր երեխաների պարենային կարիքները: Ֆերմերային համակարգերի հզորացումը, սննդի զանգվածային վերացման հետ համատեղ առաջացնում են ջերմոցային գազերի զգալի արտանետումներ, որոնք իրենց հերթին կստեղծեն դժվարություններ ֆերմերային տնտեսությունների կայացման համար: Անգամ վճարունակ սպառողները դեռևս չեն վճարում այդ վնասի արժեքը, որևէ կերպով չփորձելով նպաստել բնական պաշարների վերականգնմանը կամ մաքրմանը:
Կարելի էր ենթադրել, որ աճող պարենային պահանջարկը պետք է հանգեցներ ֆերմերային և ձկնաբուծական տնտեսությունների ծաղկուն զարգացման, և արտադրողականության մեծացման: Սակայն, որքան էլ որ հակասական թվա՝ պարենային հասանելիության մեծացման հաջողությունը՝ առևտրի պաշտպանության և սուբսիդավորման քաղաքականության ֆոնի վրա հանգեցրել է ֆերմերային տնտեսությունների մրցունակության նվազեցման՝ մեծածախ առևտրի, ագրոտնտեսությունների և մանրածախ առևտրի մասնակիցների համեմատ, և արդյունքում ֆերմերային տնտեսությունները զարգացող երկրներում հայտնվել են աղքատության շեմին: Արդյունքում՝ երկրի չքավոր ազգաբնակչության 70 տոկոսն ապրում է գյուղական վայրերում և իրենց սննդի սպառման մեծ մասը ստանում են պարենի արտադրությունից:
Այսօր՝ համաշխարհային պարենի օրը, եկեք մտքեր փոխանակենք և կիսենք մեր փորձը՝ հասկանալու համար, թե ինչպես լավագույնս լուծել այս երկու մեծ բարդությունները՝ պարենային հասանելիության մեծացումը ինչպես վերածել համայն մարդկության համար հասանելի պարենային ռեսուրսի, և, ինչպես կատարել դեպի շրջակա միջավայրը խնայող արտադրության և սպառման համակարգերի այնքան անհրաժեշտ անցումը: Մենք բոլորս կարող ենք մեր դերն ունենալ դրանում՝ առաջին հերթին մեր կենսակերպը փոխելով, և դա պարտադիր քայլ է, եթե մենք ցանկանում ենք ձերբազատվել այն սահմռկեցուցիչ իրադրությունից, որի մասին խոսեցի վերևում:
Ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք մեծ հաջողությունների հասնել այս երկու ասպարեզներում: Ներկայումս բազմաթիվ վկայություններ ունենք տարբեր երկրներից, որոնք իրենց պարտքն են համարում իրենց ազգաբնակչությանն ապահովելու սննդից օգտվելու մարդկային իրավունքով. այդպիսի մոտեցումը կարող է արագ արդյունքներ ապահովել սովի և թերսնման խնդրի լուծման գործում: Նման միջոցառումներից կարող են լինել՝ դպրոցական սննդի ծրագրերը, դրամական միջոցների փոխանցումը ամենակարիքավոր ընտանիքներին, ինչը նրանց հնարավորություն կընձեռի չեզոքացնել սննդի պակասը և ապրել արժանավայել: Սննդի կարիքները պահանջարկի վերածելով՝ նման ծրագրերը կարող են խթանել տեղական շուկաներում գործող փոքր ֆերմերային տնտեսություններին:
Իրավահավասար առևտրի և պարենի դանդաղ շրջանառության , ինչպես նաև պարենային և անտառային արդյունաբերության՝ կենսունակ կառավարվող ռեսուրսների շարքին դասմամբ, մենք կհասնենք նրան, որ անհատ սպառողը կհասկանա որ իր՝ գնման որոշումը կարող է նպաստել ֆերմերների և ձկնորսական տնտեսությունների կենսամակարդակի բարելավմանը և նրանք խթան կունենան անցնել ավելի կենսունակ արտադրության տեսակների:
FAO-ի անդամ երկրները վերջերս վերահաստատել են Կազմակերպության երկու կարևորագույն առաջնահերթությունները, այն է՝ սովի և թերսնման շուտափույթ վերացում և անցում կենսունակ պարենային արտադրության և սպառման համակարգերի կիրառման:
Ես հավատացած եմ, հարգելի ընթերցող, որ կարող ենք հույս դնել ձեր օժանդակության վրա՝ այդ նպատակները հնարավորինս սեղմ ժամանակում իրագործելու ճանապարհին:

Всемирный день продовольствия 2013: на пути к устойчивым продовольственным системам
Всемирный день продовольствия приходится на 16 октября, что совпадает с датой основания ФАО в 1945 году. Ежегодно люди во всем мире могут объединиться в этот день, чтобы подчеркнуть  важную роль, которую продовольствие играет в нашей жизни. Процесс производства продовольствия и путь, который оно проходит прежде, чем попасть к нам на стол, чрезвычайно сложный. Он включает в себя множество различных этапов и игроков - не только фермеров и рыболовов, но и ученых, которые разрабатывают новые технологии; поставщиков сельскохозяйственных средств производства; а также всех тех, кто вовлечен в процесс транспортировки, хранения, переработки и реализации продовольствия.   К тому же все люди являются потребителями продовольствия. И от того, что и каким способом они решат купить, как они будут готовить пищу и сколько детей у них в семье, зависит характер и масштабы спроса на продовольствие.
Можно сказать, что продовольственная система успешно функционирует, если существует относительное равновесие между глобальным спросом на продовольствие и его предложением. В этом году темой Всемирного дня продовольствия стала «Устойчивые продовольственные системы как инструмент обеспечения продовольственной безопасности и питания», которая призывает нас задуматься над тем, насколько хорошо функционирует эта сложная система и что можно сделать, чтобы улучшить ее.
С точки зрения спроса и предложения, мы можем утверждать, что, начиная с 1945 года, продовольственные системы работают достаточно эффективно. Население земного шара утроилось за этот период, а средний показатель количества производимого продовольствия на душу населения вырос на 40%. Это беспрецедентное достижение, и многие экономисты привели бы его в качестве доказательства эффективности рыночного механизма  в стимулировании адекватной реакции предложения на рост спроса со стороны быстрорастущего и богатеющего мирового населения.
Если мы посмотрим на проблему немного глубже, то заметим огромные недостатки в работе продовольственных систем.
Самый главный недостаток состоит в том, что, несмотря на обильные запасы продовольствия, здоровье более половины мирового населения, которое насчитывает 7 миллиардов человек, страдает из-за недостаточного или чрезмерного потребления продовольствия. Всего 3 года назад миллионы сомалийцев вынуждены были покинуть свои дома в поисках пропитания, а 260 тысяч человек, многие из которых дети, умерли от голода. Это было ужасным напоминанием о том, что глобальный продовольственный рынок эффективно работает только для тех, у кого есть деньги, но не отвечает нуждам бедных.
Даже сейчас около 840 миллионов человек ежедневно сталкиваются с нехваткой продовольствия, что мешает им нормально работать, приводит к замедлению роста у их детей, заболеваниям и преждевременной смерти. Здоровье еще 2 миллиардов человек находится под угрозой в результате недостаточного потребления питательных веществ. С другой стороны, 1,5 миллиона человек страдают от избыточного веса или ожирения, потребляя больше калорий, чем им необходимо, и подвергая себя угрозе диабета, проблемам с сердцем и другим заболеваниям.
Очевидно, что даже при наличии достаточного количества продовольствия рыночный механизм сам по себе автоматически не способствует улучшению питания и здоровья населения и повышению производительности. Самый яркий провал рынка заключается в том, что те,  кто в наибольшей степени нуждается в продовольствии, не в состоянии в силу своей бедности перевести эти нужды в спрос. Они попали в ловушку голода, которая представляет собой замкнутый круг, потому что у них нет средств, чтобы купить или произвести продовольствие, которое требуется их семьям, чтобы вести здоровый образ жизни.  И то, что голод все еще существует в мире изобилия продовольствия, является действительно возмутительным.
Другим крупным недостатком является неустойчивость современных продовольственных систем. Это имеет как экологический, так и социальный аспект.
Рост производства продовольствия оказывает дополнительное давление на природные ресурсы. Это ведет к деградации почв, загрязнению и истощению запасов пресной воды, деградации лесов, истощению рыбных ресурсов и потери биоразнообразия. И эти истощенные ресурсы должны удовлетворить продовольственные потребности наших детей и будущих поколений. Интенсивные системы земледелия и огромный объем продовольственных отходов являются крупным источником выбросов парниковых газов, которые усугубляют последствия изменения климата, что в свою очередь создает новые проблемы для фермеров.
Можно было бы ожидать, что рост спроса на продукты питания приведет к процветанию сельскохозяйственных и рыболовецких общин, поскольку они по законам рынка должны были бы увеличить свое производство. Парадоксально, но, несмотря на  достигнутые ими успехи в увеличении производства продовольствия, защитные меры в торговле, политика субсидирования в развитых странах и ограниченные возможности фермеров в достижении более выгодных торговых соглашений по сравнению с торговыми домами, агропромышленными предприятиями и предприятиями розничной торговли, привели к росту бедности в сельских регионах во многих развивающихся странах. Следствием этого стало то, что 70% голодающих людей в мире проживают в сельских регионах, и сельскохозяйственное производство является их основным источником дохода.
Поэтому во Всемирный день продовольствия давайте делиться своими мыслями и опытом, чтобы решить эти две важные задачи - как сделать так, чтобы с ростом цен на продовольствие улучшилось питание всех людей в мире и как сделать переход к экологически и социально устойчивому производству и системам потребления. Мы все можем сыграть в этом процессе определенную роль путем изменения нашего собственного образа жизни и должны сделать это, если хотим исправить ту ужасную ситуацию с продовольствием, которую я обрисовал.
Я уверен, что мы можем добиться успехов на обоих фронтах. Некоторые страны, которые взяли на себя обязательства предоставить всем людям право на достойное питание,  уже доказали, что голод и недоедание можно снизить в короткие сроки с помощью прямых мер. К ним относятся программы школьного питания и денежные переводы самым бедным семьям, чтобы они могли восполнить недостаток продовольствия и встать на ноги. С помощью таких программ потребности в продовольствии трансформируются в спрос, что приводит к созданию стимулов у мелких фермеров для производства продукции на рынок.
В процессе ведения справедливой торговли, сертификации пищевой и лесной продукции, а также практики медленного питания становится очевидным, что решение отдельных потребителей может улучшить условия жизни фермеров и рыбаков и стимулировать их переход на устойчивые методы производства.
Страны-члены ФАО недавно подтвердили два основных приоритета Организации –искоренить голод и недоедание в максимально короткие сроки и ускорить процесс перехода к устойчивому производству продовольствия и систем потребления.
Я знаю, что мы можем рассчитывать, уважаемые читатели, на вашу активную поддержку в достижении этих целей в кратчайшие сроки!