Հարյուրավոր լիցեյականներ Փարիզի փողոցներում բողոքում են հայազգի Խաչիկ Խաչատրյանի վտարման դեմ
Երեկ հարյուրավոր փարիզցի լիցեյականներ հավաքվել են Փարիզի դպրոցական կրթության ռեկտորատի առջեւ՝ բողոքելու արտասահմանցի ուսանողների վտարման դեմ: «Առիթը հայ դպրոցականներից մեկի վտարումն էր»,- «Ֆրանսպրեսին» հղում անելով՝ գրում է «Նուվել դ՛Աղմենին»:
Լիցեյական արհմիության, Առանց սահմանների կրթության ցանցի եւ կրթական անձնակազմերի արհմիության (RESF) եւ CGT-Éduc’action-ի կոչին հետեւելով՝ աշակերտները գոռում էին՝ «Վալս, հեռացիր», «Ազատություն Խաչիկին» (Վալսը Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարն է - «Հետք»):
19-ամյա Խաչիկ Խաչատրյանը, որը Camille-Jenatzy լիցեյի աշակերտ էր, այս կիրակի վտարվել է Հայաստան:
«Նրան մեկուսացրել են ընտանիքից, նրա ուսումը դադարեցվել է, այսօր նա իրեն հարց է տալիս՝ արդյոք իրեն չեն բանտարկի իր երկրում: Նրան բռնի ուժով ուղարկելու են զինվորական ծառայության, իսկ մենք գիտենք, որ այնտեղ ժամանակ առ ժամանակ պատերազմական գործողություններ են լինում»,- «Ֆրանսպրեսին» ասել է RESF-ի եւ CGT-Éduc’action –ի ներկայացուցիչ Դանթե Բասինոն:
Ըստ RESF-ի՝ Խաչիկը ժամանելուն պես ձերբակալվել է, սակայն երեքշաբթի ազատ է արձակվել եւ նոյեմբերի սկզբին կանցնի զինվորական ծառայության: Խաչիկ Խաչատրյանի ծնողները, քույրը, փեսան եւ զարմիկները մնացել են Ֆրանսիայում:
Սեպտեմբերին նման կերպով վտարվել էր 15-ամյա մի կոսովուհի լիցեյական: Ինչպես գրում է «Նուվել դ՛Աղմենին», մեկուսացված անչափահասին իրավունք չունեն վտարել՝ մինչ նրա չափահաս դառնալը, կամ ծնողների հետ, եթե նրանք, իբրեւ ապօրինաբար Ֆրանսիայում բնակվողներ, վտարվում են:
Ֆրանսիական մամուլը գրում է, որ ՆԳ նախարար Մանուել Վալսը շարունակում է Նիկոլա Սարկոզիի քաղաքականությունը, երբ վերջինս ՆԳ նախարար էր:
Լիցեյականները նախատեսում են հինգշաբթի՝ այսօր, շրջափակել բազմաթիվ լիցեյներ:
Փաստացի նման վտարումները հազվադեպ են Ֆրանսիայում: 2011-ին ընդամենը երկու երիտասարդ չափահաս ուսանող է վտարվել, որոնցից մեկը վերադարձել է նորմալ վիզայով: Խաչիկ Խաչատրյանը հինգերորդ երիտասարդ չափահասն է, որ վտարվել է ձախերի իշխանության գալուց հետո (Ֆրանսուա Օլանդի կառավարության): Խաչիկ Խաչատրյանի վտարման հրամանը տրվել է սեպտեմբերի 20-ին՝ նրա ծննդյան օրը: 2006-ից ի վեր նա առաջին փարիզցի վտարված լիեցայականն է:
Ֆրանսիայի Կոմունիստական կուսակցությունը պահանջել է անհապաղ դադարեցնել վտարումները: Կոմունիստների պաշտոնաթերթր «l’Humanité»-ն բազմաթիվ քննադատական հոդվածներ է հրապարակել Խաչիկ Խաչատրյանի վտարման վերաբերյալ:
Դանիել Վեյան, որը սոցիալիստ Լիոնել Ժոսպենի կառավարության օրոք երկու տարի՝ 2000-2002թթ., ղեկավարել է Ներքին գործերի նախարարությունը, երեկ հաղորդագրություն է տարածել, որում խնդրել է Մանուել Վալսի անհապաղ միջամտությունը՝ «վերանայելու Խաչիկ Խաչատրյանի գործը եւ տեսնելու՝ արդյոք նրան Ֆրանսիա վերադարձնելու հնարավորություն կա՞, որպեսզի վերջինս ավարտի ուսումը»:
Նա բացատրել է, որ 18 տարին լրանալիս Խաչիկը գտնվել է Ֆրանսիայում եւ չի անցել զինվորական ծառայություն իր երկրում, «ինչպես որ պետք է անցներ» այդ տարիքում: «Ուստի նա կոշտ օրենսդրության տակ կընկնի՝ իբրեւ դասալիք իր ծագման երկրում (երկար տարիների ազատազրկում)»,- եզրափակել է Փարիզի 18-րդ շրջանի քաղաքապետ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Դանիել Վեյան:

Сотни лицеистов на улицах Парижа протестуют против депортации армянина Хачика Хачатряна
Сотни лицеистов собрались вчера в Париже перед ректоратом школьного образования, протестутя против депортации иностранных студентов. “Поводом послужила депортация одного из армянских школьников”,- пишет “Нувель д’Армени” со ссылкой на Франс Пресс.
Школьники, следуя призыву профсоюзов лицеев, сети “Образование без границ” (RESF) и CGT-Éduc’action, кричали: “Вальс, уходи!” (Вальс – министр внутренних дел Франции. – “Hetq”), “Свободу Хачику!”.
19-летний Хачик Хачатрян, который учился в лицее Camille-Jenatzy, в минувшее воскресенье был депортирован в Армению.
“Его изолировали от семьи, обучение прекратили. И сегодня он задается вопросом: не подвергнут ли его аресту в своей стране? Его насильно отправили на военную службу, а мы знаем, что там время от времени происходят военные действия”,- сказал Франс Пресс представитель RESF и CGT-Éduc’action Данте Басино.
Согласно RESF, Хачик был задержан сразу по приезде, однако во второник его отпустили, и в начале ноября он пойдет служить в армию. Родители, сестра, зять и племянники Хачика остались во Франции.
В сентябре аналогичным образом был депортирован 15-летний лицеист из Косово. Как пишет “Нувель д'Армени”, несовершеннолетнего нельзя депортировать до тех пор, пока он не станет совершеннолетним, либо его должны депортировать вместе с родителями, если те проживают во Франции нелегально.
Как пишет французская пресса, министр ВД Мануэль Вальс продолжает политику Николя Саркози, которую тот проводил, находясь на этом посту.
Лицеисты намерены в четверг оцепить ряд лицеев. Во Франции случаи депортации происходят редко. В 2011 г. из страны депортировали лишь двух студентов, один из которых потом вернулся с нормальной визой. Хачик Хачатрян – пятый по счету совершеннолетний молодой человек, которого депортировали после прихода к власти левых (правительства Франсуа Оланда). Приказ о депортации армянского юноши был отдан в день его рождения – 20 сентября. Хачик является первым депортированным после 2006 года парижским лицеистом.
Компартия Франции потребовала немедленно прекратить депортацию. Официальный орган французских коммунистов газета “l’Humanité” опубликовала несколько критических статей по поводу депортации Хачика Хачатряна.
Даниель Вейан, который в 2000-2002 гг., при правительстве социалиста Лионеля Жоспена, руководил Министерством внутренних дел, вчера распространил сообщение, в котором просил немедленного вмешательства Мануэля Вальса с тем, чтобы “пересмотреть дело Хачика Хачатряна и выяснить, есть ли возможность вернуть его во Францию для продолжения учебы”.
Вейан объяснил, что 18 лет Хачику исполнилось во Франции, и в своей стране он не проходил военную службу, как это предусмотрено законом. “Поэтому в стране своего происхождения он как дезертир подпадет под жесткое законодательство, предусматривающее длительное лишение свободы”,- резюмировал глава 18-го муниципального округа Парижа, депутат Национального Собрания Даниель Вейан.